Zahraniční tisk: Ruský zákaz importu drůbežího masa z Evropy, na seznamu je i Česko

Světová média dne 8. února informují o tom, že ruské veterinární úřady od středečního dne zakázaly dovoz drůbežího masa a jeho produktů z patnácti evropských států. Na seznamu figuruje Česko a Slovensko. 

Ruské veterinární úřady od středečního dne zakázaly dovoz drůbežího masa a jeho produktů z patnácti evropských států, ve kterých se objevil výskyt ptačí chřipky. Vedle Polska, Německa nebo Británie je na seznamu exportérů také Česko a Slovensko, informovala ruská tisková agentura TASS.
 
Německá kancléřka Angela Merkelová ve Varšavě prohlásila, že situace na Ukrajině je nadále neúnosná a sankce proti Moskvě nejsou zralé na odvolání. Při první návštěvě Polska s konzervativní vládou od roku 2015 zdůraznila kancléřka rostoucí obchod a spojenectví mezi Německem a Polskem. S premiérkou Beatou Szydlovou nemají ale stejné názory na stavbu plynovodu Nord Stream 2, který by zemní plyn ruského Gazpromu dodával do Německa a obcházel Polsko a baltské země, uvádí portál Deutsche Welle.
 
Bývalý francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin varoval před Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem. Ti se podle něj budou snažit překreslit mapu Evropy k vlastnímu užitku. Už setkání amerického prezidenta s britskou premiérkou Theresou Mayovou podle něj ukázalo, že Washington usiluje o bilaterální dohody s jednotlivými evropskými zeměmi. Evropská unie by ale v nadcházejícím testu solidarity měla podle Raffarina držet pohromadě, podotýká britský deník The Independent.
 
Skotský parlament oficiálně odmítá britskou politiku vystoupení z Evropské unie. Hlasování v Edinburku je nezávazné, ale víc než symbolické a dává podnět k dalšímu referendu o nezávislosti Skotska na Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Skotští poslanci se domnívají, že britská vláda v Londýně s nimi aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy nekonzultovala dostatečně a jednoznačnou většinou projevili nesouhlas s jeho uplatněním, uvádí portál Deutsche Welle.
 
Maďarské městečko Asótthalom u hranice se Srbskem vyhlásilo válku islámské kultuře. Tamní starosta, který už na podzim roku 2015 proslul zatýkáním a svazováním muslimů, kteří šli pěšky do Rakouska, teď zakazuje nošení hidžábů, modlení i další projevy muslimské kultury. Podle slovenského deníku SME je starosta čtyřtisícové obce László Toroczkai zároveň místopředsedou maďarské pravicové strany Jobbik.
 
Syrská vláda si v provincii Hamá vyměnila s povstalci několik desítek rukojmí. Podle Syrských ochránců lidských práv bylo ve skupině přes sto žen, některé z nich byly převezeny na povstalecká území po několika letech zajetí ve vládních věznicích. Slovenský deník Pravda upozorňuje, že povstalecké skupiny přivezly rukojmí na výměnu k syrskému pobřeží.
 
Možná ještě ve středu, ale velice pravděpodobně tento týden odvolací kalifornský soud v San Francisku rozhodne, zdali je zákaz vstupu do země, který minulý týden vyhlásil prezident Donald Trump, v souladu s americkou Ústavou bude v Kalifornii platit. Soudci už vyslechli argumenty federální vlády, jež zákaz uvalila na sedm muslimských zemí kvůli obavám z šíření terorismu, připomíná britský deník The Guardian. Zpochybňovali přitom souvislost mezi teroristickými útoky a jednotlivými zeměmi.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Ruský zákaz importu drůbežího masa z Evropy, na seznamu je i Česko Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.