Zahraniční tisk: Přísnější podmínky pro eurofondy; z útoku v Kábulu je podezřelé Síť Hakkání

Přijdou Maďaři a Poláci o eurofondy? ptají se zahraniční média. Eurofondy budou totiž po roce 2020 nižší a jejich získání totiž bude vázané na více podmínek než doposud. Budou se týkat zejména dodržování principů správného státu. Světová média dále píší, že ze včerejšího bombového útoku v afghánském hlavním městě Kábulu je podezřelá tálibánská skupina Síť Hakkání. Atentát si vyžádal smrt 90 lidí.

Americký prezident pravděpodobně odstoupí od pařížské klimatické smlouvy, píše americký portál CNN. Rozhodnutí, které může Spojené státy izolovat v globálním úsilí o zpomalení globálního oteplování, by měl oznámit tento týden. Amerika se tímto krokem zásadně odchýlí od politiky Obamovy administrativy a zároveň může vyvolat další rozdrobování této mezní klimatické dohody.

 

Francouzský deník Le Figaro píše, že Čína své závazky vyplývající z loni uzavřené klimatické dohody, dodrží. Jak dnes potvrdil čínský premiér Li Kche-čchiang, Peking doufá, že bude na zmírňování globálního oteplování spolupracovat s ostatními zeměmi, tedy včetně Spojených států. Čína ostatně byla spolu s administrativou bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy hlavním tvůrcem této historické dohody, v jejímž rámci se 196 zemí zavázalo, že sníží emise skleníkových plynů.

 

Donald Trump se chystá také zrušit požadavek systému zdravotní péče bývalého prezidenta, tzv. Obamacare, aby zaměstnavatelé bezplatně poskytovali antikoncepci svým zaměstnancům, všímá si americký deník USA Today. Tento „antikoncepční mandát“, který zavedla demokraté v souladu se zákonem o cenově dostupné péči v roce 2010, se stal v letech 2014 a 2016 předmětem dvou bitev nejvyšších soudů. Skupiny prosazující právo na potrat soudí, že kvůli této změně přijde o kontrolu nad svou plodností až 55 milionů žen.

 

Přijdou Maďaři a Poláci o eurofondy? ptá se slovenský deník Pravda. Eurofondy budou totiž po roce 2020 nižší a jejich získání totiž bude vázané na více podmínek než doposud. Berlín před budoucím vyjednáváním sedmiletého finančního rámce EU zvažuje, že státy, které nebudou dodržovat principy správného státu, by o peníze z kohezních fondů mohly přijít. Krácení by se tak týkalo států, které nebudou dodržovat doporučení Evropské unie. S návrhem nesouhlasí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

 

Po včerejším sebevražedném bombovém útoku v afghánském hlavním městě Kábulu, který si vyžádal nejméně 90 obětí a 400 zraněných, vyzývají humanitární organizace Velkou Británii, aby okamžitě zastavila deportace do Afghánistánu. Neúspěšní žadatelé o azyl totiž nemohou být posláni zpět, dokud je situace v Afghánistánu nebezpečná a nestálá. Podle britského deníku The Independent deportace do Afghánistánu zastavilo také Německo.

 

Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI afghánské úřady z útoku podezírají tálibánskou skupinu Síť Hakkání, která na něm měla spolupracovat s Pákistánem. Před několika týdny totiž Tálibán zahájil jarní ofenzívu a pohrozil útokem na afghánské vládní i zahraniční síly. Výbuch kamionu obsahujícího 1,5 tuny výbušnin zničil domy v bezprostředním okolí a rozbil okna v okruhu 2 km. Po vozidle zůstal v silnici 20metrový kráter hluboký několik metrů.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Přísnější podmínky pro eurofondy; z útoku v Kábulu je podezřelé Síť Hakkání Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.