Zahraniční tisk: Putin odmítá prodej státního majetku; Erdogan kritizuje Rusko i Západ

Zahraniční média píší o tom, že ruský prezident Vladimir Putin odmítl návrh na rychlý prodej státního majetku. Ten měl pomoci zaplnit mezery ve státním rozpočtu způsobené propadem cen ropy. Ruský prezident se domnívá, že to ve finále nebude pro státní kasu přínosné. Světová média dále píší o tom, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kritizuje Rusko i západní státy za to, že nedokáží bojovat proti světovému terorismu.

Deník USA Today píše, že vítězství Teda Cruze v republikánských primárkách ve státě Iowa vyvolává pochybnosti o schopnosti miliardáře Donalda Trumpa přetavit podporu v předvolebních průzkumech ve skutečné hlasy. Trump totiž nakonec místo boje o první místo sotva udržel druhou příčku před floridským senátorem Marcem Rubiem, kterému průzkumy sice třetí místo předpovídaly, ale s mnohem větším odstupem.
 
Také deník The Washington Post si všímá výsledku republikánských primárek ve státě Iowa a píše, že Ted Cruz těžil zejména z mimořádné podpory velmi konzervativních voličů. Ukázal tak, že staromódní „maloobchodní“ politika může být stále úspěšná. Donald Trump naopak doplatil na nižší podporu u prvovoličů a část hlasů mu odčerpal třetí Marco Rubio. O výsledku primárek na straně demokratů pak The Washinton Post píše, že Hillary Clintonová těsně zvítězila navzdory vyšší účasti, která měla nahrávat spíše Berniemu Sandersovi. Rozhodně si však nevytvořila pohodlný náskok a ještě ji bude se Sandersem čekat řada vyrovnaných soubojů.
 
Turecký deník Hürriyet píše, že podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana byly všechny zbraně zabavené při protiteroristické operaci na jihovýchodě Turecka ruské výroby. Erdogan proto obvinil Rusko i západní státy z toho, že nedokážou odpovídajícím způsobem bojovat proti světovému terorismu a mají dvojí standardy, když rozlišují mezi dobrými a špatnými teroristy.
 
Deník The Moscow Times píše, že ruský prezident Vladimir Putin odmítl návrh na rychlý prodej státního majetku, který by mohl pomoci zaplnit mezery ve státním rozpočtu způsobené propadem cen ropy. Ministři ruské vlády uvažovali například o prodeji podílu v bankovní skupině VTB nebo ropné společnosti Rosněfť. Putin však státní firmy za nízké ceny prodávat nechce, protože by to podle něj ve skutečnosti nebylo pro státní rozpočet přínosem.
  
Slovenský deník SME píše, že některé nemocnice na Slovensku se potýkají s mimořádným stavem způsobeným mimořádnou hromadnou výpovědí pěti set čtyřiceti zdravotních sester. Ty nebyly spokojené se základním platem, který jim určil nový zákon, proto se rozhodly odejít. Kritická je situace zejména v nemocnicích v Žilině a v Prešově. Jen v Prešově odešlo přes 300 sester. Nemocnice je částečně nahradila jinými, které ale nemají dostatečnou praxi a znalosti. Podle deníku SME by tak mohlo v krajním případě dojít i k ohrožení pacientů.
Zahraniční tisk: Putin odmítá prodej státního majetku; Erdogan kritizuje Rusko i Západ Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.