Zahraniční tisk: Putin chce mírové soužití se Západem; O víkendu přišlo o život na 900 běženců

Zahraniční média píší 20. dubna o tom, že ruský prezident Vladimir Putin chce mírové soužití se Západem. Podle nich to vyplývá z prezidentových reakcí v posledním televizním přenosu. Světové servery se také věnují lodi nelegálními migranty z Afriky, která se o víkendu převrátila ve Středozemním moři. O život přišlo až 900 lidí.

Tragický osud běženců vyvolal velké rozhořčení – Evropská unie proto svolává mimořádné krizové zasedání, píše dnes rakouský deník Der Standard. Při převrácení plavidla s nelegálními migranty z Afriky, ke kterému došlo o víkendu ve vodách Středozemního moře, pravděpodobně přišlo o život až 900 lidí. Podle svědectví osob, které tragédii přežily, bylo na zcela přetížené rybářské lodi přibližně 950 osob, včetně čtyřiceti až padesáti dětí a dvou set žen. Část běženců se měla nacházet v nákladním prostoru lodi, přičemž pašeráci zatarasili dveře tak, aby se migranti nemohli dostat ven. Situace vyvolala velké znepokojení nejen v Itálii, ale i v celé Evropě. Například papež František vyzval mezinárodní společenství k tomu, aby začalo jednat a zajistilo, že k podobným tragédiím v budoucnu už nebude docházet, uzavírá rakouský Der Standard.

Také britský deník The Guardian ve svém dnešním vydání píše o tragédii ve Středozemním moři. Italský premiér podle tohoto deníku kvůli situaci s ilegálními migranty navrhuje svolání mimořádného summitu EU. Pokud se potvrdí odhadovaný počet obětí zatím poslední běženecké lodní katastrofy, ke které došlo o tomto víkendu, přesáhne počet mrtvých při pokusu překonat letos Středozemní moře číslo patnáct set. To je padesátkrát více než za stejné období loni. Minulý rok přitom byl v tomto ohledu považován za dosud nejtragičtější, konstatuje britský The Guardian.

Postupný rozklad tradiční politiky, jehož znakem je nástup nových politických stran, zasáhl i Velkou Británii, píše ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Už poslední volby zapůsobily na Spojené království Velké Británie a Severního Irska jako kulturní šok. Po několika desetiletích jednobarevných kabinetů produkovaných jednokolovým většinovým systémem totiž právě poslední volby přivedly k moci koalice. Za tři týdny, konkrétně sedmého května, může být sčítání volebních hlasů pro Brity ještě drastičtější zážitek, pokračuje slovenský list. Je totiž celkem možné, že na sestavení vlády budou zapotřebí až tři strany. Ani konzervativci, ani labouristé, kteří se až do roku 2010 víceméně střídali u moci, totiž velmi pravděpodobně nedosáhnou absolutní většiny, konstatuje slovenský deník SME.

Ruský prezident Vladimir Putin chce mírové soužití se Západem, píše ruský deník Moscow Times. V posledním přímém přenosu, během kterého ruský prezident odpovídal na dotazy ruských občanů, se nekonala žádná senzační odhalení. Nicméně bylo možné všimnout si několika důležitých indikátorů Putinova naladění. Ruský prezident totiž zopakoval své standardní fráze a myšlenky, ale tentokrát bez onoho zanícení a napětí, které u něj bylo patrné během několika posledních let. A z jeho reakcí nevyplývala touha po eskalaci konfliktů, míní ruský Moscow Times.

Německý ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier chce navrhnout poslancům německého spolkového sněmu, aby bylo násilí spáchané před sto lety na arménských občanech ze strany Turecka označováno jako genocida, píše dnes německý deník Süddeutsche Zeitung. Tato nová zahraničněpolitická linie už byla odsouhlasena úřadem německého spolkového prezidenta, konstatuje závěrem německý list.

Zahraniční tisk: Putin chce mírové soužití se Západem; O víkendu přišlo o život na 900 běženců Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu a zemědělství meziročně klesly

    Byznys ·

    Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně klesly o 2,9 procenta, zejména kvůli opětovnému zlevnění koksu, ropných produktů a chemických látek. Ceny zemědělských výr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.