Zahraniční tisk: Ruský zákon o dekriminalizaci domácího násilí; OSN a Francie kritizuje Izrael

Světová média dne 8. února informují o tom, že ruský prezident Vladimir Putin podepsal kontroverzní pozměňovací návrh zákona o dekriminalizaci domácího násilí. Novelu schválily i obě komory ruského parlamentu. Zahraniční tisk dále informuje o tom, že Organizace spojených národů (OSN) a Francie v úterý odsoudily izraelský zákon, kterým si Izrael přivlastňuje palestinská území v okupovaném Západním břehu Jordánu. 

Lídr ruské opozice a novinář Vladimir Kara-Murza, který obvinil Kreml z vraždy politických nepřátel upadl do kómatu. Příčinou je pravděpodobně otrava neznámým jedem, píše kanadský deník National Post, který poukazuje na současnou delikátní politickou situaci, kdy americký prezident Donald Trump rázně odmítl označení svého ruského protějška Vladimira Putina za vraha. Kara-Murza trpěl stejnými příznaky v roce 2015 a později uvedl, že byl otráven. Francouzští lékaři v jeho krvi skutečně našli vysokou hladinu těžkých kovů, ale nepodařilo se jim zjistit, o jaký jed šlo.
 
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval britskou premiérku Theresu Mayovou, aby po vzoru Spojených států uvalila nové sankce na Írán. Britský deník The Times píše, že podle Netanjahua by se měly zodpovědné národy řídit návrhem amerického prezidenta Donalda Trumpa a potrestat íránskou agresi. Washington na Írán jednostranně uvalil sankce po testu balistické rakety minulý týden. Netanjahu se obává íránské agrese proti Izraeli a celému Blízkému východu, která podle něj ohrožuje celý svět.

 
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal kontroverzní pozměňovací návrh zákona o dekriminalizaci domácího násilí, všímá si britský deník The Guardian. Novelu schválily i obě komory ruského parlamentu a vyvolala vlnu kritiky. V Rusku totiž každých 40 minut zemře jedna žena v důsledku domácího násilí. Od této chvíle bití manželky nebo dětí, které vede pouze ke vzniku podlitin a krvácení, ale ne ke zlomeninám lze postihnout 15 dny ve vězení nebo pokutou, pokud k němu nedojde více než jednou ročně. Dříve hrozil maximální trest v délce dvou let.


Francouzský deník Le Monde píše s odkazem na magazín Le Canard enchaîné, že manželka republikánského prezidentského kandidáta Penelope Fillonová dostala odstupné o celkové výši 45 tisíc euro, a to v roce 2002 a 2013. Fillonová měla pracovat jako parlamentní asistentka svého manžela za 166 tisíc euro. Deník podotýká, že právo na odstupné mají všechny parlamentní asistentky, ale zákon u nich nestanoví takovou výši.
 
Organizace spojených národů a Francie v úterý odsoudily izraelský zákon, kterým si Izrael přivlastňuje palestinská území v okupovaném Západním břehu Jordánu. Zákon byl schválen v pondělí. Podle generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese však porušuje mezinárodní zákony a to bude mít vážné právní důsledky na Izrael. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zatím k touto zákonu nevyjádřila, dodává francouzský portál France24.


 
Syrská vláda v úterý v provincii Hamá vyměnila s povstalci desítky zajatých rukojmí včetně žen, dětí a vězňů, píše slovenský deník Pravda. Ve skupině bylo 112 žen, z nichž mnohé byly zajaté několik let. Asi polovina z nich byla propuštěná z vládních věznic a převezená na území ovládané povstalci. Další rukojmí vydalo několik povstaleckých skupin a dopravilo je na vládní území na syrském pobřeží. Syrský konflikt si vyžádal životy více než 300 tisíc lidí a polovina Syřanů kvůli němu musela opustit své domovy, připomíná Pravda.


 
Co se týče antikoncepce, mají pánové pouze dvě možnosti – kondomy nebo vasektomie. Portál americké stanice CNN píše, že vědci úspěšně otestovali nový injekční gel na lidoopech. Gel blokuje spermie uvnitř těla a brání jejich úniku, avšak zároveň umožňuje průchod spermatu. Do fáze testování na lidech by se produkt pod názvem Vasalgel měl dostat během několika let. Zatím je jasné, že je gel účinný a bezpečný pro zvířata blízká lidem.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Ruský zákon o dekriminalizaci domácího násilí; OSN a Francie kritizuje Izrael Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.