Zahraniční tisk: Rusko chce daň ze zahraničních filmů; Tsipras svou úlohu nezvládl

Zahraniční média si 29. června všímají návrhu ruského ministra kultury Vladimir Medinského zavést daň ze zahraničních filmů, které jsou v Rusku uváděny. Peníze z těchto daní by pak mohly plynout na podporu domácí filmové produkce. Média také konstatují, že řecký premiér Alexis Tsipras nezvládá svou úlohu, a to vymanit Řecko z ekonomického chaosu. V souvislosti s vrcholením řecké krize také světová média očekávají, že se během několika následujících dnů staneme svědky transformačního okamžiku v projektu budování Evropy.

Syriza hrála příliš vysokou hru, míní slovenský deník SME. Řecký premiér Alexis Tsipras podle slovenského listu ukázal, že svou úlohu nezvládá, což pro Řecko může znamenat katastrofu. I po odchodu Řecka z eurozóny totiž bude zadlužená země potřebovat pomoc. Lidstvo se podle deníku SME ocitá ve velmi zvláštní době. Kdo by si po skončení studené války pomyslel, že se reálnou hrozbou v jednom okamžiku stane terorismus, imperiální ambice Ruska i ekonomický chaos? Posledně jmenovaný problém přitom není jen potenciálním rizikem. K ekonomickému chaosu totiž může dojít daleko dříve, než si vůbec dokážeme představit. V případě Řecka totiž už vlastně mluvíme o přítomnosti. Řecký premiér měl minulý týden schůzku s dějinami, na které se potvrdilo, že jeho současný úkol je nad jeho síly, konstatuje slovenský list.
 
Vypadá to, že řecká dluhová krize skončí referendem, míní americký deník New York Times. Bylo celkem snadné ignorovat počiny Řecka během posledních pár let. Uskutečnila se nekonečná série summitů v Bruselu, které zdánlivě k ničemu nevedly. Teď je ale načase začít dávat pozor. Během několik následujících dnů se totiž pravděpodobně staneme svědky transformačního okamžiku šedesát let trvajícího projektu budování společné Evropy, upozorňuje americký New York Times.
 
Řecké banky zůstanou od dnešního dne zavřené, a to až do 6. července, informuje rakouský deník Der Standard. Denní výběr z řeckých bankomatů je omezen na 60 eur, toto omezení ale neplatí pro zahraniční turisty. Řecká vláda tyto změny oznámila v noci na dnešek.
 
Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij navrhuje zavést daň ze zahraničních filmů, které jsou v Rusku uváděny, všímá si ruský deník Moscow Times. Medinskij řekl, že neví, proč by měl ruský daňový systém dotovat americký Hollywood a že by se peníze vybrané na této dani mohly použít k podpoře domácí filmové produkce. Ministr kultury s návrhem na zavedení daně ze zahraničních filmů přišel poté, co ruský premiér Dmitrij Medveděv zmínil možnost zavést daň ze vstupenek do kina, připomíná ruský list.
 
Stovky tisíc lidí se v americkém San Franciscu o víkendu účastnily 45. ročníku slavnostního průvodu „San Francisco Pride“, všímá si britský deník The Guardian. Průvod je součástí tradičního festivalu s gay, lesbickou a transgenderovou tématikou. Slavilo se ale i v dalších městech na celém světě, například v Londýně, New Yorku, Dublinu a Paříži. Nejvyšší soud Spojených států amerických totiž v pátek legalizoval sňatky párů stejného pohlaví na území všech států USA, připomíná britský The Guardian.
Zahraniční tisk: Rusko chce daň ze zahraničních filmů; Tsipras svou úlohu nezvládl Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.