Zahraniční tisk: Rusko a Saúdská Arábie volají po prodloužení těžebních limitů; epidemie cholery

Zahraniční média si všímají toho, že Rusko a Saúdská Arábie vydaly společné prohlášení o nutnosti prodloužení dohody o snížení produkce ropy. Dohodu požadují prodloužit do března 2018. Světová média dále informují o tom, že šíitští rebelové v Jemenu vyhlásili v hlavním městě San'á stav nouze. Důvodem je epidemie cholery, na níž během dvou týdnů zemřelo 115 lidí.

Severní Korea o víkendu provedla další raketový test, všímá si americký deník USA Today. Tento čin odsoudily Spojené státy i další země. Úřad amerického prezidenta sdělil, že Severní Korea je očividnou hrozbou už příliš dlouho. Poslední test označil za provokaci, která by měla všechny země přivést k zavedení tvrdších sankcí vůči Pchjongjangu. Raketa údajně dopadla blíže Rusku než Japonsku. Naproti tomu čínské ministerstvo zahraničí vybízí ostatní země k citlivé reakci, aby se dále nezhoršovalo napětí v regionu.

 

Dvaadvacetiletému britskému bezpečnostnímu analytikovi se podle britského deníku The Independent „náhodou“ podařilo zastavit šíření škodlivého ransomwaru WannaCry, který zasáhl stovky organizací ve 150 zemích. Dostal za odměnu týden dovolené. Zastavit šíření viru se mu podařilo tím, že za necelých 11 dolarů koupil jméno domény skryté v programu. Jméno domény totiž hackeři pravděpodobně zapsali do svého softwaru jako přepínač jeho škodlivosti. V důsledku napadení počítačů virem musela produkci zastavit také francouzská automobilka Renault-Nissan, doplňuje francouzský deník Le Monde.

 

Česká vládní krize vrcholí, píše slovenský deník Pravda. Premiér Bohuslav Sobotka totiž oznámil, že Alenu Schillerovou navrženou ANO za nástupkyni ministra financí Andreje Babiše do funkce nejmenuje. Schillerová se minulý týden stala terčem kritiky sociálních demokratů, zejména Lubomíra Zaorálka, podle kterých finanční úřad nebyl schopný správně zasáhnout proti Agrofertu a Babišovi ve věci daňových úniků. Schillerová je s tím úzce spojená.

 

Šíitští rebelové v Jemenu vyhlásili v hlavním městě San'á stav nouze kvůli epidemii cholery a požádali o zahraniční pomoc. Podle francouzského týdeníku Le Point počet případů výskytu cholery překročil obvyklý průměr a zdravotnický systém hlavního města není schopen tuto katastrofu pojmout. Mezinárodní výbor Červeného kříže v neděli rozšíření cholery v Jemenu potvrdil s tím, že během dvou týdnů na choleru zemřelo 115 lidí.

 

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haley řekla, že Donald Trump je „generálním ředitelem“ Spojených států a může tedy kohokoli přijmout i propustit. Podle portálu abcNEWS americký prezident slíbil, že propuštěného ředitele Federální vyšetřovací služby Comeyho ihned nahradí. Trump zároveň popřel zprávy, že bývalého ředitele FBI požádal o loajalitu. Comeyho propuštění prý zvažoval, ale nebyla k němu příležitost. Americký portál International Business Times však tvrdí, že Comey byl propuštěn právě proto, že odmítl prezidentovi přísahat loajalitu.

 

Rusko a Saúdská Arábie, které jsou největšími světovými výrobci ropy, dnes vydaly společné prohlášení o nutnosti prodloužení dohody o snížení produkce do března 2018. Ruský a saúdskoarabský ministr energie se shodli, že je třeba stabilizovat trh. Opatření totiž umožní snížit zásobu ropy na její pětiletý průměr a výrobce ropy přiměje k zajištění stability, předvídatelnosti a udržitelného rozvoje trhu, píše francouzský deník France Soir. Po oznámení dohody cena ropy prudce vzrostla, dodává americký list The Wall Street Journal.

 

Zákaz laptopů na palubách letadel směřujících do USA způsobí chaos na letištích, míní britský deník The Times, podle kterého cestující budou rušit a odkládat své cesty. Další kontroly, odůvodněné obavami z notebookové bomby, budou způsobovat zpoždění při nástupu do letadel. Americké zpravodajské služby se domnívají, že v Británii mohou být džihádisté, kteří umí vyrobit bombu z elektronických zařízení. Očekává se, že by tato zařízení mohla být v budoucnu na palubách letadel do Spojených států zcela zakázána.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Rusko a Saúdská Arábie volají po prodloužení těžebních limitů; epidemie cholery Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. USA si stojí za svým, volný obchod si nepřejí

    Společnost ·

    Odsoudit protekcionismus a přihlásit se k volnému obchodu se ministrům financí a šéfům centrálních bank skupiny ekonomicky nejvyspělejších států G7 na dvoudenní schůzc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.