Zahraniční tisk: Ruský nálet zabil turecké vojáky; Assangeovi hrozí konec útočiště na ambasádě

Světová média dne 10. února informují o tom, že při ruském náletu na severu Sýrie zemřeli nejméně tři turečtí vojáci a 11 dalších bylo zraněno. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange bude pravděpodobně muset do měsíce opustit ekvádorské velvyslanectví v Londýně.

Francouzské protiteroristické jednotky opět zmařily další teroristický útok, všímá si americký deník USA Today. Při zátahu v jižní Francii byly zatčeny 4 osoby včetně šestnáctileté dívky a odhalily provizorní laboratoř s výbušninami. Nalezeno bylo také 70 gramů TATP, což je výbušná látka, kterou lze vyrobit z běžně dostupných surovin a byla také použita při pařížských a bruselských teroristických útocích v letech 2015 a 2016.
 
Při ruském náletu v severní Sýrii zemřeli nejméně 3 turečtí vojáci a 11 dalších bylo zraněno. Ruský prezident urychleně vyjádřil soustrast turecké vládě z obavy, aby tento incident nepoškodil obnovující se vztahy mezi oběma zeměmi. Nálet zasáhl budovu v blízkosti města al-Bab, kde zůstaly zablokovány turecké speciální síly a spojenecké milice v boji s Islámským státem. Podporu tureckým operacím v této oblasti poskytlo ruské i koaliční letectvo, napsal britský deník The Times.
 
Ve francouzském Lille proběhla demonstrace na podporu dvaadvacetiletého studenta Théa, který byl začátkem února znásilněn při brutálním policejním zásahu v Aulnay-sous-Bois. Lidé v ulicích protestují také proti policejnímu násilí. Francouzský týdeník Le Point píše, že demonstranti se pokoušeli dostat před ústředí policie, v tom jim ale zabránil policejní kordon. Student je od útoku stále kvůli vážným zraněním hospitalizován.
 
Zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange bude pravděpodobně muset do měsíce opustit ekvádorské velvyslanectví v Londýně, kde se ukrývá před spravedlností. Stane se tak za předpokladu, že prezidentské volby v Ekvádoru příští týden vyhraje Guillermo Lasso. Podle pravicového politika Lassa totiž po více než čtyřech letech nadešel čas, aby Assange odešel, protože jeho azyl je drahý a není odůvodněný. Podle portálu Politico.eu výzkumy veřejného mínění naznačují, že Lasso má o 7 % menší podporu než kandidát vládnoucí strany Lenín Moreno, avšak jeho preference stoupají.
 
Organizace spojených národů (OSN) v blízké budoucnosti plánuje stažení mírových sil, takzvaných Modrých přileb, z Haiti. Oznámil to v pátek zástupce generálního tajemníka pro mírové operace. Stále však bude třeba vyřešit řadu otázek v oblasti policie, právního státu a zejména lidských práv či postavení žen. Mise OSN pro stabilizaci je na Haiti přítomna od odchodu prezidenta Jeana-Bertranda Aristida v roce 2004. Francouzský deník Le Figaro dodává, že OSN pozastavila plán stažení mírových sil po zemětřesení v roce 2010, při němž zemřelo 220 tisíc lidí.
 
Rusko varuje před odchodem amerických vojáků z Afghánistánu, pro který prý není zrovna nejvhodnější čas a mohl by mít nepředvídatelné následky. Rusko se totiž domnívá, že bojovníci Islámského státu můžou z Afghánistánu napadnout státy středoasijského regionu. Bezpečnostní situace v Afghánistánu se zhoršuje a ruská vláda nemá dostatek sil na boj s ozbrojenou opozicí. Podle slovenské Pravdy v Afghánistánu zůstává 8400 amerických vojáků, jejichž hlavním úkolem je výcvik afghánských bezpečnostních sil a podílejí se také na amerických protiteroristických operacích.
 
Francouzský deník Le Monde publikuje výsledky studie obezity desetiletých dětí. Ty ukázaly, že děti obyčejných pracujících lidí trpí nadváhou čtyřikrát častěji než děti vedoucích pracovníků. Nevyrovnanost zdravotního stavu začíná již od dětství. Od věku 10 let je u dětí průměrných lidí (dělníků, zaměstnanců) riziko vzniku obezity dvakrát až čtyřikrát vyšší. Obezita a nadváha u těchto dětí nicméně od roku 2002 mírně klesá. V roce 2015 měla problém s nadváhou pětina francouzských dětí.
 
Klimatickým změnám vděčíme za existenci většího počtu druhů koní. Studie, jejíž výsledky publikuje španělský deník El País ukázala, že před 18 miliony lety z podčeledi Equinae vzniklo 138 druhů koní. Většina z nich již nicméně vyhynula a zůstalo jen 7 divokých druhů – tři druhy zeber, kiangové žijící na tibetské plošině, divoký asijský osel, divoký africký osel a kůň Převalského, pocházející z mongolských stepí.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Ruský nálet zabil turecké vojáky; Assangeovi hrozí konec útočiště na ambasádě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.