Zahraniční tisk: Republikáni nevěří Trumpovu tvrzení o odposleších; hackeři z CIA

Světová média se věnují americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který obvinil svého předchůdce Baracka Obamu z odposlechů organizátorů jeho loňské kampaně. Podle předních senátorů a kongresmanů republikánské strany jsou tyhle výroky zcela nepodložené a tvrzení svého prezidenta nepodporují. Zahraniční média dále píše o úniku interní pošty americké zpravodajské služby CIA, ve které agenti diskutují o svých hackerských zkušenostech. Data z let 2013 a 2016 zveřejnila organizace Wiki Leaks.

Diplomaté šesti východoevropských zemí žádají USA, aby prodloužily sankce proti Rusku a dodaly regionu další zbraně. Představitelé Ukrajiny, Polska, Lotyšska, Litvy, Estonska a Gruzie vyjádřili obavy z hybridní války, kterou na jejich území může rozpoutat Moskva. Požádaly Washington o vojenskou pomoc zejména v boji s informační válkou, upozorňuje německý portál Deutsche Welle. Dokud se Rusové nestáhnou z území Ukrajiny, neměly by se sankce odvolávat, prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin.

 

V jihoturecké Antályi se nečekaně sešli náčelníci generálních štábů Turecka, Ruska a Spojených států, aby probrali nejnovější vývoj v Sýrii a Iráku. Schůzka se podle agentury Associated Press konala krátce potom, co Ankara znovu pohrozila, že zaútočí na Amerikou podporované kurdské polovojenské jednotky v okolí města Manbidž na severu Sýrie. USA s Tureckem vedou také diskuse o vojenských plánech na dobytí syrského města Rakka, které je baštou islamistů nad dobytým územím v Sýrii a Iráku. Turecko je ostře proti tomu, aby se do připravované operace zapojily i kurdské oddíly.

 

Nezávislá novinářská organizace Wiki Leaks publikovala interní poštu americké zpravodajské služby CIA, ve které agenti diskutují o svých hackerských zkušenostech. Podle zpravodajské agentury Reuters ukazují tisícovky stránek, že agenti jsou schopni rozkódovat komunikaci na iPhonech firmy Apple nebo Androidech Google. Podle expertů jsou data z let 2013 až 2016 autentická. Většina hackerských útoků, které agenti vykonávali proti Evropě, Blízkému východu i Číně, probíhala podle Deutsche Welle ze základny ve Frankfurtu nad Mohanem. Nejcitlivější je údajně informace, že zpravodajská služba má přístup i k aplikacím jako WhatsApp, Telegram a Signal.

 

Předáci americké republikánské strany nepodporují tvrzení prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého nařídil Barack Obama odposlechy organizátorů jeho loňské kampaně. Podle předních senátorů a kongresmanů republikánské strany jsou tyhle výroky zcela nepodložené, uvádí deník The Guardian.

 

Japonská automobilka Mitsubishi zvažuje možnosti na vybudování nového závodu na výrobu motorů ve východní Evropě. Jak uvádí slovenský deník Pravda, momentálně jsou ve hře Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Rozhodnutí o investici v celkové hodnotě 200 milionů eur má padnout do konce letošního roku. Jako první o příležitosti informoval rumunský portál digi 24.ro.

 

Do francouzské zoo se vloupali pytláci, kteří zastřelili bílého nosorožce a upilovali mu přední roh. Ve městě Thoiry na západ od Paříže zabili čtyřletého samce Vincea, který se narodil v Holandsku a patří k mimořádně ohroženým druhům. Pytlákům se podle britského listu The Guardian nepodařilo uříznout druhý roh, protože byli pravděpodobně vyrušeni.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Republikáni nevěří Trumpovu tvrzení o odposleších; hackeři z CIA Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Republikáni představili svou náhradu za Obamacare

    Společnost ·

    Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů v pondělí představili návrh zákona, který by měl zrušit stěžejní část zdravotnické reformy bývalého demokratickéh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.