Zahraniční tisk: Ropné války Rusů se Saúdy; Asad doufá v Trumpovo spojenectví

Světová média si všímají, že Rusko nadále soupeří se Saúdskou Arábií v olejářských válkách. Rusko nyní investovalo v Indii. Konsorcium vedené Rosněftem koupí indickou ropnou rafinerii Essar. O podnik měli zájem i Saúdové. Zahraniční média dále informují o prohlášení syrského prezidenta Bašára Asada. Podle něj by mohl americký prezident Donald Trump být k Sýrii vstřícnější než Obamova administrativa, pokud dodrží směr své předvolební kampaně.

Americký prezident Barack Obama při své poslední zahraniční cestě ve funkci ujistil Řeky, že Spojené státy považují NATO za pilíř svojí bezpečnosti. Podle agentury Associated Press tak reagoval na pohrůžku svého nástupce Donalda Trumpa. Ten v kampani tvrdil, že USA Alianci opustí, pokud do ní nezačnou členské země spravedlivě přispívat. Obama jednal v Řecku s prezidentem Prokopisem Pavlopulosem i premiérem Alexisem Tsiprasem. Podpořil nápad na odepsání části řeckých dluhů, ale jeho návštěvu v Aténách provázely tisícové protiamerické demonstrace.

 

Syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že pokud americký prezident Donald Trump dodrží směr své předvolební kampaně, mohl by být k Sýrii vstřícnější než Obamova administrativa. Pokud bude Trump chtít skutečně bojovat proti teroristům a Islámskému státu, bude podle syrského prezidenta přirozeným spojencem Damašku, ale i Moskvy, Teheránu a dalších zemí, uvádí německý portál Deutsche Welle.

 

Mezinárodní trestní soud v nizozemském Haagu vydal předběžnou zprávu, která uvádí, že současná situace na poloostrově Krym a v městě Sevastopol se rovná mezinárodnímu vojenskému konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Informaci ukrajinské tiskové agentury o okupaci území přetiskuje slovenský deník Pravda. Podle německého portálu Deutsche Welle odsoudila okupaci Krymu i OSN, která formou rezoluce usiluje o rozmístění pozorovatelů, kteří budou kontrolovat dodržování lidských práv.

 

V olejářských válkách Rusko nadále soupeří se Saúdskou Arábií. Teď Rusko potvrdilo svou největší investici v Indii, když se konsorcium vedené Rosněftem chystá za 13 miliard dolarů koupit indickou ropnou rafinerii Essar. O podnik měli podle agentury Reuters eminentní zájem i Saúdové. Po intervenci ruského prezidenta Vladimira Putina u premiéra Nárendry Módiho se ale Indie dohodla s Ruskem. Šéf ruského Rosněftu se tímto krokem snaží dlouhodobě zajistit odběry ruské ropy po celém světě.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová bude příští rok ve spolkových volbách za CDU znovu kandidovat na svůj post. Americké televizi CNN to potvrdil poslanec německé CDU Norbert Rőttgen. Merkelová je ve funkci jedenáct let, ale sama kandidaturu zatím neoznámila, podotýká Deutsche Welle. Prohlášení německého poslance zatím její kancelář nepopřela ani nepotvrdila.

 

Každá třetí evropská firma se obává, že jí britské vyjednávání odchodu z Evropské unie poškodí. Společnosti se obávají legislativních změn, omezení pohybu pracovní síly a svých možností exportu. Britská premiérka Theresa Mayová jejíž kabinet má Brexit s Bruselem vyjednat v horizontu dvou let, zatím neobjasnila, jak chce Británii zachovat přístup na evropské trhy a zároveň čelit obavám veřejnosti z vysoké imigrace. Výzkum, který provedla agentura Deloitte UK oslovil tisíce finančních ředitelů z Evropské unie, Švýcarska, Ruska i Turecka, informuje agentura Reuters. Soudkyně nejvyššího britského soudu se podle deníku The Independent nechala slyšet, že červnové referendum nebylo pro Brity legislativně závazné.

 

Organizace spojených národů upozorňuje na katastrofickou situaci v africké Nigerii. Džihádisté z teroristické skupiny Boko Haram na severovýchodě země narušili rytmus zemědělských prací a 14 milionů lidí v regionu potřebuje humanitární pomoc. Britský deník The Guardian poukazuje na zprávu OSN, podle které jinak během několika měsíců umře v Nigerii hlady 75 tisíc dětí.

 

 

Zdroj: ČTK

Zahraniční tisk: Ropné války Rusů se Saúdy; Asad doufá v Trumpovo spojenectví Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav

    Společnost ·

    Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav, který vyhlásila po loňských teroristických útocích v Paříži. BBC to řekl francouzský premiér Manuel Valls, podle kterého jsou …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.