Zahraniční tisk: Putin se dnes sejde s Tsiprasem; Česko je slabý článek EU

Světová média se 8. dubna věnují dnešní návštěvě řeckého premiéra Alexise Tsiprase v Moskvě. Média předpokládají, že ruský prezident Vladimir Putin nabídne Řecku slevy na zemní plyn a nové úvěry. Zahraniční zpravodajství také píše o kritice amerického velvyslance v Praze ze strany prezidenta Miloše Zemana, a považuje proto Českou republiku za slabé místo Evropské unie, které Rusko využívá.

Ruský prezident Vladimir Putin se dál snaží narušovat jednotu Evropské unie ohledně hospodářských sankcí proti Rusku. Činí tak jak svým šarmem, tak finančními výhodami, píše deník New York Times.  Putin dnes přijme v Moskvě řeckého premiéra Tsiprase, který se už před návštěvou nechal slyšet, že sankce Evropské unie proti Rusku jsou slepou uličkou. Podobná situace nastala i ve vztahu Ruska a Kypru. Ruský prezident nedávno prodloužil splatnost dluhu Kypru a brzy poté se kyperský prezident Anastasiades nechal slyšet, že má o protiruské politice Evropské unie pochyby.  Slovenský deník Pravda v souvislosti s návštěvou řeckého premiéra v Moskvě předpokádá, že Putin nabídne Řecku slevy na zemní plyn a nové úvěry. Pravda zároveň připomíná, že řecký premiér po svém nástupu do funkce přijal jako prvního velvyslance Ruska.

V seznamu slabých míst Evropské unie, které Rusko podle deníku New York Times využívá, nechybí kromě Maďarska ani Česká republika s Milošem Zemanem, kterého list zmiňuje v souvislosti s kritikou amerického velvyslance v Praze.  Ruský deník The Moscow Times si na celém případu všiml i toho, že premiér Bohuslav Sobotka prezidenta pokáral za nedostatek profesionality. Reagoval tak na Zemanův výrok o tom, že americký velvyslanec má dveře na Pražský hrad zavřené. Ruský deník popisuje českého prezidenta jako státníka, který se častokrát neztotožňuje s jednotnou evropskou politikou a v minulosti se z hlediska Evropské unie podobně nestandardně vyjadřoval i k událostem na Ukrajině.  

Řecko upozorňuje, že pokud bude Evropská unie dál napadat jeho novou vládu, nebudou moci tamní orgány dostatečně chránit evropskou hranici před džihádisty z Islámského státu. Řecký ministr obrany Panos Kammenos v rozhovoru pro britský deník The Times tvrdí, že vměšování se do vnitřních záležitostí Řecka z Bruselu je neetické, odporuje evropským normám a je navíc velice nebezpečné.  V sázce je totiž podle řeckého ministra obrany víc než jen finanční stabilita eura.

Bělošský policista v americké jižní Karolíně byl obžalován z vraždy poté, co amatérský videozáznam prokázal, že několikrát střelil do zad unikajícího černocha. Starosta Severního Charlestonu oznámil, že třiatřicetiletý Michael Slager bude souzen za vraždu padesátiletého Waltera Scotta, kterého nejprve zastavil kvůli rozbitému brzdovému světlu. Policista tvrdí, že ho řidič napadl paralyzérem, ale na amatérském videu nic podobného není vidět, shrnuje agentura Reuters. K incidentu dochází ve vypjaté době, kdy podobné zásahy policie vyvolaly v USA občanské nepokoje a protesty.

Deník Copenhagen Post popisuje nárůst ekonomických imigrantů z jižní Evropy do Dánska. Zatímco před deseti lety šlo o dva tisíce lidí, loni už do země přišlo 6 200 legálních přistěhovalců. V zemi jejich původu, což bývá nejčastěji Portugalsko a Řecko, ale také Itálie, Francie nebo Španělsko, dosahuje nezaměstnanost v některých oblastech až padesáti procent. Jihoevropané se tedy do Dánska stěhují hlavně za prací.

Der Spiegel upozorňuje, že pokračující saúdské nálety na pozice povstalců v Jemenu mají složitější pozadí, než ochranu tamní spřátelené vlády. Německý týdeník tvrdí, že Saúdská Arábie chce prokázat svou dominanci v regionu už proto, že se momentálně zlepšuje mezinárodní pozice jeho tradičního ideologického protivníka v oblasti, Íránu. S avizovanou jadernou dohodou Íránu se západními velmocemi z minulého týdne totiž nemá problém jen Izrael, ale i Saúdové.

Týdeník Spectator připomíná nedávnou kritiku omezených ženských práv v Saúdské Arábii, kterou pronesla švédská ministryně zahraničí Margot Walstrőmová, když připomněla, jak Saúdské ženy nemohou samy cestovat, podnikat nebo se vdávat bez souhlasu svého poručníka. Spolu s dalšími středověkými tresty jako jsou výprasky holí za zřízení webové stránky propagující svobodu slova, jsou podle ní tato omezení důvodem k tomu, aby Švédsko přehodnotilo etiku vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Týdeník ale upozorňuje, že několik týdnů po jejích slovech se ke kritice víceméně nikdo důležitý nepřipojil a jak švédští politici, tak královská rodina vyzvali ministyni ke kompromisu. Největším skandálem je tedy to, že se žádný skandál nekoná, píše autor článku.

Britský The Guardian popisuje setkání s ruskými hackery ze skupiny Baltaj Šaltaj, což je ruský název Valihracha z Alenky v říši divů. Jedná se o dvanáctičlenný tým, který už naboural twitterový účet premiéra Medvěděva a rozeslal z něj zprávu o rezignaci. Hackeři také zveřejnili Putinův novoroční projev několik hodin před oficiálním čtením. Rozhovor se konal v Thajsku, hackeři hodně cestují, a záškodnickou práci vůči státním orgánům vykonávají bezplatně. Jejich hlavním zdrojem příjmů je internetové sledování na objednávku – dodávají profily firem i soukromých osob. Mluvčí skupiny deníku tvrdí, že se členové stýkají pouze po internetu a osobně se neznají.

Biometrické údaje, které se povinně zanášejí do pasu a mají teroristům znemožnit  vstup do USA, komplikují podle magazínu Foreign Policy život i americkým agentům. Identifikace podle očí – tedy skenováním sítnice - je na takové úrovni, že jsou pryč časy, kdy agentovi stačil falešný pas, nalepený knír a paruka. Prostředky ke kontrole tak mají i teroristé, což podle článku nutí zpravodajskou službu CIA k omezování zahraničních výjezdů svých zaměstnanců. Byznys s biometrickými zařízeními rychle roste. Po islamistických atentátech se letošní objem trhu v této oblasti odhaduje na 14 miliard dolarů.

Zahraniční tisk: Putin se dnes sejde s Tsiprasem; Česko je slabý článek EU Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.