Zahraniční tisk: Rusko a Čína by uvítaly vítězství Trumpa; osvobození města Fallúdža

Podle kandidátky na americkou prezidentku Hillary Clintonové by Rusko a Čína uvítaly, pokud prezidentské volby vyhraje její soupeř Donald Trump. Ten by totiž ohrozil řadu amerických partnerství s různými světovými zeměmi. Světová média si dále všímají, že irácké ozbrojené síly po dvoutýdenních bojích osvobodily město Fallúdža.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdě vystoupil proti německé kancléřce Angele Merkelové a Evropské unii. Podle tureckého deníku Hürriyet Daily News kritizoval jejich postoji při pátečním hlasování německého parlamentu o označení vyvražďování přibližně 1,5 milionu Arménů Turky v roce 1915 za genocidu. Erdogan poukázal zejména na německou vinu v otázce Holocaustu nebo na masakr Namibijců v Německé říši před více než jedním stoletím. Uznání arménské genocidy Erdogan označil za pokrytecké.

 

Kandidátka na prezidentku Spojených států Hillary Clintonová tvrdí, že Rusko a Čína uvítají, pokud prezidentské volby vyhraje její soupeř Donald Trump. Podle Clintonové Moskva a Peking Spojeným státům závidí jejich sílu vyplývající z aliancí s různými světovými zeměmi, a proto by uvítaly, kdyby Američané zvolili prezidenta, který by tyto svazky ohrozil. Zvolení Trumpa vy však Clintonová považovala za historickou chybu. Americké prezidentské volby se budou konat 8. listopadu, píše ruský deník The Moscow Times.

 

Irácké ozbrojené síly po dvoutýdenních bojích osvobodily město Fallúdža na jižním okraji území Islámského státu. Speciální protiteroristické jednotky včera pronikly přímo do města. Úspěšné jsou i kurdské síly v Sýrii, kterým se podařilo postoupit u města Manbidž, prostřednictvím kterého Islámský stát ovládal přívodní trasu mezi tureckou hranicí a svým hlavním městem Rakkou. Syrské vládní jednotky postupují k Rakce z jihu, uzavírá americký portál ABCnews.

 

Švýcarští voliči v referendu konaném o uplynulém víkendu zamítli možnost, že by Švýcarsko jako první země zaručovalo všem svým 8 milionům občanům štědrý měsíční příjem. V případě schválení návrhu by totiž švýcarská vláda platila 2600 dolarů měsíčně každému dospělému, bez ohledu na jeho zaměstnání či majetek, a dětem 650 dolarů. Americký deník USA Today dává výsledky referenda do souvislosti se spokojeností voličů s fungováním švýcarské ekonomiky. Odpůrci opatření argumentují, že by oslabilo prosperující švýcarskou ekonomiku a snížilo její výkonnost, dod&a acute;vá americký deník USA Today.

 

Povodně ve Francii pomalu ustupují a hladiny řek nadále klesají. Francouzský deník Le Monde píše, že francouzský premiér Manuel Valls uvolní několik milionů euro na pomoc obětem katastrofy čekajícím na odškodnění od pojišťoven. Tyto fondy budou spravovat prefekti departmentů ve spolupráci se sociálními centry obcí. Povodně podle prvních odhadů způsobily škody přesahující miliardu euro. Francouzský ministr financí Michel Sapin nicméně předpokládá, že budou mít pouze dílčí dopad v postižených regionech, francouzskou ekonomiku globálně neovlivní.

 

V peruánských prezidentských volbách pravděpodobně zvítězí středopravicový kandidát Pedro Pablo Kuczynski před Keiko Fujimoriovou, dcerou bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho. Ten si odpykává trest ve vězení za zločiny proti lidskosti. Podle předběžných výsledků z dnešního rána je Kuczynského vítězství velmi těsné, upozorňuje portál francouzské zpravodajské stanice RFI. Získal totiž 50,6 % hlasů, zatímco jeho soupeřka Fujimoriová 49,4 %.

 

Francouzská policie dnes vystěhovala migranty, kteří bez povolení postavili stanový tábor na hranici XVIII. a XIX. pařížského obvodu, informuje slovenský deník Pravda. Vystěhováno bylo přibližně 1200 běženců a likvidace jejich tábora v parku Jardin d'École má pokojný průběh. Migranti byli autobusy odvezeni do migračních center v oblasti Ile-de-France, kde zůstanou, než francouzské úřady prozkoumají jejich situaci. Většina migrantů jsou muži z Eritrey, Afghánistánu, Sudánu a Somálska.

Zahraniční tisk: Rusko a Čína by uvítaly vítězství Trumpa; osvobození města Fallúdža Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Hitem v USA jsou kurzy sebeovládání

    Byznys ·

    Někteří lidé, když se rozzuří do nepříčetnosti, mají více než ostatní problém svůj vztek zvládnout. Ničí hotelové pokoje, zastaví klidně uprostřed dálnice, aby vynadal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.