Zahraniční tisk: Putin dnes navštíví Krym; Německo zavírá konzuláty i školy v Turecku

Zahraniční média si všímají, že ruský prezident Vladimir Putin se chystá navštívit poloostrov Krym. Chce zkontroloval výstavbu mostu přes Krčský průliv na ostrov Tuzla. Rusko anektovalo Krym přesně před dvěma lety. Světová média dále informují o tom, že Berlín se obává teroristické hrozby proti německým cílům v Turecku. Zavřel proto velvyslanectví v Ankaře, konzulát v Istanbulu i dvě německé školy v zemi.

Představitelé evropské osmadvacítky se v Bruselu dohodli na společném postupu při jednání s Tureckem ohledně nové imigrační politiky EU. Většina delegátů opustila po půlnoci bruselský summit bez komentáře, pouze kancléřka Merkelová prohlásila, že se jednalo v konstruktivní atmosféře hlavně o žádosti Ankary o bezvízový styk s Schengenem. Podle portálu Deutsche Welle mají být od blíže neurčeného data všichni nelegální migranti deportováni do Turecka, kde bude utvořen pořadník syrských žadatelů, čímž se mají odradit pašeráci i hromadný příliv migrantů. Miliardy, které za to Turecko žádá, nebudou zřejmě pro evropské delegáty zásadní problém dohody.

 

Evropští auditoři zjistili, že dvě třetiny fondů, které Evropská unie v letech 2007 až 2013 určila na přistěhovalecké projekty, se utratily neefektivně. Podle zprávy, kterou se podle londýnského deníku The Times Evropská komise snažila utajit, se jedná o jednu miliardu a 400 milionů euro. Tyto prostředky se podle zprávy promrhaly v projektech výchozích uprchlických zemí jako jsou Alžír, Maroko, Gruzie nebo Moldavsko.

 

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navštíví poloostrov Krym, aby zkontroloval výstavbu mostu přes Krčský průliv na ostrov Tuzla. Most má být dlouhý devatenáct kilometrů a sloužit silniční i železniční dopravě už v roku 2018. Slovenský deník Pravda dodává, že Krymská republika a město Sevastopol se podle Rusů staly součástí Ruské federace, když Moskva s proruským vedením oblasti podepsaly smlouvu o připojení k Rusku.

 

Berlín bere vážně teroristické hrozby proti německým cílům v Turecku. Kromě velvyslanectví v Ankaře uzavřeli Němci konzulát v Istanbulu i dvě německé školy v zemi. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vysvětluje, že německá zpravodajská služba má signály o chystaném teroristickém útoku a nechce je podceňovat, uvádí portál Deutsche Welle.

 

Republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan oznámil, že pokud žádný z republikánských uchazečů o nominaci na prezidenta nedostane do července potřebný počet dvanácti set třiceti sedmi delegátů, vybere stranický kongres v Clevelandu kandidáta sám. Kontroverzní Donald Trump pohrozil sice v takovém případě pouličními nepokoji svých stoupenců, ale Ryan prohlásil, že na podobné násilí se nehodí ani dělat narážky. Případnou stranickou volbu ve státě Ohio by v přímém přenosu celostátní televize vysílala čtyři dny, upozorňuje agentura Reuters.

 

Navzdory přísnějším sankcím OSN odpálila severokorejská armáda do moře další balistickou raketu. Z východního pobřeží Severní Koreje doletěla tato střela na osm set kilometrů. Jak upozorňuje britský deník The Guardian, další test se střelou středního doletu přichází v době zvýšeného napětí mezi oběma Korejemi, jen dva dny poté, co mluvčí Bílého domu vyzval Pchjongjang, aby udělil amnestii americkému studentovi, který byl tento týden odsouzen k patnácti letům vězení za krádež plakátu.

 

Oblast Afrického rohu, která je klíčová pro námořní obchod, je podle bezpečnostního magazínu The Foreign Policy vážně destabilizovaná a hrozí ozbrojeným konfliktem, který by poškodil celosvětovou ekonomiku. Rostoucí mocenské soupeření mezi Egyptem a Etiopií překonává nejhorší scénáře, které v regionu před čtrnácti lety formuloval tehdejší etiopský premiér. Letitý spor mezi Egyptem a Etiopií se týká strategického využití řeky Nil. List upozorňuje, že regionální konflikt by ovlivnil lodní dopravu přes Rudé moře a Suezský kanál, kudy každoročně mezi Evropou a Asií propluje zboží za 700 miliard dolarů.

 

Mladí Indové stále častěji mění fatalismus a karmickou víru za svobodnou vůli a bohatší vyhlídky, konstatuje britský týdeník The Economist. Jako ilustraci fenoménu uvádí příklad únorových demonstrací, při kterých mladíci z etnické skupiny Džátů zablokovali silnice i říční dopravu do Dilí, rabovali obchody, zakládali požáry a znásilňovali ženy, jen aby se dostali na seznam menšin, kterým stát zpřístupní univerzitní vzdělání a úřednickou práci. Vláda jim pod nátlakem ustoupila. Týdeník upozorňuje, že podobné protesty mládeže, která vyrostla po uvolnění trhů počátkem 90. let, by dříve byly v zemi osudové odevzdanosti nemyslitelné.

Zahraniční tisk: Putin dnes navštíví Krym; Německo zavírá konzuláty i školy v Turecku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Whisky je nákladná, ale velmi výnosná investice

    Byznys ·

    Za loňský rok se na britských ostrovech prodalo téměř o třetinu více lahví whisky a jejich celková hodnota vyskočila meziročně o čtvrtinu na rekordní úroveň 9,5 milion…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.