Zahraniční tisk: Riziko konfliktu mezi USA a Čínou je vysoké; Obama navštíví Kubu

Světová média dne 18. února informují o tom, že vyostřená situace v oblasti Jihočínského moře stupňuje napětí mezi Čínou a Spojenými státy americkými. Média považují riziko konfliktu mezi oběma mocnostmi za vysoké. Média si dále všímají toho, že americký prezident Barack Obama navštíví Kubu.

Summit Evropské unie, který se dnes a zítra koná v Bruselu, má podle serveru francouzské rozhlasové stanice RFI na pořadu jednání dva hlavní body. Prvním jsou požadavky britského premiéra Davida Camerona, který se následně pokusí Brity přesvědčit, aby v referendu podpořili členství své země v Evropské unii. Druhým hlavním tématem je migrační krize, zejména snaha Řecka zůstat v rámci schengenského prostoru a dohoda s Tureckem, která předpokládá snížení počtu běženců v Evropě.

 

Turecko žádá o zřízení deset kilometrů širokého bezpečného humanitárního koridoru na syrské straně hranice včetně města Azaz, uvádí turecký deník Hürriyet Daily News. Cílem opatření je podle tureckého vicepremiéra Yalcina Akdogana zabránit pokusům o změnu struktury obyvatelstva. Turecko totiž obvinilo syrské kurdské organizace, které převzaly nadvládu nad tímto územím od syrských povstalců, z násilného přesidlování turkmenské a arabské komunity.

 

Čínská média podle amerického serveru International Business Times uvedla, že rozmístění raket na ostrově ve sporném území Jihočínského moře není ozbrojováním, ale obranným prostředkem. Napětí mezi Čínou a Spojenými státy roste. Čína pokládá přítomnost amerických námořních misí v této oblasti za porušení svých teritoriálních vod a hrozí, že proti provokaci Spojených států nasadí další vojenskou techniku. Riziko konfliktu mezi oběma mocnostmi považuje za vysoké i americký deník The New York Times.

 

Americký prezident Barack Obama navštíví Kubu, píše americký deník New York Times. Půjde o první návštěvu amerického prezidenta na kubánském území po 88 letech. Jednání se bude týkat rozšíření obchodních vazeb mezi Kubou a Spojenými státy. Americká ministryně obchodu Penny Pritzkerová nicméně požádala kubánskou vládu, aby se v navázání obchodních styků více angažovala.

 

Britové lejí olej do migračního ohně, hlásá titulek slovenské Pravdy. Britské požadavky na snížení počtu migrantů přicházejících z jiných států unie, o kterých budou dnes a zítra debatovat lídři evropské osmadvacítky, mohou totiž vyvolat vyšší tlak na evropské sociální systémy, zejména v Německu. Do Británie každý rok přichází 300 tisíc přistěhovalců, z nichž je momentálně 100 tisíc evidováno jako pracujících. Britové však chtějí celkový počet snížit o více než polovinu. Pokud by Británie evropský blok opustila nebo výrazně omezila migraci, znamenalo by to přesun těchto lidí do ostatních bohatých zemí Evropské unie a problém přistěhovalců by se rozšířil do dalších zemí eurozóny.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Riziko konfliktu mezi USA a Čínou je vysoké; Obama navštíví Kubu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Pražský hotel President koupil ruský investor

    Byznys ·

    Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.