Zahraniční tisk: Putin opět zmizel z očí veřejnosti; Blair zůstává ohledně irácké války zatvrzelý

Zahraniční média si všímají, že ruský prezident Vladimir Putin se neobjevil na veřejnosti od 1. července, kdy navštívil Finsko. Bez udání důvodu také zrušil své naplánované schůzky. Světová média dále píší, že britský expremiér Tony Blair zůstává navzdory kritické analýze účasti Velké Británie v irácké válce zatvrzelý. Stále tvrdí, že jít do války bylo dobré rozhodnutí.

Krajská pobočka německé protiimigrační strany AFD se rozštěpila kvůli výrokům, kterými jeden z poslanců v bádensko-wűrttemberském parlamentu prohlásil, že popírání holocaustu je legitimní. Agentura Reuters připomíná, že popírání nacistické genocidy při které zahynulo 6 milionů židů, je v Německu trestný čin.

 

Ruský prezident Vladimir Putin zrušil na týden všechny svoje plánované schůzky a na veřejnosti se neobjevil od 1. července, kdy navštívil Finsko, upozorňuje  moskevský deník The Moscow Times. Důvody zrušení cesty do Altaje a Jakutsku nejsou podle zástupců Kremlu známé, nicméně deník upozorňuje, že už letos v březnu zmizel prezident z očí veřejnosti na jedenáct dní.

 

Mlékárenský průmysl na Slovensku, který je v podobné situaci jako ten český, obdrží od bratislavské vlády mimořádnou dotaci 33 milionů eur. Podpora má zabránit živelnému rozpadu oboru, který má vliv na venkovskou zaměstnanost i tradiční zdravou výživu. Jak upozorňuje slovenský deník Pravda, peníze na farmářské účty přijdou do konce prázdnin a zachránit to má tři tisíce pracovních míst.

 

Slovenští vládní analytici vypočítali, že na členství Slovenska v Evropské unii, vydělal od roku 2004 každý Slovák 2 500 eur. Vytvořili alternativní  model slovenského vývoje bez členství v eurozóně i EU, a jak píše deník SME, v téhle paralelní historii by byly slovenské příjmy o 15 procent nižší. Hlubší analýzu úspěšné integrace má Bratislava jako předsedající město Unie prezentovat s organizací pro ekonomický rozvoj OECD za několik dní.

 

Navzdory velice kritické analýze britské účasti v irácké válce zůstává britský expremiér Tony Blair zatvrzelý a říká, že jít do války bylo dobré rozhodnutí. Po zveřejnění zprávy, která upozorňuje, že v roce 2003 nepředstavoval irácký prezident Saddám Husajn žádnou reálnou hrozbu a neměl zbraně hromadného ničení, se bývalý ministerský předseda hájil dvě hodiny. Stále tvrdí, že jednal v dobré víře a že oběti války nezahynuly zbytečně. Současný předseda opoziční labouristické strany James Corbyn se za krok tehdejší socialistické vlády omluvil, upozorňuje deník The Guardian.

 

Demokratická uchazečka o Bílý dům Hillary Clintonová nevyšla z vyšetřování FBI své soukromě elektronické pošty zas tak dobře, jak se obvyklé říká. Deník New York Times upozorňuje, že výroky vyšetřovatelů o její extrémní nezodpovědnosti a možném přístupu nepřátel k utajovaným skutečnostem, by v normálním volebním roce Clintonovou jako kandidátku dostatečně znemožnily. Za prvé je to slušný arzenál pro Donalda Trumpa, za druhé to neutralizuje její image státotvorné političky a navíc to zkazilo příležitost, kdy ji poprvé oficiálně podpořil prezident Barack Obama, píše newyorský Times.

 

Dnes ráno odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ruská kosmická loď Sojuz, která na oběžnou dráhu vynesla mezinárodní tříčlennou posádku. Rus Anatolij Ivaničin, Američanka Kathleen Rubinsová a Japonec Takuja Oniši se mají během zítřka připojit k Mezinárodní vesmírné stanici, kde operují dva Američané od letošního března, upozorňuje zpravodajský portál veřejnoprávního rádia Deutsche Welle.

Zahraniční tisk: Putin opět zmizel z očí veřejnosti; Blair zůstává ohledně irácké války zatvrzelý Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Libra se dostala vůči dolaru na 31leté minimum

  Byznys ·

  Britská libra dnes na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolarů a sestoupila až na 1,2798 dolaru, tedy nové minimum za téměř 31 l…

 2. ECB představila novou 50 eurovou bankovku

  Byznys ·

  Evropská centrální banka dnes představila novou bankovku v hodnotě 50 eur, která má více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji padělat. Do oběhu má být nová bankovka…

 3. Fotogalerie: Historie americké vlajky

  Společnost ·

  Američané dnes slaví Den nezávislosti, který připomíná přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států. V tento den jsou vlajkou se třinácti pruhy a padesáti hvězdami d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.