Zahraniční tisk: Írán uznal dohodu týkající se jaderného programu; Řecko slíbilo dodržení závazků

Světová média dne 7. dubna informují o tom, že Írán oficiálně ve Švýcarsku akceptoval přísná restriktivní opatření týkající se jeho jaderného programu. Řecký ministr financí Janis Varufakis slíbil dodržení všech závazků vůči svým věřitelům. 

Řecký ministr financí slíbil, že jeho země dodrží veškeré závazky vůči všem svým věřitelům, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Oznámil to po návštěvě u prezidentky Mezinárodního měnového fondu Christiny Lagardeové. Důvodem schůzky byla podle informací Mezinárodního měnového fondu neformální diskuze o reformním programu řecké vlády. Christine Lagardeová po schůzce vydala písemné prohlášení, ve kterém uvítala oznámení řeckého ministra financí, že Řecko uhradí pohledávek vůči Mezinárodnímu měnovému fondu v celkové výši téměř 460 milionů eur, které jsou splatné k 9. dubnu, uvádí švýcarský Neue Zürcher Zeitung.

 

Vyjednávání mezi šesti světovými velmocemi a Íránem, které se koná ve Švýcarsku, vedlo k pozoruhodnému diplomatickému průlomu, všímá si ruský deník Moscow Times. Írán oficiálně akceptoval přísná restriktivní opatření týkající se jeho jaderného programu. Výměnou za dodržování těchto opatření upustí OSN a její jednotlivé členské státy od sankcí, které na Írán byly uvaleny. Země tak bude moci znovu prodávat bez omezení ropu a zemní plyn a bude opětovně připojena k bankovnímu systému SWIFT. Diplomaté poměrně optimisticky dodávají, že teď, když se stranám podařilo dosáhnout rámcové dohody, bude písemná podoba dohody otázkou několika měsíců, uvádí ruský list.

 

První věc, kterou by měl každý vědět o nové rámcové jaderné dohodě s Íránem je to, že se ve skutečnosti o žádnou dohodu nejedná, píše dnes americký deník USA Today. Jednotliví účastníci vyjednávání o íránském jaderném programu sice mluví o dohodě, ale jedná se spíše o to, že se dohodli, že budou pokračovat ve vyjednávání o podobě konečné dohody. A protože pro tuto situaci neexistuje lepší slovo, začalo se používat slovo dohoda, konstatuje americký USA Today.

 

Slovenský deník SME se ve svém dnešním vydání ptá, kdo dělá Rusku větší radost. Miloš Zeman nebo Slovensko? SME píše, že se český prezident postavil světové velmoci. Americký velvyslanec v České republice si dovolil mít výhrady k Zemanově cestě do Moskvy u příležitosti oslav konce druhé světové války. A tak se stal nežádoucí osobou na Pražském hradě. Deník SME to označuje za zcela zbytečné gesto, kterým se možná chtěl český prezident pasovat do role nezávislé politické osobnosti. Jenže za současných okolností toto gesto získalo jen jeden jediný rozměr: Zeman udělal radost Rusku. Podobně jako Rusku udělalo zajisté radost vřelé přijetí ruského ministra zahraničí Lavrova v Bratislavě, míní slovenský list. Rozdíl mezi Českou republikou a Slovenskem je ale jinak celkem zřejmý. Českou republikou před pár dny projel konvoj vojáků Severoatlantické aliance. Avizované protesty splaskly jako bublina a tato akce potvrdila, že většina české veřejnosti členství v NATO schvaluje, konstatuje deník SME.

 

Sedmnáctiletý Brit Hassan Munshi  během minulého týdne odešel společně se svým kamarádem ze svého domova ve Velké Británii do Sýrie, kde se pravděpodobně hodlá připojit k bojovníkům Islámského státu, píše britský deník The Times. Oba muži se tak stali zatím nejmladšími britskými muslimy, kteří opustili své rodiny, aby se přidali k džihádistům. Hassanův bratr Hammaad byl v roce 2006 ve věku patnácti let zatčen britskou protiteroristickou policií a později byl jako vůbec nejmladší Brit odsouzen za terorismus, připomíná britský list.

Zahraniční tisk: Írán uznal dohodu týkající se jaderného programu; Řecko slíbilo dodržení závazků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hodinky od Apple zatím nesmí na švýcarský trh

    Byznys ·

    Ve Švýcarsku zatím nemůže americká společnost Apple uvést na trh své nové chytré hodinky Apple Watch, a to nejméně do konce letošního roku. Důvodem je spor o právo na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.