Zahraniční tisk: Rusko dodává zbraně do Sýrie, zapojení do bojů ale odmítá

Světová média píší 8. září o tom, že ruský prezident Vladimir Putin přiznává dodávky zbraní a vojenského vybavení do Sýrie. Podle něj je ale předčasné mluvit o vojenské intervenci. Zahraniční média také informují o tom, že německá kancléřka Angela Merkelová počítá s deseti miliardami eur na pomoc uprchlíkům. Další opatření v rámci řešení migrační krize v Německu zahrnují větší nasazení policie, méně hotovosti pro migranty a stanovení států zemí bezpečného původu běženců.

Český prezident dnes vstupuje do druhé poloviny svého funkčního období, všímá si slovenský deník SME a ptá se co od něj mohou čekat voliči, okolní země a celý svět čekat. I kdyby se Miloš Zeman v druhé polovině svého prezidentského mandátu rozkrájel, i kdyby znovu kandidoval a i kdyby znovu vyhrál, svoje hvězdné chvíle má podle deníku SME za sebou. Teď už ho čeká jen odcházení. Může za to jeho pomstychtivá povaha, hrubé politické chyby, jeho zvláštní politický temperament – a tak trochu i Andrej Kiska, míní slovenský list.

Když Miloš Zeman 8. března 2013 nastupoval na Pražský hrad po Václavu Klausovi jako první přímo zvolený prezident, byl to návrat triumfální a vlastně obdivuhodný, připomíná slovenský list. Po prohraných prezidentských volbách v roce 2003 se totiž Zeman zcela stáhl z politického života a uchýlil se na svou chalupu na Vysočině. Odtud sice politiku občas komentoval, ale jakýkoli návrat do politiky opakovaně odmítal. Zeman ale neměl vyrovnané účty s lidmi, kteří jej v roce 2003 v prezidentské parlamentní volbě odstavili – a sice s dnešním premiérem Bohuslavem Sobotkou a tehdejším předsedou české vlády Vladimírem Špidlou, konstatuje slovenský deník SME.

 

Zprávy v médiích o přítomnosti ruských vojáků v Sýrii vyvolaly ostře sledovaná obvinění, že Rusko nasazením armády upevňuje svou podporu syrského prezidenta Bašára Asada, všímá si ruský deník Moscow Times. Syrský prezident ve své zemi od roku 2011 bojuje s opozicí a je dlouhodobým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina. Ruský prezident však zprávy, které byly podle Moscow Times poměrně vágní a nebyly podloženy důvěryhodnými důkazy, rychle a jednoznačně odmítl. Putin v pátek uvedl, že je předčasné mluvit o vojenské intervenci v Sýrii, i když připustil, že Rusko dodává Sýrii vojenské vybavení a zbraně, uzavírá ruský list.

 

Německá Spolková zpravodajská služba BND potvrdila, že příslušníci hnutí Islámský stát použili bojový plyn yperit, informuje britský deník The Guardian. Podle včerejšího vydání německého deníku Bild má BND k dispozici krevní vzorky Kurdů, kteří byli zraněni během bojů s příslušníky hnutí Islámský stát v severním Iráku. Podle ředitele BND se pravděpodobně jednalo o yperit ze starých zásob vyrobených za vlády Saddáma Husajna, nebo si ho Islámský stát vyrobil sám, a to po obsazení univerzity v Mosulu, píše britský The Guardian.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová počítá s deseti miliardami eur na pomoc uprchlíkům, informuje rakouský deník Der Standard. Další opatření zaváděná v souvislosti s migrační krizí zahrnují větší nasazení policie, méně hotovosti pro migranty a stanovení států bezpečného původu běženců. V současné době nedokáže nikdo říci, kdy se počet uprchlíků, kteří přicházejí do Německa přes Maďarsko a Rakousko, sníží. Není jisté ani to, jak dlouho bude Německo vycházet ze současné „nouzové“ situace, míní rakouský Der Standard.

 

Evropa si užívá dobrého pocitu pramenícího z velkorysosti vůči tisícům běženců a žadatelů o azyl, míní americký deník New York Times. Jenže to vypadá, že kritické hlasy ozývající se z pravicového konce politického spektra budou mezi těmi, kteří ze současné migrační krize budou nejvíce profitovat. Strany, které staví na odmítavém postoji vůči imigrantům, vlivu Islámu či vůči Evropské unii samotné, využily příležitosti a v souvislosti s nedávným rozhodnutím Rakouska a Německa o přijetí vyššího počtu uprchlíků nyní apelují na ukončení přílivu migrantů do Evropy, konstatuje americký New York Times.

Zahraniční tisk: Rusko dodává zbraně do Sýrie, zapojení do bojů ale odmítá Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.