Zahraniční tisk: Právníci odmítli zastupovat Abdeslama; Tokio se ponořilo do tmy

Zahraniční média píší o tom, že oba právníci hlavního podezřelého z loňských teroristických útoků v Paříži Salaha Abdeslama ho přestali zastupovat.  Abdeslam totiž odmítá vypovídat. Světová média si všímá rozsáhlého výpadku proudu v japonském hlavním městě Tokiu. Závada zasáhla 350 tisíc domů, bytů, kancelářských budov a zablokovala dvě linky metra. 

Tokio se dnes ponořilo do tmy. Závada vedoucí k přerušení dodávky elektrického proudu zasáhla 350 tisíc domů, bytů, kancelářských budov a zablokovala dvě linky metra. Výpadek pravděpodobně způsobil požár v budově elektrárenské společnosti v Niize severně od Tokia, jehož příčina je však neznámá. Podle informací francouzského týdeníku Le Point nikdo nebyl zraněn.

 

Oba právní zástupci Salaha Abdeslama, vězněného v souvislosti s loňskými teroristickými útoky v Paříži, přestali ode dneška svého klienta zastupovat. Abdeslam totiž doposud využívá svého práva nevypovídat. Podíl na Abdeslamově mlčení může mít psychologické mučení, kterému je vystaven kvůli neustálému sledování kamerou, nebo kontakt skrz okno ve věznici v Belgii s Mehdim Nemmouchem, pravděpodobným pachatelem březnového útoku na židovské muzeum v Bruselu, míní francouzský deník Le Monde.

 

Donald Trump se odvrací od republikánů a dál bude bojovat po svém, píše slovenský deník Pravda. Americký republikánský prezidentský kandidát zesílil svou kritiku spolustraníků a pohrozil, že jim udělí lekci. Miliardář si stěžuje na nedostatek podpory. Odpor proti němu zesílil po nedávno zveřejněném videu se skandálními vulgárními výroky o ženách. Jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová má nyní podle anket veřejného mínění před Donaldem Trumpem náskok 8 procentních bodů.

 

Britská vláda uznala léčebné účinky konopí, píše britský deník The Independent, podle kterého by tak mohlo být v Británii legalizováno využití konopí pro lékařské účely. Tvrzení, že kanabidiol, tedy účinná látka konopí, skutečně ovlivňuje fyziologické funkce lidí, je totiž pravděpodobně milníkem v kampani za legalizaci konopí a vytvoření zákonů týkajících se drog. V současnosti byla úspěšně dokončena třetí fáze klinické studie dokazující bezpečnost a účinnost kanabidiolu.

 

Podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona by Rusko mělo být vyšetřováno kvůli válečným zločinům, kterých se má dopouštět bombardováním syrského Aleppa. Vztahy mezi Ruskem a západními zeměmi se kvůli otázce Sýrie podstatně zhoršily a jsou nyní na podobné úrovni jako na konci studené války. Svědčí o tom také Putinovo odvolání státní návštěvy Paříže poté, co francouzský prezident vyjádřil svůj záměr o Sýrii diskutovat, připomněl britský deník The Guardian.

 

OSN poskytne 120 milionů dolarů na financování záchranných programů na obnovu Haiti, které se vzpamatovává ze škod způsobených hurikánem Matthew. Dotace by měla pomoci 1,4 milionu Haiťanů. Téměř 70 milionů dolarů pak bude využito na vodu, kanalizaci, zdravotnictví a zničenou infrastrukturu. Nedostatek pitné vody navíc může podpořit šíření epidemie cholery, varuje americký deník USA Today. V provizorních přístřeších žije 175 tisíc lidí, 473 katastrofu nepřežilo, dodává francouzský magazín Courrier International.

 

Saúdská Arábie přerušila dodávku ropy Egyptu, všímá si portál International Business Times. Saúdská Arábie měla tento měsíc na základě kontraktu v hodnotě 23 miliard dolarů poskytnout Egyptu 700 tisíc tun rafinovaných ropných produktů. Dohoda byla podepsána na začátku letošního roku. Saúdská Arábie nicméně důvod a dobu přerušení dodávky ropy Egyptu neupřesnil. Spekuluje se, že jím jsou neshody obou zemí v politice vzhledem k Sýrii.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Právníci odmítli zastupovat Abdeslama; Tokio se ponořilo do tmy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: WHO podporuje takzvanou limonádovou daň

  Společnost ·

  Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje země uvalující takzvanou daň z cukru na limonády a sladké nápoje. Podle její zprávy ní je prokazatelné, že daň 20 proce…

 2. Dárek, který každý pochválí

  Komerční sdělení ·

  Pryč je již doba lacině vyhlížejících dárkových a reklamních předmětů. Obchodní partneři, klienti i zaměstnanci dnes umí ocenit kvalitu i originální design. Lze vlastn…

 3. BBC: Haiti hrozí hladomor

  Společnost ·

  Prozatimní prezident Haiti Jocelerme Priver oznámil, že zemi hrozí hladomor. Obavy vyvolává „apokalyptická destrukce“ způsobená hurikánem Matthew, který se přes zemi p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.