Zahraniční tisk: Rozsáhlé demonstrace v Brazílii; Zítřejší parlamentní volby v Izraeli

Zahraniční média 16. března píší kromě spekulací o zmizení ruského prezidenta Vladimira Putina také o rozsáhlé demonstraci, která v neděli proběhla v několika brazilských městech. Stovky tisíc občanů demonstrují proti korupci a vládě prezidentky Rousseffové. Světová média píší také o izraelských parlamentních volbách, které proběhnou zítra. Předvolební průzkumy ukázaly sílící podporu opozice.

„Kde je Putin?“ ptá se ve svém dnešním vydání německý deník Süddeutsche Zeitung. Ruský prezident Vladimir Putin se od 5. března letošního roku neobjevil na veřejnosti. I kdyby byla jen trocha pravdy na tom, co se o této skutečnosti píše na sociálních sítích, a jaké důvody Putinova zmizení uvádějí novináři či bloggeři, tak by to pro Vladimira Putina musely být velmi dramatické dny, míní německý deník.

 

Bezpečnostní krize je vážná a Vladimir Putin je tím, kdo drží prst na spoušti, píše ve svém dnešním vydání slovenský deníkSME. V pátek ráno o sobě prezident atomové velmoci dal konečně vědět, když prostřednictvím telegramu poslal srdečné pozdravy účastníkům mistrovství světa v jedné rychlobruslařské disciplíně. Jak je to symbolické – po sedmi dnech, kdy ruského prezidenta na vlastní oči nikdo neviděl, je prvním jeho PR činem pozdrav sportovcům. Vladimír Putin totiž sport miluje a pokládá se za velkého sportovce, pokračuje slovenský list. Možná právě to je důvod, proč se nikomu neukazuje – spekuluje se o tom, že ho trápí závažnější zdravotní problémy. A člověk, který o sobě vytvořil představu, že je nejen neomylný, ale také nesmrtelný, si žádné bolesti na svém těle nemůže dovolit, konstatuje slovenský list.

 

V loňském roce se v Rusku o hrozbě takzvané barevné revoluce mluvilo velmi často, všímá si ruský deník Moscow Times. A to navzdory skutečnosti, že až do doby nedávného uvalení sankcí se Rusům dařilo lépe než kdy předtím – a byli si toho velmi dobře vědomi. Tento fenomén se může vnějšímu pozorovateli zdát velmi zvláštní: Proč by občané organizovali revoluci, když právě mají poprvé možnost koupit si druhé auto do rodiny, pořídit si větší byt nebo vyrazit na dlouho plánovanou cestu? Copak není ekonomická prosperita nejlepším prostředkem proti revoluci? ptá se ruský Moscow Times.

 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval během včerejšího předvolebního shromáždění své příznivce, že se může stát, že on a jeho strana Likud nevyhrají zítřejší volby, píše dnes americký deník The Washington Post. Poslední kolo předvolebních průzkumů totiž v pátek ukázalo, že Netanjahu a jeho pravicová strana se ve volbách utkají s překvapivě silnou opozicí Isaaca Herzoga, vůdce středopravicové Strany práce, a Cipi Livniové /CIPI LIVNIOVÉ/, bývalé mírové vyjednavačky. Jejich předvolební kampaň se soustředila na ekonomické záležitosti a rostoucí životní náklady, píše americkýThe Washington Post.

 

Brazílie překvapivě v neděli zažila velké demonstrace, všímá si Neue Zürcher Zeitung. Jen v Sao Paulu protestoval proti korupci přes milion občanů. Většina protestujících pochází ze střední třídy a své protestní požadavky proti vládě a brazilské prezidentce Rousseffové tentokrát na rozdíl od protestů v roce 2013 jasně formulovali. Hlavním požadavkem demonstrantů je odstoupení prezidentky Roussefové, které už Brazilci nedůvěřují. Snad už nikdo nevěří tomu, že by prezidentka Rousseffová nevěděla o obrovské korupční aféře týkající se státního ropného koncernu Petrobras, domnívá se švýcarský list.

 

Ničivý cyklon nejvyšší kategorie se o víkendu objevil u tichomořského souostroví Vanuatu, píše rakouský deník Der Standard. Souostroví je proslulé jako prázdninový ráj a leží přibližně 1 700 kilometrů od severního pobřeží Austrálie. Podle nedělních informací místních úřadů přišlo během cyklonu o život osm lidí. Odhady humanitárních organizací nicméně uvádějí stovky mrtvých. Protože ale cyklon zničil veškeré pozemní komunikace, zůstává i nadále nejistý osud dalších desítek tisíc lidí, informuje rakouský Der Standard.

 

„Slovensko bez nácků“, tak svůj dnešní komentář nazval slovenský deník Pravda. Na sociálních sítích se diskutovalo o tom, zda vůbec organizovat akce proti tradičnímu srazu neonacistů v Bratislavě u příležitosti vyhlášení slovenského státu dne 14. března 1939. Někteří lidé pochybovali o tom, zda se organizováním protestních akcí nezajistí neonacistům přílišná publicita. Jak se však ukázalo, s propagací této události paradoxně pomohla celá řada médií. Většina televizních stanic totiž vyslala své štáby jak na shromáždění neonacistů před Prezidentským palácem, tak na jejich pochod na Martinský hřbitov, kde byl donedávna pohřbený Jozef Tiso - prezident první Slovenské republiky z let 1939 - 1945. Veřejnoprávní televize se toto faux-pas snažila vyvážit dodatečným rozhovorem s politologem, který se ale akce ani nezúčastnil. A pro většinu novinářů navíc hlavním městem Slovenska nepochodovali Tisovi pohrobci, neonacisté, nebo extrémisté – podle nich se jednalo o nacionalisty, uzavírá slovenský list.

Zahraniční tisk: Rozsáhlé demonstrace v Brazílii; Zítřejší parlamentní volby v Izraeli Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Brněnští vědci vyvinuli "airbag" pro drony

    Byznys ·

    Pracovníci Leteckého ústavu Vysokého učení technického v Brně vyvinuli záchranný systém pro drony, který při technických potížích umožní bezpilotnímu letounu rozvinout…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.