Zahraniční tisk: Rezignace předsedy FIFA Seppa Blattera; Posílení eura vůči dolaru

Světová média dne 3. června informují o nečekané rezignaci předsedy světové fotbalové federace FIFA Seppa Blattera. Ten tak reagoval na prohlášení amerických antikorupčních vyšetřovatelů, kteří informovali o tom, že i Blatter je předmětem jejich vyšetřování. Média se dále zmiňují o výrazném posílení eura proti dolaru. To se stalo díky naději o dohodě mezi zadluženým Řeckem s věřiteli. 

Přestože před čtyřmi dny byl znovu zvolen do funkce předsedy světové fotbalové federace FIFA, Sepp Blatter v Curychu odstoupil. Americký deník New York Times dává jeho krok do souvislosti s prohlášením amerických antikorupčních vyšetřovatelů, kteří se nechali slyšet, že i předseda je předmětem jejich vyšetřování. Američané zřejmě nabídli polehčující okolnosti těm zadrženým Blatterovým kolegům, kteří upozorní na úplatky a nestandardní postupy, jež souvisejí přímo s ním. Odstupující řeč pronesl Blatter v poloprázdném tiskovém oddělení curyšské centrály po čtyřiceti letech služby v různých funkcích u FIFA.

 

Jednotnou evropskou měnu vůči dolaru výrazně posílila naděje, že silně zadlužené Řecko se přece jen dohodne se svými věřiteli, píše slovenská Pravda. Euro včera stouplo o dvě a půl procenta, poté co řecký premiér Alexis Tsipras potvrdil, že Atény věřitelům poslaly plán řešení dluhové krize. Věřitelé zároveň připravují vlastní návrh.

 

Ruský prezident nás nechal na holičkách, stěžují si proruští povstalci na východní Ukrajině deníku The Times. Britští reportéři navštívili bývalé přímořské letovisko,  ukrajinské městečko Širokině asi třicet kilometrů východně od Mariopolu. Ve vlhkém bunkru tady hovoří s několika povstalci, jako je například bývalý fotbalový hráč Šachťoru Doněck Ostrič . Nejenže jsou vytrvale ostřelování minomety ukrajinské armády, povstalci působí demoralizovaně a stěžují si na nedostatek podpory a zásilek ze strany Ruska.

 

Anglický učitel, francouzský investiční poradce, tyrolská ekonomka a řecká atletka - německý Der Spiegel sledoval čtyři euroskeptiky, kteří byli před rokem zvolení do Europarlamentu. Týdeník ukazuje, jak i pochybovači, kteří chtěli Unii zrušit, využívají její finance k podpoře domácích stran a pod tíhou úkolů někdy mění radikální antipatie. Dělá jim dobře, že si v Bruselu rozšíří obzory, zlepší cizí jazyky a že se jich novináři ptají na jejich vlastní názory. V uplynulém roce na vlastní kůži zažili a pochopili fungování evropských úřadů a fundovaně proces vysvětlují ve svých domovských zemích.

 

Podle týdeníku The Newsweek si jednotky Islámského státu vyvezli z Iráku pět set bezprizorních dětí do 16 let, které budou cvičit k partyzánské válce a připravovat na sebevražedné atentáty. Některé z dětí se k džihádu hlásí dobrovolně po ztrátě rodiny, některé prodávají Islámskému státu jejich rodiče a některé dospívající běžence vojáci prostě unesou. Teroristé po celém světě rádi využívají děti a teenagery, protože snáz přecházejí na novou ideologii a dostanou se i tam, kam by dospělý atentátník neprošel. Na propagačních videích islamistického hnutí ISIS se děti objevují už od října loňského roku.

 

Peking má v Jihočínském moři velké dilema – buď postupně vyprovokuje konflikt se Spojenými státy anebo ustoupí a bude před čínskými nacionalisty působit jako zbabělec. Takhle popisuje stupňování mezinárodního sporu v regionu bezpečnostní magazín The Foreign Policy. Když Američané zjistili, že si Peking na sporných ostrůvcích buduje letiště a základny, varovali Peking. Ten zas zakázal Američanům nad územím přelety. V současné době jsou ale čínští nacionalisté na webech nespokojení, že čínské letectvo americké letouny rovnou nesestřelilo, píše magazín.

 

Britský The Economist popisuje pokrok ve výzkumu solární energie, kterou by mohly zpracovávat i panely, jimiž většina světelného spektra prostupuje, tedy vyrobené ze skla. Jelikož je tohoto materiálu na budovách a autech spousta, vědci uvažují o tom, že by se domy a automobily svými okny vlastně dobíjely baterie. Americká firma navázaná na Massachusettský technologický institut už vyvíjí materiály, které absorbují jen vlnové délky infračerveného a ultrafialového záření. Budou v lepším případě o polovinu méně efektivní než klasické nepropustné solární panely, nabízí se jim ale mnohem širší využití 

 

Deník The New York Times registruje průlomovou obálku měsíčníku Vanity Fair, na které je bývalý americký vítěz olympijského desetiboje Bruce Jenner předělaný na ženu. Někdejší desetibojař, který se přiženil do americké reality show rodiny Kardašianových, je na obálce už jako Caitlyn Jennerová vyfocená v korzetu prestižní  americkou fotografkou Annie Leibovitz. Když se editorů magazínu novináři ptají, zdali titulní článek není svým načasováním jen součástí mediální kampaně, odpovídají, že v dnešní době je spoustu článků součástí nějaké kampaně. Rozhovory s filmovými hvězdami patří k premiérovým kampaním filmové distribuce, stejně jako politické články k předvolebnímu boji, píše deník. Desetibojařský vítěz z Montrealu 1976, který se v minulém století objevoval jako mužský idol na stránkách dívčích časopisů,  podstoupil v uplynulých měsících několik plastických a chirurgických operací, které mu podle jeho tvrzení pomohly  najít sebe sama.

Zahraniční tisk: Rezignace předsedy FIFA Seppa Blattera; Posílení eura vůči dolaru Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.