Zahraniční tisk: Rusko a USA se dohodly na příměří v Sýrii; Jeb Bush vzdal boj o Bílý dům

Světová média píší dnes 22. února o tom, že se podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho Spojené státy dohodly s Ruskem na příměří v Sýrii. S ohledem na víkendové atentáty ale není jisté, zda příměří začne doopravdy platit. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že republikánský uchazeč na post prezidenta USA Jeb Bush vzdal svou kandidaturu. Rozhodl se tak poté, co ani v jednom z prvních tří hlasování v rámci primárek neskončil lépe než čtvrtý

Rusko a Spojené státy se dohodly na příměří v Sýrii. Podle britského deníku The Guardian rámcovou dohodu oznámil americký ministr zahraničí John Kerry s tím, že je ještě potřeba dojednat detaily. I s ohledem na sérii víkendových bombových útoků ale není jisté, zda příměří začne doopravdy platit. Dvě nálože umístěné ve vozidlech usmrtily v neděli ve městě Homs 57 lidí. Dalších 62 životů si vyžádaly útoky v hlavním městě Sýrie Damašku. Počet zraněných dosáhl téměř tří set. K útokům se podle The Guardian přihlásil Islámský stát.
 
Dění v Sýrii se věnuje také španělský deník El País, jehož novináři měli možnost mluvit se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Z jeho pohledu je pro Sýrii klíčová podpora ze strany Ruska a Íránu. Teroristy v zemi totiž podle Asada podporuje až 80 států. Poskytují například peníze, logistickou podporu nebo zbraně. Asad dále řekl, že lidé, kteří před válkou uprchli, se mohou do vlasti beztrestně vrátit. Vláda proti nim nepodnikne žádné akce.
 
Republikánský kandidát na amerického prezidenta a bývalý guvernér státu Florida Jeb Bush vzdal boj o Bílý dům. Rozhodl se tak poté, co ani v jednom z prvních tří hlasování v rámci primárek neskončil lépe než čtvrtý. Bush se o přízeň voličů přestal ucházet přesto, že podle agentury Bloomberg shromáždil na kampaň 150 milionů dolarů. Jeden z jeho protikandidátů Marco Rubio okomentoval Bushovo rozhodnutí slovy, že od této chvíle už se republikánské primárky zúžily na souboj tří lidí. Měl na mysli sebe, Teda Cruze a Donalda Trumpa, který zatím mezi republikány vede.
 
Bolivijský prezident Evo Morales se nebude moci ucházet o čtvrté funkční období v čele země, píše zpravodajský server Deutsche Welle. Rozhodla o tom veřejnost v referendu zaměřeném na případnou změnu ústavy. Tu podle předběžných průzkumů odmítlo 52 procent Bolivijců. Moralesovi, který je prezidentem od roku 2006, podle Deutsche Welle uškodily zejména početné korupční skandály. V roce 2020, kdy skončí jeho poslední mandát, tedy bude muset úřad opustit.
 
Slovenská vláda chce podle deníku SME těsně před volbami poskytnout dotaci ve výši 20 milionů eur firmě, o které chybí důležité informace. Společnost RKN Global Europe se podle premiéra Fica chystá investovat 89 milionů eur do výstavby závodu na výrobu cenin v Banské Bystrici. Vzniknout má až 1 200 pracovních míst. Deník SME ale upozorňuje na to, že není vůbec jisté, zda je investice reálná. Společnost nemá na rozdíl od jiných podobných firem zaregistrovaný ani jeden patent a jediné informace o ní lze získat pouze z jejích webových stránek.
 
Papež František vyzval k celosvětovému zrušení trestu smrti. Přikázání desatera „nezabiješ“ platí podle papeže bez výjimky a vztahuje se jak na nevinné, tak na viníky. František tak podle deníku USA Today navazuje na učení Jana Pavla II., který tvrdil, že trest smrti není ospravedlnitelný.
 
Švédský deník The Local píše, že automobilka Volvo svolává kvůli softwarové chybě do servisu 59 000 vozidel v celkem čtyřiceti zemích. Případ se týká vozů série 60 a 70 vyrobených v polovině roku 2015 a později. Software v některých z nich může způsobit dočasné vypnutí motoru a elektrických systému i v případě, že se automobil pohybuje.  V důsledku toho mohou mít řidiči problém s brzděním nebo ovládáním vozidla. Zpráva přišla dva dny poté, co Volvo vlastněné čínskou společností Geely oznámilo prudký nárůst čistého zisku.
Zahraniční tisk: Rusko a USA se dohodly na příměří v Sýrii; Jeb Bush vzdal boj o Bílý dům Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Počet nových smluv podle MF o stavebním spoření loni klesl o 23 %

  Byznys ·

  Stavební spořitelny loni uzavřely 373 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o téměř 23 procent. Vyplývá to z dat, které

  Podle Ruska konzultace o zmrazení těžby ropy brzy skončí

  Byznys ·

  Konzultace k dohodě předních producentských zemí o zmrazení těžby ropy by měly být uzavřeny do 1. března. Uvedl to v sobotním rozhovoru pro ruskou televizi ministr ene…

 2. USA zpřísnily sankce proti Severní Koreji

  Společnost ·

  Prezident Barack Obama včera podepsal zákon rozšiřující americké sankce namířené proti Severní Koreji. USA zpřísnili sankce po severokorejském jaderném testu z letošní…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.