Zahraniční tisk: Putin připustil ruský problém s korupcí; do Sýrie se vrátilo 50 tisíc uprchlíků

Zahraniční média si všímají, že ruský prezident Vladimir Putin před několika dny připustil, že Rusko má problém s korupcí. Proti ní pokračují v zemi protesty. V Moskvě bylo včera zatčeno přes 30 lidí. Demonstrace se konaly také v Petrohradu, Samaře nebo Novosibirsku.  Světová média dále informují, že do osvobozených oblastí Sýrie se již z tureckého exilu vrátilo téměř 50 tisíc syrských uprchlíků. Během šest let trvající občanské války zemi však opustilo přes 5 milionů obyvatel.

Čínský prezident Si Ťin-pching tento týden ve čtvrtek a pátek navštíví na Floridě amerického prezidenta Donalda Trumpa, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Jednání obou prezidentů by se měla týkat mimo jiné také Severní Koreje. Donald Trump se domnívá, že postoj Pekingu vůči Pchjongjangu je příliš shovívavý. Trump od svého nedávného nástupu do funkce nevylučuje ani vojenské řešení situace. Při nesnadných jednáních by se oba představitelé měli dohodnout na vzájemné podpoře.

 

Lídři řecké a turecké komunity na rozděleném ostrově Kypr se v neděli sešli poprvé od letošního února, kdy bylo jejich jednání o sjednocení ostrova přerušeno. Informovala o tom dnes Organizace spojených národů s tím, že dialog obou předáků, kteří se o obnovení mírových jednání snaží od května 2015, byl otevřený a konstruktivní. Rostou tak naděje, že ke sjednocení ostrova, který je už více než 40 let rozdělený na řeckou a tureckou část, skutečně dojde, míní slovenský deník Pravda.

 

Prezidentské volby v Ekvádoru vyhrál socialistický kandidát Lenin Moreno, informuje francouzský deník Le Monde s tím, že opoziční kandidát Guillermo Lasso svou porážku neuznal a bude požadovat přepočítání volebních hlasů. Čtyřiašedesátiletý Moreno, kandidát vládnoucí strany Alianza Pais je pokračovatelem současného prezidenta Rafaela Correy. Ve druhém kole prezidentských voleb zvítězil s 51 % hlasů.

 

Do oblastí Sýrie osvobozených od teroristů se již z tureckého exilu vrátilo téměř 50 tisíc syrských uprchlíků. Podle tureckého ministra zahraničí jsou turečtí vojáci v oblasti stále přítomni kvůli zajištění bezpečnosti. Turecký deník Hürriyet Daily News dále připomíná, že byla ukončena turecká operace zajištění bezpečnosti turecko-syrské hranice, která začala v srpnu 2016.

 

V Rusku pokračují protesty proti korupci, všímá si americký zpravodajský portál CNN. Dokonce i sám ruský prezident Vladimir Putin před několika dny připustil, že Rusko má problém s korupcí. Účast na demonstracích však byla menší než před týdnem, kdy Rusové vyšli do ulic a požadovali vládní reformy proti korupci. V Moskvě bylo včera zatčeno přes 30 lidí. Demonstrace se konaly také v Petrohradu, Samaře nebo Novosibirsku. Ruská policie v pátek vydala prohlášení, podle kterého měly být jakékoliv protestní akce během víkendu považovány za nepovolené.

 

Slavný americký zpěvák Bob Dylan v sobotu při soukromém ceremoniálu ve Stockholmu převzal Nobelovu cenu za literaturu. K předání ceny došlo pět měsíců po jejím udělení a více než tři měsíce po slavnostním udílení cen, kterého se však slavný písničkář neúčastnil. Bob Dylan ocenění získal za nové poetické vyjádření v americké písničkářské tradici, píše ruský portál Russia Today.

 

Během šest let trvající občanské války muselo Sýrii opustit přes 5 milionů jejích obyvatel. Podle údajů OSN však v důsledku válek a ostatních krizových situací prchají lidé také z dalších částí světa, například ze Západní Sahary, Somálska, Afghánistánu, Súdánu nebo Iráku. Celkový počet běženců a žadatelů o azyl na celém světě tak dosahuje 65 milionů. To znamená, že téměř každý stý člověk žijící na Zemi nemá domov, upozorňuje americký portál International Business Times.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Putin připustil ruský problém s korupcí; do Sýrie se vrátilo 50 tisíc uprchlíků Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Trumpovo ferrari se vydražilo za 270 000 dolarů

  Byznys ·

  Deset let starý sportovní vůz Ferrari F430, který patřil americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, se prodal v sobotní aukci na Floridě na jihovýchodě Spojených států za…

 2. Bob Dylan převzal Nobelovu cenu za literaturu

  ·

  Americký hudebník Bob Dylan v sobotu odpoledne s několikaměsíčním zpožděním převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu. Švédské televizi SVT to potvrdil člen vý…

 3. Pět zdravých návyků úspěšných manažerů

  Byznys ·

  Váš den vám nabízí naprosto stejnou porci minut, jakou má k dispozici Bill Gates, Jeff Bezos nebo Elon Musk. Všichni tito byznysoví velikáni dohlížejí na stav ohromnýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.