Zahraniční tisk: Rusko je připaveno opětovat embargo; Německo očekává 450 tisíc uprchlíků

Zahraniční média píší 12. června o tom, že je Rusko připraveno opětovat embargo v případě, že by skupina nejrozvinutějších ekonomik světa G7 zpřísnila protiruské sankce. Tento záměr vyslovil na berlínském summitu americký viceprezident Joe Biden. Média si také všímají, že Německo letos přijme 450 tisíc uprchlíků. Tamní vláda se rozhodla zdvojnásobit rozpočet pro tyto účely.

Zástupci Mezinárodního měnového fondu opustili jednání věřitelů s Řeckem, na kterém se měly najít nové způsoby a podmínky pro splácení řeckého dluhu. Evropská unie při té příležitosti vyzvala řeckého premiéra Alexise Tsiprase, aby přestal hazardovat a snažil se věřitelům prezentovat skutečně realistické požadavky. Měnový fond je vedle Evropské centrální banky a Evropské komise nejtvrdším z vyjednavačů, kteří se se zadluženou zemí snaží najít podmínky k dalším půjčkám, upozorňuje server Deutsche Welle. I podle dalších médií je kompromisní dohoda o uvolnění dalších fondů pro krachující Řecko stále v nedohlednu.


Americká armáda by měla rozmístit více vojáků ve střední a východní Evropě. Při návštěvě Varšavy to prohlásil kandidát na amerického prezidenta Jeb Bush. USA mají v Polsku jen několik stovek vojáků, což podle bývalého guvernéra Floridy nemůže v Rusku budit patřičný respekt. Republikán a bratr exprezidenta George Bushe mladšího cestuje po Evropě, aby si v rámci předvolební kampaně vylepšil profil mezinárodního státníka, vysvětluje kontext jeho zahraniční návštěvy zpravodajská agentura Reuters.


Pokud se průmyslově nejrozvinutější země sdružené ve skupině G7 rozhodnou zpřísnit sankce proti Rusku, Moskva je připravena embargo opětovat, uvedl mluvčí Kremlu. Dmitrij Peskov tak reagoval na prohlášení amerického viceprezidenta Joea Bidena z berlínského summitu, kde se jednalo o další hospodářské a diplomatické blokádě kvůli pokračující ruské podpoře separatistů na Ukrajině. Ruský deník The Moscow Times dodává, že prodloužení a zpřísnění euroamerických sankcí se Rusko může vyhnout naplněním únorových dohod o příměří z běloruského Minsku.


Německo zdvojnásobí svůj rozpočet pro uprchlíky. Federální vláda se rozhodla ještě letos přerozdělit spolkovým zemím na tyto účely miliardu eur. Německému serveru Deutsche Welle to řekla ministerská předsedkyně spolkové země Porýní-Falc Malu Dreyerová. Spolkové ministerstvo vnitra očekává, že jen v letošním roce se do Německa přistěhuje 450 tisíc uprchlíků. Federální náklady na ubytování azylantů se odhadují na pět a půl miliardy eur. Spolková vláda navrhuje od příštího roku strukturální změny, které mají reagovat na rychlý nárůst uprchlíků z oblasti Blízkého východu a Afriky.


Deník Daily Telegraph zveřejňuje zprávu, podle které měl britský expremiér Tony Blair zneužívat peníze britských daňových poplatníků a ubytovávat se v pětihvězdičkových hotelech nebo najímat policejní ochranu a soukromá letadla za desítky tisíc liber měsíčně. Při zahraničních cestách v roli vyjednavače pro Blízký východ se přitom měl podle zprávy ocitnout ve střetu zájmů, když mimo jiné domlouval i soukromé zakázky pro právnickou firmu jeho manželky, tvrdí deník. Tony Blair tento měsíc ve funkci mezinárodního vyjednavače po osmi letech končí.


Šíitské milice podporované Íránem, jež bojují proti džihádistům z Islámského státu, vyrabovaly někdejší irácké město Tikrít, ze kterého se podle deníku The Times stalo město duchů. Polovojenské jednotky tak podle listu naplnily nejhorší obavy Západu o osud iráckého města, které dříve mívalo čtvrt milionu obyvatel.


Francouzský soud ve městě Lille má dnes rozhodnout o vině nebo nevině někdejšího generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna , který je obžalován z kuplířství. Bývalý činovník mezinárodní instituce se hájí tím, že nevěděl, že mladé účastnice jeho večírků v Bruselu, Washingtonu a Paříži byly profesionální prostitutky. Podle obhajoby je považoval za svobodomyslné dobrovolnice. Britský list The Guardian připomíná, že Strauss-Kahn byl před čtyřmi lety obviněn ze znásilnění hotelové pokojské v New Yorku a tento skandál zničil jeho kandidaturu na post francouzského prezidenta.


Americký národní ústav pro letectví a kosmonautiku NASA zveřejnil dvacet počítačových scénářů pro oteplování planety Země do konce jednadvacátého století. Z předpovědí vyplývá, že při současném trendu mohou ve střední Evropě vládnout za několik desítek let i čtyřicetistupňová horka. Analýza má jednotlivým zemím sloužit jako model podnebí, na které se mají v budoucnosti připravovat, píše slovenský deník SME.


Francouzští vyšetřovatelé oznámili, že německý pilot Andreas Lubitz, který letos na jaře zabil 144 cestujících a šest členů posádky včetně sebe, když úmyslně havaroval s dopravním letadlem, měl strach, že přichází o zrak. Přestože pilot navštívil desítky nejrůznějších doktorů, ti kvůli lékařskému tajemství o jeho potížích nikoho neinformovali. Vyšetřovatelé ve francouzském městě Marseille se nyní pokoušejí zjistit, zda šlo Lubitzově činu zabránit, píše americký Wall Streeet Journal.

Zahraniční tisk: Rusko je připaveno opětovat embargo; Německo očekává 450 tisíc uprchlíků Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.