Zahraniční tisk: Íránci oslavují dohodu o jádru; Francouzský zákon proti anorexii

Světová média píší 3. dubna o uzavření rámcové dohody o íránském jaderném programu, podle které světové velmoci uvolní hospodářské sankce výměnou za minimálně desetileté omezení tamního jaderného programu. Definitivně smlouva ale ještě uzavřena není. Zahraniční servery se také věnují francouzské legislativě, která má pomoci bojovat proti anorexii. Propagaci dlouhodobých diet tedy definuje jako trestný čin.

Íránci oslavují dohodu, kterou šest světových velmocí předběžně uzavřelo s Teheránem ohledně uvolněné hospodářských sankcí výměnou za nejméně desetileté omezení íránského jaderného programu. Klíčové parametry smlouvy jsou podle deníku Daily Telegraph odsouhlasené, technické podrobnosti budou zveřejněny do letošního června. Írán podle deníku souhlasí s tím, že nebude dále obohacovat uran v podzemní elektrárně Fordow, a třebaže americký prezident Barack Obama upozornil, že smlouva ještě nebyla definitivně uzavřena, označil švýcarská jednání za historický průlom v porozumění mezi zúčastněnými stranami. 

Izraelský deník Jerusalem Post v této souvislosti cituje francouzskou agenturu, podle které měl Bílý dům telefonicky ujistit izraelského premiéra Netanjahua o setrvávající americké podpoře bezpečnosti Izraele.

Podle agentury Reuters výsledek tohoto jednání znamená konec dvanáctiletého napětí, které hrozilo přerůst ve válku. Agentura také dodává, že v návaznosti na to, klesly ceny ropy o čtyři procenta.

 

Keňské úřady potvrdily, že islámistický útok na areál univerzity v Garisse na východě země si vyžádal na 150 obětí, převážně z řad křesťanských studentů. Více než pět set studentů bylo po masakru nedaleko hranic se Somálskem evakuováno. Deník The Guardian v této souvislosti upozorňuje, že v Keni se jedná o sedmnáctý útok Al Šababu, které si za poslední tři roky vyžádaly přes tři stovky obětí. Po smrti teroristy Usámy bin Ládina se hnutí, které v dobytých obcích prosazuje radikální právo šaríja včetně ukamenování žen za nevěru, profilovalo jako odnož Al Kajdy. Odhaduje se, že má pět až sedm tisíc bojovníků a poslední roky konkuruje Islámskému státu a Boko Haram. Hnutí tvrdí, že se mstí za přítomnost keňských jednotek na území Somálska.

 

Francouzští poslanci včera schválili zákon, který zakazuje propagovat ultraštíhlou postavu pod pokutou 10 tisíc euro, nebo až jednoletým trestem odnětí svobody. Nová legislativa, kterou navrhla socialistická vláda,  je součástí zákona o veřejné ochraně lidského zdraví a má pomoci v boji proti anorexii. Zákon definuje jako trestný čin propagaci dlouhodobých diet, které mohou být zdraví škodlivé, vysvětluje britský deník The Times.

 

Evropský antimonopolní úřad připravuje žalobu proti americkému Googlu. Podle deníku Wall Street Journal už ve spolupráci s Evropskou komisí pět let šetří obvinění internetového vyhledávače z nekalé soutěže a zneužívání dominantního postavení na evropském trhu. Googl údajně preferuje odkazy na vlastní produkty, neuatoritovaně kopíruje texty z jiných webů a omezuje jiné vývojáře softwaru, kterým neumožňuje propagaci jejich vlastních výrobků. Celou žalobu zveřejní evropské úřady během několika týdnů a bude asi nejzásadnějším sporem evropských regulačních úřadů od podobného případu s firmou Microsoft před deseti lety.

 

Od zavedení nových poplatků za finanční transakce v červenci 2012 si Maďaři zrušili přes 430 tisíc bankovních účtů a objem hotovosti v domácnostech vzrostl o třicet dva procent. Zároveň stoupl i počet obyvatel, kteří žádají vyplácení mzdy nebo důchodu v hotovosti. Poplatky, které se netýkají hotovostních vkladů, obchodování s cennými papíry a mezibankovních převodů jsou podle slovenského deníku Sme stanoveny na desetinu procenta z převáděné částky, tedy jedno euro z každé tisícovky. Budapešťská vláda zavedla tuto daň i přes nesouhlas Evropské unie a očekávala zisky ve výšce 300 miliard forintů, tedy asi jedné miliardy eur.

 

V New Yorku začal soudní proces se dvěma ženami, které jsou obžalovány z pokusu o sestrojení bomby, již se chystaly použít proti civilnímu obyvatelstvu. Obě spolubydlící ze čtvrti Queens se hlásily k Islámskému státu a svaté válce proti Americe. Podle deníku USA Today připravovaly propanbutanové láhve, sháněly výbušniny a hlásily se k mučednickým útočníkům džihádu. Podle listu New York Times obžaloba také uvádí, že byly ve styku s Al Kajdou na Arabském poloostrově.

 

Evropská unie vynakládá miliardy na podporu lékařského výzkumu, ale většina peněz jde Iniciativě pro medicínskou inovaci (IMI), což je sdružení univerzit a výzkumných pracovišť, které není podle německého Der Spiegel efektivní a spotřebuje až dvě a půl miliardy z daní evropských poplatníků. Když se iniciativa před pěti lety zakládala, plánovala slibné výzkumy cukrovky, nervových onemocnění nebo testování bezpečnějších léčiv. Analýza skutečného fungování ale ukazuje, že více než dvanáct set společností spolu s farmaceutickými firmami vykazuje zacyklený systém a málo transparentní výzkum, na kterém vydělává jen soukromý sektor. Univerzitní týmy nemají žádný vliv na chod IMI, které nevyvíjí léčebné postupy, ale specializují se na zisky několika firem, uvádí týdeník.

Zahraniční tisk: Íránci oslavují dohodu o jádru; Francouzský zákon proti anorexii Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Potraviny jsou nejlevnější za téměř pět let

    Byznys ·

    Světové ceny potravin v březnu meziměsíčně klesly o zhruba 1,5 procenta. Dostaly se tak na nejnižší úroveň za téměř pět let. Objemy dodávek většiny potravinářských kom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.