Zahraniční tisk: Rusko bude jednat s Trumpem o jaderném odzbrojení; vydání Assange do USA

Světová média píší o tom, že Rusko bude vyjednávat s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem o jaderném odzbrojení. Kreml na jednání s Washingtonem přistoupí za předpokladu, že výsledkem dohody bude rusko-americká „rovnováha“, co se týče jaderného potenciálu. Zahraniční média si dále všímají diskuze ohledně vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států. Podle jeho právníků americké úřady stále nesplnily podmínky, které zahrnovaly milost pro Chelsea Manningovou.

Nově zvolený prezident Gambie Adama Barrow dnes odpoledne složí prezidentskou přísahu na velvyslanectví Gambie v senegalském Dakaru. Informuje o tom francouzský týdeník Le Point s tím, že současný gambijský prezident Yahya Jammeh, kterému vypršel mandát, odmítá svou funkci předat. Barrow, kterého podporují země Hospodářského společenství západoafrických států, na své uvedení do úřadu čeká již od 15. ledna v Senegalu. Velmi křehká situace je prozatím řešena diplomatickou cestou, avšak není vyloučen vojenský konflikt.

 

Evropští politikové a ředitelé nadnárodních společností upozorňují britskou premiérku Theresu Mayovou, že odstoupení Velké Británie z Evropské unie bude obtížné. Mayová svůj brexitový plán oznámila teprve včera na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Brusel Mayové řekl, že její představa rychlého a jednoduchého odloučení je příliš optimistická. Jak uvedl britský deník The Guardian, Británie nemůže v budoucnosti očekávat bezcelní přístup k evropským zákazníkům, pokud nedodrží klíčové podmínky jednotného trhu včetně volného pohybu osob a zboží.

 

V Íránském hlavním městě Teheránu se dnes zřítil patnáctipatrový dům. V troskách se pravděpodobně nachází hasiči, kteří v domě bojovali s požárem. Dům byl jinak kvůli ohni evakuován. Francouzský portál France 24 píše, že snímky hroutícího se domu publikovala íránská televize. Při neštěstí zemřelo nejméně 30 lidí, 75 dalších bylo zraněno, z toho 45 hasičů. Stavba, která byla jednou z prvních výškových budov v Teheránu, byla postavena v 60. letech.

 

Britský deník The Times píše, že si Rusko bude vyjednávat s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem o jaderném odzbrojení. Stane se tak pod podmínkou, že Donald Trump bude ochoten diskutovat také o americkém protiraketovém štítu. Kreml na jednání s Washingtonem přistoupí za předpokladu, že výsledkem dohody bude rusko-americká „rovnováha“, co se týče jaderného potenciálu.

 

Podle právníků zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange americké úřady stále nesplnily podmínky pro Assangeovo vydání do Spojených států. Sám Assange souhlasil se svým vydáním do USA, pokud americký prezident Barack Obama udělí milost Chelsea Manningové. Ženě, která předala portálu WikiLeaks statisíce dokumentů a byla za to v USA odsouzena, upřesnil britský portál The Epoch Times.

 

Americký prezident Barack Obama při své poslední tiskové konferenci v úřadu řekl, že současná situace izraelsko-palestinských vztahů je neudržitelná a je špatná pro Palestince, celý region i pro národní bezpečnost. Obama je zastáncem řešení konfliktu vytvořením dvou států. Nově zvolený americký prezident Donald Trump však situaci dále komplikuje svým plánem na přestěhování amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Navíc nový americký velvyslanec řešení dvou států nepodporuje, podotýká německý portál Deutsche Welle.

 

Prvním živočichem pojmenovaným po nově zvoleném americkém prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi je malý noční motýl s „účesem“ na hlavě, všímá si slovenský deník Pravda. Noční můru nazvanou Neopalpa donaldtrump objevil v Kalifornii kanadský výzkumník Vazrick Nazari. Toho při výběru jména inspirovaly zejména roztřepené zlaté chloupky, které pokrývají hlavu nočního motýla a připomínají nezaměnitelný účes Donalda Trumpa. Motýl má rozpětí křídel jen 1 cm a žije v jižní části amerického státu Kalifornia a mexickém federálním státu Baja California. 

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Rusko bude jednat s Trumpem o jaderném odzbrojení; vydání Assange do USA Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Trumpova inaugurace má být skromná

    Společnost ·

    Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, b…

  2. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

    Byznys ·

    Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.