Zahraniční tisk: Putinův příjem v loňském roce vzrostl; tajná chodba z pásma Gazy

Oficiální příjem ruského prezidenta Vladimira Putina loni vzrostl o 15 tisíc dolarů. Celkově tak dosáhl 133 tisíc dolarů. Podle zahraničních médií v jeho daňovém přiznání chybí zmínka o jeho údajném sídle v hodnotě 1 miliardy dolarů nebo příjmy z akcií a investic. Světová média si dále všímají toho, že izraelská armáda objevila chodbu spojující pásmo Gaza ovládané islamisty z hnutí Hamás s jižním Izraelem. Vojáci tunel zlikvidovali.

Brazilský kongres schválil obžalobu prezidentky Dilmy Rousseffové obviněné z manipulací s veřejnými financemi, všímá si španělský deník El País. Pro návrh se vyslovily téměř ¾ poslanců, což je více, než se původně očekávalo. Zbývá ještě hlasování senátu, které se bude konat v květnu. Šance, že Rousseffová dokončí své druhé pětileté volební období, které končí v prosinci 2018, tak značně poklesly.

 

Britský ministr financí George Osborn dnes zveřejnil zprávu o perspektivách brexitu. Britské domácnosti by podle něj mohly ročně přijít o 4300 liber, píše britský deník The Times. Osborn se dále domnívá, že pokud Velká Británie opustí Evropskou unii, britská ekonomika do roku 2030 poklesne o šest procent. Francouzský deník Le Figaro dodává, že uzavření výhodných obchodních smluv je podle Osborna v případě brexitu utopií.

 

Vytvoření vlády ve Španělsku je plně v rukou strany Podemos, která dnes hlasuje pro sestavení socialistické vlády. Podle francouzského deníku Le Monde je šance, že Španělsko vytvoří vládu do 2. května velice nízká. V opačném případě totiž dojde k rozpuštění parlamentu a vypsání nových parlamentních voleb. Španělská dělnická socialistická strana, Podemos a Ciudadanos se na sestavení vlády voleb vloni v prosinci nedokázaly dohodnout a politická situace v zemi se ocitla v mrtvém bodě.

 

Zrušení schengenského prostoru a zavedení systematické kontroly pohybu osob na všech vnitrostátních hranicích Schengenu by snížilo hrubý domácí produkt 27 členských států Evropské unie až o 66 miliard euro. Analýzu německého institutu Ifo publikoval slovenský deník Pravda. Ve srovnání s náklady, které může přinést nekontrolovaná masová imigrace, se tato suma jeví jako nízká. Analýza nepředpokládá úplný kolaps Schengenu, ale uvažuje pouze zavedení kontrol na hranicích zemí, přes které migranti nejčastěji procházejí. Náklady zemí, které již vloni hraniční kontroly zavedly, dosáhly až 15,4 miliard euro.

 

Podle britského deníku The Independent britská vláda odvezla zpět do válkou postižených oblastí třikrát více teenagerů, než původně avizovala. Přestože tyto děti žijí několik let ve Velké Británii, je jim uděleno pouze dočasné povolení k pobytu. Po dosažení věku 18 let, kdy se z nich stanou žadatelé o azyl, tak mohou být zasláni zpět do země svého původu, ve které však dlouhé roky nežili. Nová statistika ukázala, že Británie takto pošle zpět třikrát více dětí, než byly původní předpoklady. V roce 2014 to bylo 445 osmnáctiletých. Přitom někteří mladí se vracejí do znepokojujících destinací jako Afghánistán, Sýrie, Irák nebo Libye.

 

Izraelská armáda oznámila, že objevila chodbu spojující pásmo Gaza ovládané islamisty z hnutí Hamás s jižním Izraelem, upozorňuje francouzský deník Le Figaro. Vojáci tunel, který na izraelském území měřil několik set metrů a byl objeven jako první od konce války izraelské armády v pásmu Gaza v roce 2014, zlikvidovali. Během války už bylo zničeno 32 takových chodeb, které palestinská komanda používala k proniknutí na izraelské území.

 

Oficiální příjem ruského prezidenta Vladimira Putina v loňském roce vzrostl o 15 tisíc dolarů a celkově tak dosáhl 133 tisíc dolarů. Ruský prezident, který obývá státní byt, také v daňovém přiznání uvedl vlastnictví 1500 m2 půdy a bytu o velikosti 77 m2. Oficiálně se Putinův majetek nezměnil, avšak podle deníku The Moscow Times v přiznání chybí zmínka o jeho údajném sídle v hodnotě 1 miliardy dolarů nebo příjmy z akcií a investic. Zpráva zpravodajské služby CIA nicméně už v roce 2007 Putinův majetek odhadovala na 40 miliard dolarů.

Zahraniční tisk: Putinův příjem v loňském roce vzrostl; tajná chodba z pásma Gazy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Armáda od října nabídne výcvik prvním civilistům

    Společnost ·

    Od října armáda nabídne výcvik prvním civilistům, kteří se dobrovolně přihlásí na vojenské cvičení. Sdělil to náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Věří tomu, že me…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.