Zahraniční tisk: Rakouské azylové zákony začínají být nejostřejší v Evropě; strategická Arktida

Rakouský parlament zpřísnil azylové zákony. Podle světových médií začíná být rakouská legislativa vůči uprchlíkům nejostřejší v Evropě. Zahraniční média také informují o tom, že  Evropská unie zveřejnila společnou strategii týkající se Arktidy. P odle materiálů Evropské komise roste této oblasti se čtyřmi miliony obyvatel sociální i ekonomický význam.

Rakouský parlament zpřísnil azylové zákony, které začínají být nejostřejší v Evropě.  V poměru 98 ku 67 je vedle lidovců podpořili i sociální demokraté nebo strana Team Stronach. V případě legislativní nouze, kdy nebude kvůli vysokým počtům utečenců zajistit vnitřní bezpečnost, můžou být nyní u našich sousedů utečenci ze zemí jako Sýrie odmítnuti a posláni do bezpečnějších zemí, uvádí slovenský deník Pravda. Legislativní rozhodnutí provázejí stavební práce, které v Brennerském průsmyku umožní snadnější selekci návštěvníků Rakouska přicházejících z Itálie. Vídeň tak reaguje na nové trasy utečenců z Blízkého východu a Afriky, píše deník.

 

Týdeník Time rozebírá švédskou Stranu Zelených, která je součástí koalice ve stockholmské vládě. Její členové to buď přehnali s takzvanou inkluzí nebo se nechali infiltrovat islamisty. Jeden si nedávno nepodal ruku s novinářkou a pozdravil ji muslimským způsobem, druhý přirovnával Izrael k Hitlerovu Německu a další v živém televizním vysílání gestikuloval pozdravy Mulimského bratrstva. Pozornost si strana vysloužila minulý týden, kdy její ministr bydlení Mehmet Kaplan odstoupil z vlády kvůli podezření, že ve svém rodném Turecku udržuje styky s radikálními nacionalisty a islamisty.

 

Německý týdeník Der Spiegel se ohlíží za třicátým výročím černobylské tragédie celkem neotřele - upozorňuje na léčivé schopnosti většinou obávaného uranu. Vedle akademického výzkumu, který dokázal, že radonové koupele snižují  počet zánětů a zklidňují labilitu imunologických poruch, upozorňuje na lázně Bad Kreuznach v Porýní – Falcku. Tady pacienti a návštěvníci chodí do opuštěné šachty, kde se těžila rtuť, a vystavují se tam kvůli uzdravení mírné radioaktivitě na lehátkách.

 

Evropská unie zveřejnila společnou strategii týkající se Arktidy. Evropská komise vydala materiály, podle kterých této oblasti se čtyřmi miliony obyvatel roste sociální i ekonomický význam. V devětatřiceti krocích se zejména skandinávské země EU postarají o průmyslový rozvoj, který ani s novou těžbou minerálů nenaruší ekologický rozvoj ledového severu, uvádí německý zpravodajský portál Deutsche Welle.

 

Při jednáních v New Yorku o volném obchodě mezi Spojenými státy a Evropskou unií došlo i na geneticky modifikované potraviny. Slovenský deník SME upozorňuje, že Brusel nechce ustupovat modifikované kukuřici, sóje, cukrové řepě nebo bavlně, protože na evropském kontinentě si ekologové dobře uvědomují nebezpečí, že geneticky modifikované organismy se můžou rozšířit do volné přírody a křížit se s volnými organismy, píše slovenský deník.

 

Po několika letech jednání ratifikovala Mezinárodní námořní organizace IMO zákon, který zakazuje lodím vypouštět odpad do Baltského moře. Pro nové typy lodí platí zákon od roku 2019, starší typy mohou být pokutovány až od roku 2021. Rozhodnutí přivítali zejména ekologové, podle kterých měla ale nová legislativa platit už od letošního roku, podotýká kodaňský deník Copenhagen Post.

 

Další ostře sledovanou lokalitou v Jihočínském moři se stává řetězec skalnatých ostrůvků známý jako Mělčina Scarborough. Jak upozorňuje bezpečnostní magazín Foreign Policy, na tyto útesy si dělají nárok jak Filipíny, tak i Čína. Americká armáda ovšem zaznamenala, že čínské lodi zkoumají jejich břehy a rostou tedy obavy, že je Peking plánuje obsadit, podobně jako to udělal s dalšími skalisky v regionu. V posledních dnech nad Mělčinou hlídkuje americké letectvo ze základny na Filipínách.

Zahraniční tisk: Rakouské azylové zákony začínají být nejostřejší v Evropě; strategická Arktida Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.