Zahraniční tisk: Rusko chce kontrolovat sociální sítě; Plán na odrazení ilegálních imigrantů do VB

Světová média 21. května píší o tom, že Rusko se snaží ovládnout internet a sociální sítě. Alexandr Žarov, který kontroluje hromadné sdělovací prostředky, napsal dopis Facebooku, Googlu a Twitteru, že by měly hlídat pozorněji zveřejňování extrémních názorů. Média se dále zmiňují o radikálním plánu britského premiéra Davida Camerona, jenž má nelegální přistěhovalce odradit od pobytu v Británii. 

Londýnský deník The Times a ruský deník Izvěstija zaznamenaly snahu Kremlu o ovládnutí internetu a sociálních sítí. Jak vyplývá z dopisu kremelského kontrolora nad hromadnými sdělovacími prostředky Alexandra Žarova, který poslal Googlu, Twitteru a Facebooku, by tyto společnosti měly v Rusku pozorněji hlídat zveřejňování extrémních názorů. Dále mají tamním úřadům zpřístupnit informace ohledně komunikace na určitých stránkách. Úřad pro kontrolu sdělovacích prostředků Roskomnadzor se tak snaží uplatnit stejný vliv, jaký má Putinův režim na tradiční média a neziskové organizace.

Radikální plán, který má nelegální přistěhovalce odradit od pobytu v Británii, představí dnes  britský premiér David Cameron. Úřady podle něj dostanou pravomoci deportovat ilegály ze země bez práva na odvolání a prostřednictvím bank jim navíc zabavit veškeré výdělky. Deník Daily Telegraph očekává, že v těchto dnech bude zároveň zveřejněna statistika, která ukáže, že se do Británie stěhuje pořád víc než sto tisíc imigrantů ročně, které si vláda stanovila za první cíl při brždění trendu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už zase oficiálně podporuje vznik Palestinského státu, který by byl demilitarizovaný a kopíroval území obsazená po válce z roku 1967. Týden po sestavení nové vlády tak při jednání s představitelkou Evropské unie pro bezpečnost Federicou Mogheriniovou výrazně otočil od své předvolební rétoriky, podotýká slovenský deník Pravda. Zástupkyně EU má během své blízkovýchodní návštěvy jednat i s nejvyšším představitelem palestinské vlády Mahmúdem Abbásem.

Jednotky Islámského státu při novém útoku obsadily Palmyru - středosyrské pouštní město proslulé antickými památkami. Pět dní po dobytí iráckého Ramádí na východní frontě tak islámští militanti dosáhli dalšího strategického vítězství, konstatuje deník New York Times. Město s padesáti tisíci obyvateli patří ke kulturním dědictvím OSN, islamisté ale nemuslimské kulturní památky v podobných místech Iráku a Sýrie už při svém vojenském tažení dříve ničili. Palmyra je pro ně důležitá především jako dopravní uzel uprostřed oblasti bohaté na ropu. 

Pět velkých bank, které jsou ve Spojených státech vyšetřovány v souvislosti se zmanipulováním měnových kurzů, přizná pochybení a zaplatí Spojeným státům odškodné ve výši pět miliard a šest set tisíc milionů dolarů, píše deník Wall Street Journal. Postup svých zaměstnanců, kterým se banky nestandardně obohatily a poškodily americké trhy, uznaly finanční ústavy za nelegální.

Moskevský deník The Moscow Times srovnává nadcházející summit Evropské unie  v lotyšské Rize s konferencí Unie v litevském Vilniusu roku 2013. Projekt Východního partnerství, kterého se kromě Ukrajiny už dnes večer účastní také Gruzie, Moldavsko, Arménie, Azerbajdžán nebo Bělorusko, má pokračovat v evropské podpoře někdejších zemí Sovětského svazu podobně jako summit, který před rokem a půl nepřímo vedl ke krizi a občanské válce na Ukrajině. Podle moskevského deníku bude tedy Moskva velmi pozorně sledovat formulace závěrečného komuniké.

Americké bezpečnostní agentury zveřejnily asi stovku dopisů teroristy Usámy bin Ládina, které byly zabaveny v jeho posledním sídle v pákistánském Abottabádu, kde ho američtí vojáci roku 2011 zabili. V korespondenci svým příslušníky šéf Al Kajdy vizionářsky varuje před americkými bezpilotními letouny a poněkud opožděně také před komunikací prostřednictvím elektronické pošty. V jeho knihovničce se kromě klasické džihádistické literatury paradoxně objevily i knihy konspiračních teorií, které například tvrdí, že za útoky z 11. Září stála americká vláda George Bushe. Ze zabavených materiálů podle deníku The Guardian vyplývá, že při náboru do Al Kajdy vyplňovali i sebevražední atentátníci klasické pracovní dotazníky.

Slovenská policie ukončila několikáté vyšetřování organizované skupiny takzvaných stínových dopravců, kteří na základě padělaných dokumentů vyzvedávali v zahraničí zboží, které nikdy nedorazilo k deklarovanému cíli. Devítičlenná skupina z Michalovců a Senice tak podle deníku Sme nakradla elektroniku, domácí spotřebiče, oblečení, pneumatiky a hračky v ceně přesahující 600 tisíc euro. Obvinění od třiadvaceti do sedmašedesáti let dobře znali prostředí zahraničních speditérských firem a používali kamiony s ukradenými espézetkami.

Studie Evropské unie o organizovaném zločinu ukazuje, že rodinná pravidla mafie známá z filmu a literatury platí zřejmě v Evropě už jen mezi gangstery v italské Cosa Nostře, Ndraghetě a Cammoře. Organizovaný zločin ve většině evropských zemí je mnohem flexibilnější a nadnárodní skupiny se častokrát sdružují bez etnického klíče jen dočasně nebo jednorázově za účelem konkrétních akcí. Podle deníku  The Independent zůstávají hlavním zdrojem jejich příjmů drogy a pašování lidí. Stále více ilegálních skupin se ale věnuje i dalším oborům podnikání jako jsou finančnictví, obnovitelné zdroje energie nebo recyklace.

Zahraniční tisk: Rusko chce kontrolovat sociální sítě; Plán na odrazení ilegálních imigrantů do VB Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.