Zahraniční tisk: Rusko kritizuje zrušení Johnsonovy návštěvy; intervence ČNB byly úspěšné

Světová média dne 10. dubna informují o tom, že se Rusko ostře vytyčilo proti zrušené návštěvě britského ministra zahraničí Borise Johnsona v Moskvě. Zrušení jeho cesty v souvislosti s napjatou situací v Sýrii podle Ruska ukazuje, že Velká Británie ve skutečnosti nemá žádný vliv na světové dění. Zahraniční tisk dále píše, že intervence České národní banky (ČNB) byly úspěšné. 

Intervence České národní banky byly úspěšné, míní slovenský deník SME. Česká národní banka minulý týden ukončila intervence, které od roku 2013 vykonávala s cílem zabránit koruně v posílení vůči euru. Češi se tak pomalu mohou začít připravovat na navýšení úrokových měr z nulové úrovně a na návrat monetární politiky do předkrizového normálu. Tento krok přichází v momentě, kdy nezaměstnanost mírně přesahuje hranici pěti procent a růst cen po dlouhé době odpovídá inflačnímu cíli. Ukončení intervencí proto není překvapením. Může se zdát, že „zadefinování“ maximální hodnoty koruny před tři a půl lety bylo návratem do monetárního pravěku. Archivy se totiž jen hemží komentáři o tom, jak jsou intervence projevem uvíznutí centrální banky v „neoliberální“ doktríně. Jenže to však není Česká centrální banka, kdo uvízl v minulosti, uzavírá slovenský list.

 

O krvavé Květné neděli v Egyptě píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. V Egyptě v neděli eskalovalo násilí namířené proti křesťanům. K bombovým útokům na dva koptské kostely se přihlásilo hnutí Islámský stát. Dalšímu útoku, tentokráte na mešitu, se již naštěstí podařilo zabránit. Bombové útoky proměnily oslavy Květné neděle v krvavou lázeň. Exploze v kostele sv. Jiří ve městě Tanta, které se nachází přibližně sto kilometrů severně od Káhiry, si podle sdělení egyptského ministerstva zdravotnictví vyžádala 27 obětí na lidských životech a více než 70 zraněných. Během druhé exploze, při které se sebevražedný atentátník odpálil v kostele sv. Marka v Alexandrii, zemřelo nejméně 16 osob. Mezi oběťmi atentátu v Alexandrii byli také policisté, kteří se sebevražednému atentátníkovi snažili zabránit v tom, aby do kostela vstoupil, aniž by prošel detektorem kovu, informuje švýcarský list.

 

Osoba podezřelá ze spáchání atentátu ve Stockholmu byla v hledáčku švédských úřadů, píše rakouský deník Der Standard. Ve Švédsku se po pátečním atentátu zvedla nejen vlna solidarity, ale také vlna kritiky vůči úřadům. Na místě, kde byl atentát spáchán, se v neděli odpoledne shromáždili desetitisíce lidí. Připojili se tak ke „shromáždění lásky“, aby uctili památku obětí pátečního atentátu. V neděli ve 14.53 hodin, přesně dva dny poté, kdy bylo zaznamenáno první volání na tísňovou linku, se náměstí ponořilo minuty hlubokého ticha. Na pondělí byl ve Švédsku vyhlášen den státního smutku. Podle nedělních informací zemřeli v pátek čtyři osoby – jeden Brit, jeden Belgičan a dva Švédové. Dalších 15 osob bylo zraněno, konstatuje rakouský list.

 

Uzbek, který byl v pátek zatčen v souvislosti s podezřením ze spáchání atentátu v centru Stockholmu, se ve Švédsku ucházel o azyl, informuje americký deník New York Times. Podle informací, které v neděli zveřejnila švédská policie, však byla jeho žádost o azyl podaná v roce 2014 zamítnuta a v prosinci loňského roku dostal lhůtu čtyř týdnů na to, aby zemi opustil. Devětatřicetiletý Uzbek podle policie vykazoval sympatie s extremistickými organizacemi. V únoru letošního roku jej neúspěšně hledala policie, která chtěla dohlédnout na to, že muž Švédsko skutečně opustí, uzavírá americký list.

 

Rusko ostře reaguje na zrušenou návštěvu britského ministra zahraničních věcí Borise Johnsona v Moskvě, všímá si britský deník The Guardian. Podle Ruska totiž rozhodnutí zrušit pondělní cestu do Moskvy v souvislosti s napjatou situací v Sýrii ukazuje, že Velká Británie ve skutečnosti nemá žádný vliv na světové dění. Vztahy mezi ostrovním státem a Ruskem by se tak mohly ještě více zhoršit. Britský ministr zahraničních věcí kvůli svému sobotnímu rozhodnutí v neděli čelil kritice nejen v zahraničí, ale také v samotné Británii, uzavírá britský list.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Rusko kritizuje zrušení Johnsonovy návštěvy; intervence ČNB byly úspěšné Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA vyslaly ke Koreji svou letadlovou loď

    Společnost ·

    Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamíří ke Korejskému poloostrovu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters…

  2. Poslední povstalci v Evropě, ETA, složili zbraně

    Společnost ·

    Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes předala francouzské policii přes „mírové prostředníky“, osobnosti z civilního okruhu společnosti, seznam ú…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.