Zahraniční tisk: Íránská dohoda o jaderném odzbrojení pomohla podle Kerryho odvrátit válku

Zahraniční média si všímají vyjádření amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Podle něj pomohla íránská dohoda o jaderném odzbrojení téměř jistě odvrátit válku. Podle něj je tak třeba se pokusit dosáhnout zdánlivě nemožného uzavření diplomatické dohody i v případě Sýrie. Světová média si dále všímají, že k bombardování Aleppa bude využita jediná ruská letadlová loď.

Text dohody CETA mezi Evropskou unií a Kanadou, která byla v neděli podepsána v Bruselu, byl předložen kanadskému parlamentu k ratifikaci. Kanadská ministryně mezinárodního obchodu Chrystia Freelandová sdělila, že nyní projde návrh zákona všemi fázemi zákonodárného procesu. Tato Komplexni hospodářská a obchodní dohoda, by měla odstranit téměř všechny celní poplatky mezi Evropskou unií a Kanadou ještě před konečnou ratifikací 28 členskými zeměmi unie, píše francouzský deník Le Figaro.

 

Ruský prezident Vladimir Putin připravuje velký útok na syrské Aleppo již tento týden, píše s odvoláním na informace zpravodajských služeb britský deník The Times. Putin plánuje využít prezidentských voleb ve Spojených státech a s nimi související politické přestávky a získat rozhodující vítězství na povstaleckém východě města. K bombardování Aleppa bude využita jediná ruská letadlová loď.

 

Podle nejnovějšího výzkumu veřejného mínění je bitva o post amerického prezidenta velmi těsná. Výsledky šetření zpravodajské stanice CNN ukazují na 47% preference demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Republikánského kandidáta Donalda Trumpa by volilo 42 % voličů. Průzkum ABCnews a Washington Post ukázal, že názor více než poloviny voličů e-maily nově objevené FBI neovlivní. Třetina voličů by pak podporu Clintonové nevyjádřila.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že íránská dohoda o jaderném odzbrojení téměř jistě pomohla odvrátit válku. Podle Kerryho je třeba se v případě Sýrie pokusit dosáhnout zdánlivě nemožného uzavření diplomatické dohody. Po letech násilí však bude ukončení konfliktu ve válkou postižených regionech nesnadné, podotkl americký deník The Washington Post.

 

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o pozastavení dohody z roku 2000 mezi Spojenými státy a Ruskem o transformaci plutonia pro vojenské účely získaného z vyřazených zbraní. Jak dále uvádí ruský portál Russia Today, zákon je již nyní v platnosti, a dohodu může obnovit pouze ruský prezident. Plutonium použité v jaderných hlavicích mělo podle této dohody být přeměněno na palivo pro jaderné elektrárny. Od roku 2018 mělo být takto převedeno 34 tun plutonia, což je množství, které by stačilo k výrobě tisíce jaderných raket.

 

Pro podezření z korupce a nedávného zasahování do záležitostí státu byla včera večer vzata do vazby bývalá poradkyně jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Existuje totiž riziko, že 60letá Čche Son-sil by mohla zničit důkazy nebo opustit zemi, dodává slovenský deník Pravda. Bývalá poradkyně nicméně všechna obvinění popřela. Vazba na ni byla uvalena, protože v minulosti několikrát vycestovala do zahraničí, nemá trvalé bydliště v Koreji a nachází se ve velmi nestabilním psychickém stavu.

 

Od posledního otevření pravděpodobného hrobu Ježíše Krista v jeruzalémském Chrámu Božího hrobu uplynula více než dvě století. Rekonstrukce místa posledního odpočinku Ježíše Krista za pomoci nejmodernější techniky se podle francouzské zpravodajské stanice RFI ujal tým vědců. Předpokládá se, že s využitím infračervených a optických vláknových mikroskopů či magnetické rezonance vědci získají cenné informace.

 

Násilná smrt marockého prodavače ryb v přístavním městě Al Hoceima minulou středu vyvolala vlnu demonstrací v ulicích 40 měst po celé zemi i na sociálních sítích, píše francouzský magazín Courrier International. Demonstranti viní ze smrti muže, kterého rozdrtil sklápěč, úřady. Marocké Generální ředitelství národní bezpečnosti v tiskovém prohlášení uvedlo, že informace o účasti policie na smrti obchodníka nejsou pravdivé.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Íránská dohoda o jaderném odzbrojení pomohla podle Kerryho odvrátit válku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Kolik vědy se vejde do tří minut?

  ·

  Věda potřebuje neustále nové talenty. Jednou z cest, jak pro ni mladé lidi nadchnout, je skrze její popularizaci. Prostředkem, který jde tomuto trendu naproti, jsou na…

 2. BBC: Čína představila svou novou stíhačku J-20

  Společnost ·

  Čína poprvé veřejně představila svou novou stíhačku J-20. Stroj s dlouhým doletem a schopností vyhnout se radarům armáda představila na letecké show v jihočínském měst…

 3. Osm letišť, kde si dlouhé mezipřistání užijete

  Společnost ·

  Při cestování není snad nic horšího než mít dlouhá mezipřistání. Nepohodlné letištní sedačky a předražené restaurace v takových časech na náladě nepřidají. Na některýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.