Zahraniční tisk: Putin stále odmítá setkání s Erdoganem; zničení výcvikového tábora IS

Světová média dne 4. února píší o tom, že ruský prezident Vladimir Putin již podruhé od sestřelení ruské stíhačky Tureckem, odmítá setkání s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem. Média dále informují o oznámení francouzského ministerstva obrany, podle kterého francouzské a americké letectvo v pondělí v Sýrii zničilo výcvikový tábor a sklad zbraní Islámského státu.

Francouzské ministerstvo obrany oznámilo, že francouzské a americké letectvo v pondělí v Sýrii zničilo výcvikový tábor a sklad zbraní Islámského státu. K útoku došlo u města Manbidž v severovýchodní části guvernorátu Aleppo, který sousedí s Tureckem. Jedna z raket kvůli technické závadě dopadla na pole. Zpráva nicméně podle francouzského deníku Le Figaro neupřesňuje, kolik lidí bylo při operaci zabito nebo zraněno. Spojené státy potvrdily, že v Iráku a Sýrii bylo za poslední rok provedeno téměř 10 tisíc náletů.

 

V Londýně se bude konat dárcovská konference pro Sýrii, které se zúčastní 70 vedoucích představitelů světových zemí včetně německé kancléřky Angely Merkelové, amerického ministra zahraničí Johna Kerryho nebo íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa. Ještě před jejím začátkem britský premiér David Cameron apeloval na to, aby světové země zvýšily své příspěvky na pomoc syrským uprchlíkům, píše britský deník The Guardian. Sám Cameron se chystá příspěvek Velké Británie do roku 2020 zdvojnásobit.

 

Podle amerického deníku The New York Times američtí bezpečnostní odborníci tlačí prezidenta Baracka Obamu, aby v Libyi otevřel další frontu proti Islámskému státu. Obama však další zemi vojensky zasahovat nechce a podporuje vytvoření vlády národní jednoty. Se zvýšením vojenské přítomnosti nepočítá. Americké ministerstvo zahraničí nicméně udává, že počet bojovníků Islámského státu se v Libyi od loňského podzimu zdvojnásobil a momentálně činí až 6500 mužů. Do Libye se také přesunula část velení Islámského státu.

 

Německá policie podle deníku Le Monde v zařízeních pro uprchlíky zadržela dva Alžířany podezřelé z napojení na Islámský stát a po dalších dvou zatím pátrá. Muži byli měli podle informací policie připravovat závažný čin ohrožující bezpečnost státu. Jeden z nich měl absolvovat vojenský výcvik v Sýrii, druhý byl obviněn z padělání dokumentů. Německé úřady od listopadových teroristických útoků v Paříži již několikrát oznámily, že hrozí útoky džihádistických skupin.

 

Žena, která francouzským policistům prozradila úkryt pravděpodobného organizátora listopadových džihádistických útoků v Paříži Abdelhamida Abaaouda, a přispěla tak k jeho dopadení a usmrcení, v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici RMC uvedla, že od tohoto klíčového svědectví ji francouzský stát „opustil“. Žena vystupující pod pseudonymem Sonia musela uprchnout, aby se vyhnula pomstě, žije pod policejní ochranou a ztratila práci, přátele i rodinu. Sonino svědectví zamezilo Abaaoudovi provést další teroristické útoky. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazneuve věc odmítl detailně komentovat.

 

Ruský prezident Vladimir Putin již podruhé od sestřelení  Tureckem ruské stíhačky, k němuž došlo v listopadu, odmítl setkat se s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem, píše ruský deník The Moscow Times. Putin Turecko obvinil, že podporuje syrské teroristy. Problémem je však Putinova vojenská podpora syrského prezidenta Bašára Asada, kterého se turecký prezident snaží svrhnout. Spor mezi Tureckem a Ruskem se tak dostal do osobní roviny, míní The Moscow Times. Protože však ani jeden z obou lídrů nemíní ze své pozice ustoupit, je podle analytiků eskalace konfliktu vysoce pravděpodobná.

 

Světový den bez mobilů, který připadne na 6. února, by měl lidi donutit, aby se zamysleli se nad vlivem moderních technologií na jejich chování a komunikaci, upozorňuje slovenský deník SME. Autorem nápadu je francouzský spisovatel Phil Marso. Světový den bez mobilů se konal poprvé ve Francii v roce 2001 a trval 3 dny. Mobilní a později chytrý telefon se od té doby stal každodenním společníkem lidí a změnil způsob jejich komunikace.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Putin stále odmítá setkání s Erdoganem; zničení výcvikového tábora IS Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.