Zahraniční tisk: Republikáni varují před Obamovým podpisem smlouvy o íránském jaderném programu

Světová média 10. března píší o tom, že republikánští senátoři sdělili, že budou jakoukoli dohodu o íránském jaderném programu, kterou neschválí kongres, považovat jen za dohodu mezi prezidentem Obamou a íránským vůdcem. Ruský prezident Vladimir Putin dal čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi jedno z nejvýznamnějších státních vyznamenání. 

Američtí Republikáni varují Írán před podpisem smlouvy s prezidentem Barackem Obamou o íránském jaderném programu, píše slovenský deník SME. Domnívají se totiž, že jakákoli dohoda uzavřená se současným americkým prezidentem bude platit jen do té doby, dokud bude Barack Obama ve funkci prezidenta. Republikáni upozorňují na skutečnost, že Obamovo funkční období skončí v lednu 2017, zatímco americký kongres hraje při ratifikaci mezinárodních smluv důležitou roli nejen teď, ale bude ji hrát i v budoucnosti. Republikánští senátoři uvedli, že budou jakoukoli dohodu o íránském jaderném programu, kterou neschválí kongres, považovat jen za dohodu mezi prezidentem Obamou a íránským vůdcem. Američtí senátoři tak reagovali na vystoupení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v americkém kongresu minulý týden. Právě izraelský premiér varoval před uzavřením „špatné dohody“ s Teheránem, připomíná slovenský list.

Bitva mezi americkým Bílým domem a Republikány kvůli íránskému jadernému programu včera opět nabrala na intenzitě, píše americký The Washington Post. Sedmačtyřicet republikánských senátorů poslalo do Íránu dopis, jehož cílem je znemožnit jakoukoli dohodu týkající se íránského jaderného programu. Americký viceprezident za Demokraty Joe Biden prohlásil, že si za 36 let svého působení v senátu nepamatuje situaci, kdy by senátoři sami přímo psali doporučení pro jinou zemi, natož dlouholetému protivníkovi, informuje americký The Washington Post.

Chvála pro domnělého Němcovova vraha, tak svůj dnešní článek nazval rakouský deník Der Standard. Němcovova vražda vyvolala vlnu zatýkání v Čečensku. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ale jednoho z mužů podezřelých z vraždy ruského opozičního předáka Borise Němcova označil za „opravdového ruského vlastence“. Dalších pět osob je ve vyšetřovací vazbě. Podle posledních informací byli navíc zatčeni další dva podezřelí z podílu na opozičníkově vraždě, informuje rakouský list.

Ruský prezident Vladimír Putin předal jedno z nejvýznamnějších státních vyznamenání čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi, všímá si ruský deník Moscow Times. Došlo k tomu poté, kdy Kadyrov o jednom z domnělých vrahů opozičního politika Borise Němcova řekl, že je to „opravdový ruský vlastenec“. Putin vyznamenal Kadyrova Řádem cti za „vynikající výsledky, sociální aktivity a dlouholetou poctivou práci“. Kadyrov stojí v čele Čečenska osm let a má silnou podporu ze strany Ruska za účelem udržování míru po dlouhém období občanské války, píše ruský Moscow Times.

Japonsko si dnes připomíná sedmdesát let od leteckého bombardování Tokia, píše dnes britský deník The Independent. Během jediné noci v únoru 1945 zemřelo přes 100 tisíc lidí, většinou žen, dětí a seniorů. Muži nasazení na frontě totiž většinou nebyli doma. Na útoku se podílelo přes 300 bombardérů. Podle pozdější americké studie přišlo během tohoto bombardování o život více lidí než v jakýkoliv jiný okamžik v dějinách lidstva, připomíná britský list.

Zahraniční tisk: Republikáni varují před Obamovým podpisem smlouvy o íránském jaderném programu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Volkswagen investuje v Mexiku miliardu dolarů

    Byznys ·

    Výrobce automobilů Volkswagen rozšiřuje montážní závod v mexickém městě Puebla a investuje do něj zhruba jednu miliardu dolarů (25,1 miliardy korun). Německá automobil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.