Zahraniční tisk: Putin navštíví Budapešť; záchranné akce v italském hotelu

Světová média píší o tom, že ruský prezident Vladimir Putin by měl 2. února navštívit Budapešť. Mluvčí maďarského úřadu vlády upřesnil, že půjde o běžné setkání, na němž členové obou vlád jednají o aktuálních společenských a ekonomických otázkách. Zahraniční média dále informují o tom, že záchranáři vyprošťují z italského hotelu zavaleného lavinou šest přeživších. Na místě jsou vrtulníky.

Francouzský deník Le Figaro píše, že záchranářům se v Itálii podařilo lokalizovat 6 živých osob v troskách horského hotelu, na který včera spadla lavina. Mluvčí italských hasičů potvrdil nalezení nejméně pěti lidí s tím, že k prvnímu kontaktu se zachráněnými došlo dnes kolem 11 hodin. Na místo bylo ihned přivoláno několik vrtulníků, které je odvezou do Pescary, hlavního města regionu. Záchranáři na místě intenzivně pracují již od čtvrtečního rána.

 

Podle informací ruského portálu Russia Today teroristé Islámského státu poničili část románského amfiteátru a slavnou čtyřsloupovou stavbu Tetrapylon ve starobylém syrském městě Palmýra. S odkazem na syrskou státní televizi portál napsal, že průčelí amfiteátru v Palmýře bylo zcela zničeno, celkový rozsah škod však zatím není znám. Islámský stát získal již podruhé kontrolu nad Palmýrou vloni v prosinci. Syrský prezident Bašár Asad z této situace viní Spojené státy.

 

Tisíce Američanů vyšly do ulic na protest proti dnešní inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, všímá si britský deník Independent. Před americkou ambasádou v Manile na Filipínách demonstranti dokonce pálili americkou vlajku. Stovky lidí se shromáždily ve Washingtonu a pískaly na slavnostně oblečené návštěvníky inaugurace. V New Yorku proti inauguraci vystoupily i hollywoodské hvězdy jako například Julianne Mooreová, Robert de Niro nebo Alec Baldwin.

 

Ruský prezident Vladimir Putin by měl 2. února navštívit Budapešť. Jak dále uvádí slovenský deník SME, maďarský premiér Viktor Orbán s Putinem při jeho návštěvě v roce 2015 hovořil o energetice. Maďarský premiér v návaznosti na jednání tehdy zdůraznil nutnost co nejdříve uspořádat vztahy Evropské unie a Ruska. Mluvčí maďarského úřadu vlády na včerejší tiskové konferenci upřesnil, že půjde o běžné setkání, na němž členové obou vlád jednají o aktuálních společenských a ekonomických otázkách.

 

Turecký deník Hürriyet Daily News píše, že se v Turecku v průběhu posledních pěti let od začátku syrské občanské války narodilo téměř 180 tisíc dětí. Žijí zde 3 miliony syrských uprchlíků, z nichž více než 1 milion tvoří děti. Turecko na pomoc migrantům poskytlo 25 miliard dolarů. Deník dále uvádí, že podle organizace UNICEF 60 % těchto syrských děti chodí do školy. Je to poprvé, co převážil počet dětí, které mají zajištěný přístup ke vzdělání. Turecko je zemí, kde žije nejvíce dětských uprchlíků na světě.

 

Americký magazín Newsweek informuje o útoku v australském Melbourne, kde šestadvacetiletý řidič vjel autem úmyslně mezi chodce. Při útoku zemřeli tři lidé. Policie při zatýkání muže postřelila. Podle policejních informací byl v minulosti obětí domácího násilí a police ho hledala kvůli útoku nožem. V Melbourne se nyní koná tenisový grand slam Australian Open a ve městě se tak nachází tisíce turistů. Průběh turnaje však nebude zasažen.

 

Třiaosmdesátiletý režisér francouzsko-polského původu Roman Polanski, který byl v roce 1977 obviněn ze sexuálního zneužití třináctileté dívky, byl zvolen předsedou 42. ročníku francouzských filmových cen César. Jeho zvolení, které ve středu ohlásil prezident Akademie a producent Alain Terzian vzbudilo vlnu rozhořčení a na sociálních sítích se také množí výzvy k bojkotování ceremoniálu, který se koná 24. února v Paříži, všímá si francouzský deník Le Monde.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Putin navštíví Budapešť; záchranné akce v italském hotelu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Palata: Obamův odkaz? Je to splněný americký sen

    Společnost ·

    Dnešním dnem odchází z Bílého domu americký prezident Barack Obama. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se do dějin zapíše zejména tím, že je ztělesněním americ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.