Zahraniční tisk: Rada bezpečnosti schválila sankce vůči IS; v Dillí platí zákaz na dieselová auta

Zahraniční média píší 18. prosince o tom, že Rada bezpečnosti OSN schválila sankce proti takzvanému Islámskému státu (IS). Rezoluce zakazuje kupovat od IS ropu a starožitnosti, nebo jim vyplácet výkupné. Světový tisk si dále všímá, že v indickém Dillí je zakázáno registrovat automobily na dieselový pohon s vysokou kubaturou. Tento krok má snížit znečištění ovzduší v indickém hlavním městě.

Britský premiér David Cameron vyzval své evropské kolegy, aby mu pomohli udržet Velkou Británii v Evropské unii. Jak podotýká zpravodajský portál Deutsche Welle, Němci jsou ochotni ke kompromisům, ale Francouzi si myslí, že Londýn žádá příliš mnoho. Premiér využil summit lídrů osmadvaceti evropských států, aby upozornil na možnost dohody, která by do února přesvědčila britské poslance o nutnosti odvrátit referendum o vystoupení z Evropské unie. Zatímco pro francouzského prezidenta Francoise Hollanda je nepřijatelné, aby si Británie upravovala vlastní závazky, německá kancléřka Angela Mertlová prohlásila, že je svolná ke kompromisu, pokud bude evropským občanům zachována svoboda pohybu.

 

Lídři Evropské unie na summitu v Bruselu schválili návrh Evropské komise na nový systém ochrany vnější hranice Schengenského prostoru. Jednotlivé státy mají v příštích měsících doplnit postup připomínkami, kancléřka Merkelová prohlásila, že Evropa se imigrančí krizi teprve učí zvládat. Kontingenty desítek tisíc syrských uprchlíků z Turecka do západní Evropy nebudou prý znamenat, že se z Evropské unie stane vícerychlostní spolek, přestože Evropy různých rychlostí už podle ní existují. Ještě do konce roku mají být podle slovenského deníku Pravda v Řecku rozmístěny příslušníci nové pohraniční stráže RABIT.

 

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé připustil, že na území Ukrajiny se pohybovali ruští vojáci. Během bilanční tiskové konference  na dotaz ukrajinského reportéra ohledně dvou ruských zajatců souzených v Ukrajině odpověděl: „Nikdy jsme netvrdili, že v zemi neoperovali naši lidé, kteří plnili svoje úkoly, včetně vojenského poslání.“ Prezident ovšem trvá na tom, že se nejednalo o příslušníky regulerní armády. Ohledně ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové, který je držená v ruském Rostově, prohlásil, že výměnu zajatců nevylučuje, ale preferuje přístup ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, tedy výměnu všech za všechny. Ruský deník The Moscow Times podotýká, že Kreml navzdory zpravodajským důkazům ruské zapojení do konfliktu dosud popíral.

 

Americké zábavní parky zavádějí kvůli teroristům nová bezpečnostní opatření. návštěvníci Disneylandů nebo podmořských světů a dalších tematických parků budou muset u brány procházet detektorem kovu kvůli zbraním. V parku se budou pohybovat další neuniformovaní strážci pořádku, zakazuje se prodej dětských a vodních pistolí a osobám nad 14 let vstup v tematickém obleku. Podle deníku USA Today už podobné kontroly existují na větších sportovních utkáních nebo koncertech.

 

Britské ministerstvo vnitra přestává pátrat po desítce tisíc běženců, kteří se v zemi ukrývají, píší londýnské listy The Times. Ze zprávy hlavního policejního inspektora vyplývá, že další hledání je pro policii příliš velká finanční zátěž. Dalších třicet tisíc imigrantů v zemi se skrývá před deportací nebo nemá prodloužené povolení k pobytu.

 

Rada bezpečnosti OSN jednohlasně schválila sankce proti takzvanému Islámskému státu. Ty mají zablokovat teroristům obchodování s ropou, získávat zbraně a komunikačním technologie. Rezoluce zakazuje kupovat od Islámského státu nebo militantů Al Nasry ropu a starožitnosti, nebo jim vyplácet výkupné, upozorňuje portál Deutsche Welle. Americký ministr financí Jack Stew označil rezoluci za významný krok, nicméně klíčové podle něj je, jak budou jednotlivé země její závěry dodržovat.

 

V indickém Dillí a jeho okolí je zakázáno registrovat automobily na dieselový pohon s vysokou kubaturou. Zákaz, který zatím platí na čtvrt roku se zaměřuje na vozy typu SUV s obsahem motoru vyšším než dva tisíce kubických centimetrů. Příkaz nejvyššího soudu má snížit znečištění ovzduší v indické metropoli. Podle slovenského deníku Pravda zavádějí úřady ve městě také mýtné a chtějí omezit průjezd kamionů .

 

Přítel útočníků z kalifornského San Bernardina je obžalován z chystání dalších dvou teroristických útoků. Čtyřiadvacetiletý Enrique Marquez nejenže podle žaloby koupil střelné zbraně použité při útoku, našla se u něj i trhavina. V minulosti měl plánovat v Kalifornii další teroristické útoky na frekventované silnici číslo 91 v Riverside. Tady chystal trubkovými bombami zastavit dopravu a s pomocí dalšího komplice střílet do motoristů v zablokovaných autech, uvádí The Washington Post.

 

Francouzští poslanci schválili zákon, který nařizuje modelkám mít nové potvrzení od lékaře o tom, že nejsou nezdravě hubené, píše britský deník The Guardian. Nová legislativa zároveň požaduje, aby retušované a upravované fotky modelek v magazínech nesly označení o grafické úpravě. Francie se tak snaží omezit vliv nezdravého kultu vyzáblých žen, který se mnohé čtenářky snažily životním stylem a vizáží napodobit.

 

Americký režisér Quentin Tarantino kritizoval společnost Disney za to, že namísto jeho nového filmového westernu Osm hrozných zařídila v síti kin v Los Angeles o Vánocích promítání nové epizody Hvězdných válek. V rozhlasovém interview odsoudil přístup k promítání v kultovním kině Cinerama Dome za arogantní, píše slovenský deník SME.

Zahraniční tisk: Rada bezpečnosti schválila sankce vůči IS; v Dillí platí zákaz na dieselová auta Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.