Zahraniční tisk: Ruská vláda byla v kontaktu s Trumpem i Clintonovou; boje v Libyi proti IS

Zahraniční média si všímají, že ruská vláda byla v kontaktu s volebními týmy obou kandidátu na amerického prezidenta – demokratky Hillary Clintonové i republikána Donalda Trumpa. Ruská strana to uvedla ve čtvrtek. Světová média dále informují, že boje v Libyi proti Islámskému státu (IS) se stále prodlužují. Od jejich zahájení přitom uplynulo přesně 6 měsíců.  Boje si za tu dobu vyžádaly téměř 700 mrtvých a 3 tisíce raněných v řadách vládních sil.

Vítěz amerických prezidentských voleb Donald Trump viní média z iniciování neférových protestů proti jeho volebnímu vítězství, píše britský deník Independent. Oznámení výsledků voleb spustilo vlnu demonstrací po celých Spojených státech. Po dvě následující noci vyšly tisíce lidí do ulic New Yorku, Chicaga a Portlandu a dalších měst, docházelo ke střetům s policií a zatýkání. Předvolební průzkumy veřejného mínění favorizovaly demokratku Hillary Clintonovou a Donald Trump opakovaně uvedl, že by proti takovému výsledku voleb protestoval.

 

Turci dnes na letišti v Istanbulu zatkli výkonného ředitele opozičního deníku Cumhuriyet při jeho návratu z Německa. Akin Atalay podle slovenského deníku SME čelí obvinění, že pracoval jménem teroristické organizace. V rámci protiteroristických opatření turecké úřady umístili minulý týden do vyšetřovací vazby i 9 členů redakce deníku Cumhuriyet včetně šéfredaktora Murata Sabuncua, jehož zatčení odsoudil mimo jiné předseda Evropského parlamentu Martin Schulz i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

 

Ruská vláda včera připustila, že byla v kontaktu s volebními týmy obou kandidátu na amerického prezidenta – demokratky Hillary Clintonové i republikána Donalda Trumpa, všímá si portál americké zpravodajské stanice CNN. Stalo se tak v reakci na Trumpovo opakované obvinění, že Clintonová měla úzkou vazbu na ruský režim. Sám Trump nicméně napojení na Rusko vytrvale popírá. Volební tým Clintonové toto tvrzení podle CNN nekomentoval.

 

Francouzský deník Le Figaro píše, že maďarská vláda nebude parlamentu předkládat návrh úpravy ústavy, kterým zamítá návrh Evropské unie přerozdělování migrantů. Oznámil to včera maďarský premiér Viktor Orbán. Návrh těsně neschválily potřebné dvě třetiny poslanců. Hlasování se totiž rozhodla bojkotovat opozice. Orbánovi se záměr nepodařilo prosadit ani v referendu, které se konalo 2. října a jehož výsledky byly neplatné kvůli nedostatečné účasti voličů.

 

Uplynulo šest měsíců od zahájení ofenzívy proti Islámskému státu v Libyi, avšak džihádisté nadále zůstávají v malé části Syrty. Libyjská vláda národní unie ohlásila začátek bojů letos 12. května. Zpočátku se situace vyvíjela slibně a vojákům se během prvních týdnů podařilo dobýt většinu části města. Boje si vyžádaly téměř 700 mrtvých a 3 tisíce raněných v řadách vládních sil. Ve snaze o zamezení dalších ztrát na životech vojáků i civilistů se však boje stále prodlužují, míní francouzský týdeník Le Point.

 

Pešmergům se podařilo dobýt irácké město Bašika z područí Islámského státu, informuje francouzský portál France24. Vojáci se nyní snaží upevnit svou pozici a na východě od Mosulu staví zeď, která bude možná tvořit novou hranici iráckého Kurdistánu, autonomní oblasti, která je zdrojem napětí s Bagdádem. Zeď bude sloužit hlavně jako ochrana před Islámským státem.

 

Jak informuje britský deník The Times, Izrael by měl začít stavět další osady v okupovaném západním břehu Jordánu. Tento krok souvisí s nadcházející výměnou na postu amerického prezidenta. Izrael totiž předpokládá, že Trumpova administrativa na rozdíl od současného prezidenta Baracka Obamy neschvaluje vznik palestinského státu a budování osad nebude považovat za překážku pro nastolení míru.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Ruská vláda byla v kontaktu s Trumpem i Clintonovou; boje v Libyi proti IS Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Rusko zablokuje stránky LinkedIn

    Byznys ·

    Ruský soud ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí o zablokování sociální sítě LinkedIn v zemi kvůli porušování zákona o uchování dat. Informaci oznámila ruská tisková agentura…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.