Zahraniční tisk: Rasové vraždy v Německu rostou; Ruská univerzita se zbavuje prorektora z USA

Zahraniční média píší 2. července o tom, že se zvyšuje počet rasově motivovaných vražd v Německu. Nejhorší situace je údajně na Braniborsku. Světová média si také všímají propuštění amerického prorektora Kendricka Whitea ze Středoruské univerzity. Ten musel čelit kritice, že ve škole visí na chodbách portréty jeho amerických kolegů. Ruská státní televize Rossija označila jeho práci za škodlivou pro zemi.

Uzavření bank v Řecku komplikuje nejen každodenní obchodování, ale dokonce i tak jednoduché úkony, jako je placení složenek, popisuje deník Wall Street Journal eskalaci finanční a politické krize v zemi. Evropští ministři financí vyloučili jakákoli jednání s Řeckem před nedělním referendem o přijetí podmínek pro další půjčky, dodává list. Německé poslance o tom včera ujistila i kancléřka Angela Merkelová. Ta obvinila řeckého premiéra Tsiprase, že pro současnou situaci hledá marně viníka jinde než ve vlastních řadách.


Zpráva o rostoucí míře násilí a zločinnosti německé extrémní pravice zdůrazňuje, že rasové vraždy jsou nejčastější v Braniborsku. Zatímco se Německo chystá přijmout stovky tisíc dalších uprchlíků, odborníci revidují počty rasově motivovaných vražd od časů sjednocení Německa. Přestože ve spolkové zemi Braniborsko je jich evidováno devět, do této kategorie by jich mělo spadat osmnáct, tvrdí internetový server Deutsche Welle.


Britský premiér David Cameron se v debatě o budoucnosti letecké dopravy nad Anglií ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny potenciálních následníků ve vlastní straně. Odborná zpráva totiž doporučuje konzervativní vládě nechat na londýnském letišti v Heathrow postavit třetí přistávací dráhu. Zatímco ministr financí George Osborne plán plně podporuje, londýnský primátor a poslanec Boris Johnson vede kampaň proti. Úřad premiéra má tedy ve sporu mezi konzervativními křídly problém navíc a může utrpět ve Sněmovně porážku i od spolustraníků, konstatuje londýnský deník The Times.


Osmdesát ran bičem za kapku alkoholu. Tak začíná výčet muslimských trestů na obálce německého týdeníku Der Spiegel. Týdeník zjišťoval, jak se žije lidem v iráckém Mosulu, který obsadili sunnitští radikálové z hnutí Islámský stát. Každodenní popravy podle týdeníku reflektují pohrdání hříšníky, a praktiky kalifátu připomínají totalitní stát. Obyvatelé města pod příslibem anonymity popisují každodenní ideologické kontroly a obavy z udavačů.


Velká Británie by měla rozšířit leteckou kampaň proti hnutí Islámský stát z Iráku i do Sýrie, myslí si britský ministr obrany Michael Fallon. Proti organizaci, která nerespektuje státní hranice, se musí bojovat odlišně, upozorňuje britský The Guardian. Podle ministra by bylo nelogické vyhýbat se Sýrii, když právě tam mají sunnitští radikálové svoji centrálu.


Italskou koaliční vládou premiéra Mattea Renziho otřásá řada skandálů spojených s menší koaliční stranou NCD. Při vyšetřování korupčního jednání charitativního řádu spravujícího řetězec pečovatelských ústavů, byly zatčeny dvě řádové sestry a senátora vládní strany zachránila před vazbou jen imunita. Britský týdeník The Economist připomíná, že z řad koaličního partnera byli nuceni odstoupit už dva vysocí politici. Třetí byl vyšetřován v podvodných kontraktech na stavbu azylového centra na Sicílii za více než 100 milionů eur. Při hlasování o jeho odstoupení ho zatím premiérova Demokratická strana několikrát podpořila. Sicilský případ se ovšem týká i strany bývalého florentského starosty a jsou do něj zapleteny i důležité postavy z podsvětí jako například Massimo Carminati. Toho policie už v osmdesátých letech postřelila na italsko-švýcarské hranici. Jedná se o odsouzeného bankovního lupiče.


V jižním Pákistánu pokračuje vlna veder, která si vyžádala už více než 1 200 životů. Převážně šlo o lidi bez střechy nad hlavou. Při začátku postního měsíce ramadánu v polovině června museli lidé v Káráčí a okolních okresech snášet teploty dosahující až 45 stupňů Celsia, píše dnešní slovenská Pravda. Muslimové přitom nesmí při ramadánu za denního světla jíst ani pít.


Akademická obec v Rusku se zdá být otřesena rychlostí, se kterou se Středoruská univerzita zbavila svého amerického prorektora Kendricka Whitea. White musel v televizním pořadu stanice Rossija zabývajícím se zahraničními vlivy, čelit kritice, která označila jeho práci za škodlivou pro Rusko. Důkazem mělo být to, že ve škole visí na chodbách kromě portrétů ruských a sovětských vědců i obrazy s jejich americkými kolegy. To univerzitě zřejmě stačilo k tomu, aby prorektora propustila, konstatuje moskevský deník Moscow Times.


Spojené státy a Kuba pokračují v posilování vzájemných vztahů, píše německý internetový server Deutsche Welle a píše o avizovaném otevření ambasád v obou zemích. Zatímco většina veřejnosti vnímá zlepšování vztahů mezi někdejšími ideologickými nepřáteli jako cestu k reformám, podle kubánských emigrantů v USA americká diplomacie pouze Castrovu režimu dává kredit a nežádoucí uznání.

Zahraniční tisk: Rasové vraždy v Německu rostou; Ruská univerzita se zbavuje prorektora z USA Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

    Byznys ·

    V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.