Zahraniční tisk: Rusko chce vetovat hlasování v OSN ohledně masakru u Srebrenice

Zahraniční média píší 8. července o tom, že chce Rusko vetovat hlasování v OSN ohledně usnesení, podle kterého se má o tragických událostech, ke kterým došlo v roce 1995 u Srebrenice, mluvit jako o zločinu genocidy. Světová média si také všímají výroku německé kancléřky Angely Merkelové, která raději pošle do Řecka humanitární pomoc, než aby zemi odpustila dlužnou částku.

Srážka dvou paralelních vesmírů, tak svůj dnešní článek nazval slovenský deník SME. Jaké šance byly včera večer na uzavření dohody o řeckém dluhu bylo možné nepřímo odhadnout z toho, že se strany neshodly ani na tom, jestli Řecko svůj návrh euroskupině předložilo, nebo ne. A právě tato skutečnost jen podporuje tu verzi výkladu, že na sebe narážejí dva paralelní vesmíry s rozličným pohledem i na to, co je a co není návrh. Pokud Řecko nějakou šanci přece jen mělo, pocházela z názorových rozdílů mezi jednotlivými ministry zemí eurozóny, pokračuje slovenský list. Když například finský ministr financí Alexander Stubb vylučoval, že by v agendě mohlo existovat překlenovací úvěrování, rakouský ministr financí Hans Schelling toto řešení připouštěl jako krátkodobé, aby bylo možné otevřít alespoň řecké banky. A právě jemu, ale i dalším odborníkům, patří podle deníku SME tato otázka: Jakou filozofii má krátkodobé překlenování, když není vidět ani konturu dlouhodobé dohody? Další miliardy do bezedného sudu? Hrůza bez konce? ptá se se slovenský list.

Německo raději pošle do Řecka humanitární pomoc, než aby mu odpustilo dlužnou částku, všímá si americký deník The Washington Post. Možná to německá kancléřka myslela tak, že chtěla Řecko uklidnit, když včera před televizními kamerami zadlužené zemi slíbila humanitární pomoc ve formě potravin a léků. Mnoha Řekům ale její slova zněla spíše jako výhružka, všímá si The Washington Post.

Saúdská Arábie bude v následujících pěti letech investovat přes 10 miliard dolarů do ruských projektů, píše ruský deník Moscow Times. Takto financované projekty v Rusku se budou zaměřovat na infrastrukturu, zemědělství, lékařství, logistiku a realitní sektor. Sedm z celkem deseti předpokládaných projektů už bylo schváleno. Dohoda se Saúdskou Arábií přichází v pro Rusko příhodný okamžik. Rusko totiž v oblasti investic během posledního roku strádalo, protože případní západní investoři se nechali často zastrašit ekonomickou krizí a západními sankcemi uvalenými kvůli situaci na Ukrajině, konstatuje Moscow Times.

Rusko pohrozilo, že bude vetovat hlasování v OSN ohledně usnesení, podle kterého se má o tragických událostech, ke kterým došlo v roce 1995 u Srebrenice, mluvit jako o zločinu genocidy, informuje britský deník The Guardian. Rada bezpečnosti OSN proto hlasování o tomto usnesení připraveném Velkou Británií odložila. Příznivci usnesení doufali, že bude jednomyslně schváleno právě v těchto dnech, kdy od masakru, během kterého bylo v okolí Srebrenice zavražděno více než 8 000 muslimských mužů a chlapců, uplyne 20 let. Jenže současní vůdci bosenských Srbů a Srbska, kteří mají úzké náboženské a kulturní vazby na Rusko, lobovali u ruského prezidenta Vladimira Putina za to, aby se při hlasování vyslovil proti tomuto návrhu, píše britský list.

V rámci vyjednávání o íránském atomovém programu opět nebyla dodržena lhůta, kterou si pro dosažení dohody jednotlivé strany samy určily, píše dnes rakouský deník Der Standard. Původní termín pro dosažení dohody stanovený na konec června, byl prodloužen do včerejška. Včera došlo k dalšímu odkladu a to nejméně do pátku. V tuto chvíli je těžké říci, jestli je opakované prodlužování termínů pro dosažení dohody znakem skutečného optimismu, nebo spíše předzvěstí selhání, míní Der Standard.

Zahraniční tisk: Rusko chce vetovat hlasování v OSN ohledně masakru u Srebrenice Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

  2. Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv

    ·

    ​​​​Řecká ekonomická krize trvá už přes 5 let a po nedělním referendu je budoucnost země stále nejasná. To však neplatí pro řeckou kinematografii, která na 50. ročníku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.