Zahraniční tisk: Putin připustil zásah ruských hackerů do prezidentských voleb v USA

Světová média dne 2. června informují o tom, že ruský prezident Vladimir Putin poprvé připustil, že loňské prezidentské volby ve Spojených státech mohli ovlivnit ruští hackeři. Popřel ovšem, že by měli mít jeho podporu. 

Světoví lídři odsuzují rozhodnutí amerického prezidenta Trumpa odstoupit od Pařížské dohody o klimatu. Slibují, že budou proti klimatickým změnám společně bojovat i bez Spojených států. Donald Trump vysvětloval krok upřednostňováním amerických zájmů, údajnou nevýhodností smlouvy z roku 2015 a nabízel přehodnocení podmínek. Itálie, Německo i Francie to však společným prohlášením odmítly. Kancléřka Angela Merkelová upozornila, že i kdyby globální oteplování neexistovalo, vytvořil přechod ekonomiky na přírodní zdroje energie jen v Německu 400 000 pracovních míst. Jak upozorňuje portál Deutsche Welle, americké firmy i některé města slíbily na závazcích Pařížské dohody dál pracovat i bez podpory Bílého domu. Podle deníku The New York Times poskytl Trump tímto krokem Číně prostor pro globální vedení.

 

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé připustil, že loňské prezidentské volby v USA mohli ovlivňovat ruští hackeři. Putin v Petrohradu popřel, že by měli jeho podporu, a prohlásil, že mohlo jít o vlastence, jenž chtěli přispět ke spravedlivému boji proti těm, kteří očerňují jejich vlast. Zároveň zpochybnil, že by mohli způsobit zvolení Donalda Trumpa, uvádí londýnský deník The Times.

 

Komentář britského týdeníku New Statesman tvrdí, že příští týden v předčasných parlamentních volbách v Británii vlastně prohrají všichni. Konzervativní premiérka Theresa Mayová musela zcela stáhnout agendu se „zdaněním demence“, jak se přezdívá návrhu na spolufinancování léčení seniorů s pokročilou sklerózou, a působí tedy jako politička zmatečně. Strana nezávislosti Spojeného království UKIP se rozpadá, liberálním demokratům se nedaří oslovit příznivce EU a skotští nacionalisté ztrácejí na síle. Předseda labouristů Jeremy Corbyn si sice nevede zle, ale to je zas tragédie pro jeho stranu, která se ho prý po prohraných volbách chtěla zbavit.

 

Osamocený střelec, který obsadil hotelové zábavní centrum a kasino ve filipínské Manile, spáchal sebevraždu. Místní úřady oznámily, že jeho motivy byly spíš lupičské než teroristické. Po přestřelce se zásahovou jednotkou se dosud neznámý pachatel s útočnou puškou v hotelovém pokoji zabalil do prostěradel politých benzínem a zapálil, píše britský deník The Guardian.

 

Finanční žraloci ze slovenské skupiny J&T vstupují do další hospodářské sféry, píše slovenský deník Pravda. Jejich Poštová banka podle vzoru německého startupu N26 spouští mobilní banku s názvem 365. Skupina J&T tak rozšiřuje byznys přes mobilní smartphony, když kromě bankovnictví už působí v hotelovém průmyslu a cestovním ruchu, v realitách, obchodě s potravinami, médiích či strojírenství.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Putin připustil zásah ruských hackerů do prezidentských voleb v USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Brazílie se vymanila z recese

    Byznys ·

    Brazilská ekonomika se vymanila z dosud nejhorší recese - v prvním čtvrtletí se její hrubý domácí produkt zvýšil o jedno procento v porovnání s předchozími třemi měsíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.