Zahraniční tisk: Ruské dodávky elektřiny na východ Ukrajiny; protiatomové kryty v Japonsku

Světová média dne 26. dubna informují o tom, že Rusko oznámilo převzetí odpovědnosti za dodávky elektřiny do východní oblasti Ukrajiny, kterou kontrolují proruští separatisté. Učinilo tak poté, co Ukrajina přestala do oblasti Doněcka a Luhanska dodávat proud. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že v Japonsku až čtyřnásobně vzrostla poptávka po protiatomových krytech. Mohou za to pokračující jaderné testy Pchjongjangu.

Britští liberálové příliš rychle uvěřili, že nástup populismu je neodvratný, tvrdí komentář britského týdeníku New Statesman. Když Macronovo vítězství v prvním kole francouzských prezidentských voleb přiřadíme k odmítnutí pravicového radikála Norberta Hofera v prezidentských volbách v Rakousku nebo porážce Geerta Wilderse v Holandsku, může prý být koncem letošního června – tedy rok po brexitu a po předčasných britských parlamentních volbách – zase všechno jinak.

 

Moskva oznámila, že přebírá zodpovědnost za dodávky elektřiny do východní oblasti Ukrajiny, kontrolované proruskými separatisty. Učinila tak poté, co Kyjev přestal do oblasti Doněcka a Luhanska dodávat proud s tím, že region dluží za proud 400 milionů euro. Mluvčí ruské vlády oznámil, že ukončení dodávek je další důkaz toho, že Ukrajina se dotyčného teritoria zbavuje.Ruská strana neupřesnila způsob nových dodávek, německý portál Deutsche Welle uvádí, že v oblasti žije asi 3 miliony lidí.

 

Soud v Oslo prodloužil zadržovací vazbu sedmnáctiletému Rusovi, který byl v Norsku zadržen s podomácku vyrobenou bombou. Nejméně další dva týdny za mřížemi stráví kvůli podezření, že by na svobodě unikl vyšetřování a ovlivňoval svědky. Norský deník Local připomíná, že mladík byl s výbušninou zadržen 9. dubna po teroristickém útoku v sousedním Švédsku. Zadržený už dříve projevoval zájem o propagandu Islámského státu.

 

Federální soudce v americké Kalifornii pozastavil platnost Trumpova lednového dekretu, který chtěl ukončit financování takzvaných azylových měst. Vstřícný přístup k ilegálním migrantům dostával miliardové dotace z federálního rozpočtu a ukončit tuto podporu je podle soudce Williama Orricka od prezidenta protiústavní. Podle New York Times představuje verdikt další ránu agendě Bílého domu. Donald Trump podle listu také naznačil, že v rozpočtu už nebude hledat prostředky na slibovanou stavbu zdi na hranici s Mexikem.

 

Portál německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle upozorňuje, že Jižní Korea už instaluje americký systém protiraketové obrany. Na někdejší golfové hřiště asi 250 kilometrů od Soulu přivezlo šest vojenských tahačů základní komponenty. Systém by měl být v plném provozu do konce letošního roku.

 

S jadernou hrozbou Severní Koreje vzrostla v nedalekém Japonsku také poptávka po protiatomových krytech a čističkách vzduchu - a to až čtyřnásobně. Japonci mají obavy z pokračujících jaderných testů Pchjongjangu. Premiér Šinzó Abe dokonce občany varoval, že severokorejské řízené střely mohou být v hlavicích vybavené otravným plynem sarin, píše americký Newsweek. Zatímco citovaná firma na protiatomové kryty měla dřív v Japonsku šest zakázek ročně, za první měsíce letošního roku už obdržela osmou objednávku.

 

Publikum na berlínské konferenci ženského hnutí W20 nespokojeně reagovalo na vystoupení první americké dcery Ivanky Trumpové. Ta ve společnosti německé kancléřky Merkelové a šéfky Mezinárodního měnového fondu Lagardeové na pódiu tvrdila, že její otec prezident není žádný sexista a v uplynulých letech poskytoval stejnou pracovní příležitost i tisícovkám žen, píše britský The Guardian.

 

Dánsko se chystá snížit daň z registrace elektrických automobilů, aby zvýšilo prodeje a přiblížilo se trendu nízké spotřeby tradičních pohonných hmot. Plánované snížení ze 40 na 20 procent registrace má platit do té doby, než se v zemi prodá 5000 elektromobilů, píše Copenhagen Post.

 

Astronautka Peggy Whitsonová překonala americký rekord v počtu dní celkově strávených ve vesmíru. Tuto středu je v kosmu už 536 dní a v době předpokládaného návratu z třetí mise to v září bude 666 dní. Agentura Asscociated Press nicméně připomíná, že celkově byl na oběžné dráze zatím nejvíce dní ruský kosmonaut Gennadij Ivanovič Padalka, který ve vesmíru strávil 879 dní - tedy více než dva a čtvrt roku.

 

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Ruské dodávky elektřiny na východ Ukrajiny; protiatomové kryty v Japonsku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.