Zahraniční tisk: Ruský letoun se zřítil do moře; Mursímu byl zrušen trest smrti

Světová média informují o včerejší havárii ruského letounu MIG 29. Letadlo se zřítilo do Středozemního moře při pokusu o přistání na ruské letadlové lodi. Pilot stroje se katapultoval několik kilometrů od lodi a byl následně zachráněn. Zahraniční média dále píší o tom, že egyptský kasační soud dnes zrušil rozsudek smrti nad bývalým islamistickým prezidentem Muhammadem Mursím. Soud nařídil obnovu procesu.

Egyptský kasační soud dnes zrušil rozsudek smrti nad bývalým islamistickým prezidentem Muhammadem Mursím, který byl z úřadu svržen v červenci 2013 vojenským převratem. Soud však nařídil další proces před trestním soudem. Mursí byl odsouzen k trestu smrti v červnu 2015 kvůli násilnostem během povstání v roce 2011. Podle francouzské tiskové agentury AFP kasační soud zrušil také odsouzení pěti spoluobviněných bývalého egyptského prezidenta.

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan včera pohrozil Evropské unii uspořádáním referenda o pokračování jednání o vstupu Turecka do Evropské unie příští rok. Procedura byla totiž oficiálně zahájena již před 12 lety, upozorňuje portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Vztahy Bruselu a Anakary jsou již tak špatné, zejména vzhledem k tomu, že unie zamítla zrušení víz Turecku výměnou za dohodu s Tureckem o přejímání uprchlíků.

 

Evropské země jsou nejednotné v otázce nastavení vztahů s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem, míní americký deník The Washington Post. Nečekaný vzestup miliardáře, který rozdělil americké voliče, tak měl zároveň dopad jednotu západních zemí. Vznikající rozpory by nicméně mohly Trumpovi pomoci využít evropské lídry ke svému prospěchu, místo aby společně s nimi řešil výzvy v podobě Ruska, Íránu či globální ekonomie.

 

Při nedělním zemětřesení o síle 7,5 stupňů Richterovy stupnice a následné vlně tsunami přišli na Novém Zélandu o život nejméně dva lidé. Zemětřesení způsobilo škody na silnicích, železničních tratích, mostech i přístavech, napsal britský deník The Times. Ostrov včera postihlo dalších 400 otřesů, z nichž některé byly poměrně silné. Nejméně šest z těchto následných otřesů totiž dosáhlo magnitudy 5 a bylo klasifikováno jako vážné a 216 jich bylo silnějších než 4 stupně.

 

Ruský stíhací letoun MIG 29 se včera zřítil do Středozemního moře. Stalo se tak při pokusu o přistání na ruské letadlové lodi. Pilot stroje se katapultoval několik kilometrů od lodi a byl následně zachráněn. Ruské ministerstvo obrany nehodu odůvodňuje technickou poruchou. Flotila ruských lodí připlula k syrskému pobřeží tuto sobotu, aby se zúčastnila operací na podporu syrské vlády prezidenta Bašára Asada v syrské občanské válce. Ruská plavidla monitorovalo NATO i britské Ministerstvo obrany, upřesnil americký zpravodajský portál CNN.

 

Obraz Dívky na mostě norského modernistického malíře Edvarda Muncha se pokaždé prodává za rekordní cenu. Při pondělní aukci v newyorské síni Sotheby’s se nicméně hodnota díla z roku 1902 vyšplhala na 54,5 milionů dolarů, což je druhá nejvyšší dosažená prodejní hodnota Munchova obrazu. Nejvýše byl v květnu 2012 vydražen Munchův Výkřik, a to za 119,9 milionů dolarů, připomíná francouzský portál France24.

 

USB klíč by mohl již brzy umožnit detekovat chorobu AIDS, všímá si francouzský deník France Soir s odkazem na výzkum londýnských vědců. Ti totiž vyvinuli USB klíč schopný zjistit přítomnost viru HIV v krvi. Výsledky jsou spolehlivé na 95 % a jsou k dispozici během pouhých 30 minut. Prototyp zařízení se skládá z mikročipu, pomůcky pro odběr vzorku krve a měření míry jeho kyselosti. Výsledky se pak uživatel dozví po připojení USB klíče k počítači.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Ruský letoun se zřítil do moře; Mursímu byl zrušen trest smrti Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav

    Společnost ·

    Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav, který vyhlásila po loňských teroristických útocích v Paříži. BBC to řekl francouzský premiér Manuel Valls, podle kterého jsou …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.