Zahraniční tisk: Putin vrátil Rusko do 90. let; Szydlová odmítla kritiku nových polských zákonů

Světová média dne 20. ledna píší o tom, že ruský prezident Vladimir Putin vrátil svoji zemi do devadesátých let. Ruští oligarchové už přišli od začátku roku o miliardy a například senioři v Soči a Krasnodarsku ztratili nárok na bezplatnou hromadnou dopravu. Média dále informují o polské premiérce Beatě Szydlové, která v Evropském parlamentu odmítla evropské šetření a kritiku nových polských zákonů týkajících se ústavního soudu a veřejnoprávních médií.

Polská premiérka Beata Szydlová v Evropském parlamentu odmítla evropské šetření a kritiku nových polských zákonů týkajících se ústavního soudu a veřejnoprávních médií. Premiérka vysvětlovala poslancům, že její země nedělá nic proti evropskému právu a podle Deutsche Welle také upozornila europoslance, že by se neměli plést do interních záležitostí Polska. Předseda vyšetřovací komise však tvrdí, že odvolání pěti ústavních soudců v Polsku zpochybňuje nezávislost této instituce. I kvůli tomu Evropská komise vůči Varšavě zavedla minulý týden proces takzvaného přezkoumání právního státu.
 
Pokud uprchlíci změní svou trasu, která zatím vedla přes Chorvatsko, je Maďarsko připravené do čtyřiadvaceti hodin vybudovat plot i na hranici s Rumunskem, řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó agentuře Reuters. Zlehčoval zároveň význam nových evropských pohraničních jednotek Frontex, které prý při stávajícím počtu lidí nemají šanci pobřeží Řecka uhlídat.
 
Vedle prodejců zbraní potvrzují na Slovensku vyšší zájem o ozbrojenou sebeobranu také střelecké školy a střelnice. V rozhovoru pro slovenský deník Sme to řekl ředitel Střelecké akademie Pavol Brunovský, podle kterého se za uplynulý rok počet lidí na kurzech střelby zvýšil asi o třetinu. Trend si odborníci vysvětlují jednak uprchlickou krizí a také aktuální hrozbou terorismu.
 
Útok na německé turisty v Istanbulu z minulého týdne vykládá týdeník Der Spiegel jako napadení stability Turecka a západoevropské sebedůvěry. Násilná smrt německých seniorů na výletě by podle týdeníku měla prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana  přimět k tomu, aby bojoval proti Islámskému státu, i když tohoto nepřítele kvůli kurdským obětem doposud přehlížel. Der Spiegel, jehož reportéři mluvili se zraněnými Němci v nemocnici, však za uplynulý týden nezaznamenal, že by turecká vláda podnikla víc než zásobování médií spikleneckými teoriemi. V těch naznačuje, že Islámský stát a jeho sebevražedný útočník byli jen vykonavatelem útoku, ve kterém by podle Ankary mohlo být zainteresované Rusko.
 
Putin vrátil dnešní Rusko do devadesátých let – alespoň to tvrdí portál Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, který poukazuje na rozevírající se ekonomické nůžky mezi ruskými oligarchy, kteří už od začátku roku přišli o miliardy a seniory v Soči a Krasnodarsku, kteří naopak přišli o bezplatnou hromadnou dopravu. Jen v uplynulém roce se další tři miliony Rusů propadly pod hranici chudoby a země s bezradným Putinem v čele začíná připomínat prezidentské období Borise Jelcina.
 
Zatímco se Německo snaží prosadit na seznam bezpečných zemí také tři severoafrické státy – Tunisko, Maroko a Alžírsko – jeho zástupci s Tuniskem vyjednávají repatriaci ilegálních tuniských běženců. Status bezpečné země, který berlínští politici už uznali pro Srbsko, Albánii, Bosnu a Hercegovinu nebo Kosovo, umožní Německu snáze vracet ilegální běžence. Někteří poslanci chtěli mezi bezpečnými zeměmi vidět i Afghánistán nebo Turecko, ale pro ochránce lidských práv to bylo nepřijatelné. Německý portál Deutsche Welle cituje tuniského ministra zahraničí, který ujišťuje německé představitele, že země Tunisany z Německa přijme, pokud se skutečně bude jednat o Tunisany.
 
Při šesté veřejné debatě uchazečů o republikánskou kandidaturu na prezidenta Spojených států, si už Donald Trump a senátor Ted Cruz nebrali v Jižní Karolíně servítky. Trump zpochybňoval Cruzovo právo na prezidentskou kandidaturu a argumentoval tím, že se jeho protikandidát narodil v Kanadě. Cruz zase vysvětloval protivníkovu skleslost propadem hlasů ve státě Iowa. Podle týdeníku The Economist se debaty republikánů stávají záležitostí zejména těchto dvou kandidátů, ostatní si chtěli připsat body kritikou smyšlených přání prezidenta Obamy a působili, že mají projevy jen naučené zpaměti.
 
Londýnský deník The Times referuje o nové frontě boje za rovnoprávnost mezi pohlavími. Nedávná britská studie totiž poukázala na cenové rozdíly ve stejném typu zboží, které je určeno pro muže a pro ženy. Obchody Tesco například účtují dvojnásobnou cenu za soupravu deseti růžových dámských žiletek, a dětské koloběžky v růžové jsou o pět liber dražší než koloběžky v jiných barvách. Také dámské značkové džíny bývají téměř o polovinu dražší, třebaže mají stejnou velikost. Studie podle The Times není jen plácnutím do vody – ředitelé britských obchodů jako jsou Boots nebo Amazon budou muset svou cenovou politiku obhajovat před komisí Dolní sněmovny.
 
Oranžová cínie, někdy zvaná též ostálka, je první pozemská květina, která vyrostla i mimo naší planetu. Americký magazín Smithsonian píše o twitterové zprávě z Mezinárodní vesmírné stanice, ke které astronaut Scott Kelly připojil fotografii této rozkvetlé rostliny. Cínie je jedlá, má astronautům zpestřit jídelníček, a je součástí experimentu s pěstováním lidské potravy, který NASA zahájila na palubě Mezinárodní stanice v květnu 2014. S květem cínie rostou i naděje na dalekou cestu k Marsu.

 

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Putin vrátil Rusko do 90. let; Szydlová odmítla kritiku nových polských zákonů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.