Zahraniční tisk: První rozhovor Trumpa a Putina se uskuteční v sobotu; Fillonův skandál

Světová média informují o tom, že  první společný rozhovor amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina se uskuteční v sobotu. Nový americký prezident slíbil zlepšení vztahů s Ruskem. Zahraniční média dále informují o aféře kandidáta na francouzského prezidenta Françoise Fillona.  Ten čelí obvinění, že jeho manželka dostávala zaplaceno za práci, kterou nevykonala. Několik let měla pobírat vysoký plat ze státní pokladny.

Americký deník The New York Times píše, že Bílý dům v otázce zdanění dovozu z Mexika postupuje nejednotně. Několik hodin poté, co podpořil 20% zdanění na veškeré dovážené zboží, vyhlásil opačné stanovisko. Úřad také tvrdil, že pomocí této daně měla být zaplacena stavba zdi na mexicko-americké hranici v hodnotě 20 miliard dolarů. Napětí mezi oběma zeměmi prudce roste a mexický prezident včera zrušil jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

 

Slovenský deník Pravda s odvoláním na zprávu americké televizní stanice CNN napsal, že první společný rozhovor amerického a ruského prezidenta se uskuteční v sobotu. Stane se tak poprvé od Trumpovy inaugurace před týdnem. Nový americký prezident slíbil zlepšení vztahů s Ruskem a vyhlásil, že zruší sankce, které na Rusko uvalila administrativa exprezidenta Baracka Obamy, pokud Moskva pomůže Spojeným státům v boji proti teroristům. Ve zlepšení vztahů obou zemí doufá také Vladimir Putin, který rusko-americké vztahy považuje za důležitý faktor zabezpečování stability a bezpečnosti v moderním světě.

 

Britská premiérka Theresa Mayová včera nabídla americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi podporu ve snaze o zabránění Číně politicky zastínit západní země. Britský deník The Times dále komentuje americkou návštěvu britské premiérky a její projev v republikánském Kongresu, kde Mayová zdůraznila britskou podporu Spojených států při potlačování neblahého íránského vlivu na Středním Východě a podporu spojenců ohrožovaných sousedními zeměmi jako například Izraele.

 

Organizace spojených národů dnes odložení ženevských mírových rozhovorů o Sýrii nepotvrdila. Odklad jednání avizoval ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov, a to s tím, že zvláštní zmocněnec pro Sýrii Staffan de Mistura příští týden bude o problematice Sýrie jednat v New Yorku. Účast na jednáních o míru v Sýrii, která se v Ženevě konají od 8. února, přislíbili také účastníci kongresu v kazašské Astaně – Rusko, Turecko a Írán, doplňuje francouzský deník Le Figaro.

 

Poté, co hned po svém nástupu do funkce odmítl mnohostrannou dohodu o Transpacifickém partnerství zahrnujícím zónu obchodu mezi členskými státy, americký prezident Donald Trump hledá alternativy. Jak uvádí americký magazín Newsweek, Trump včera zopakoval svůj záměr ukončit různé bilaterální smlouvy. Dohoda o Tanspacifickém partnerství by tak měla být nahrazena dvojstrannou dohodou s Japonskem. Jednat o ní bude Trump s japonským premiérem Šinzó Abem v únoru během jeho návštěvy ve Spojených státech.

 

Francouzský magazín Courrier International si všímá reakcí zahraničních médií na aféru manželky francouzského republikánského prezidentského kandidáta Françoise Fillona. Zprávu o jejím výdělku 500 tisíc euro za „velmi dotované pracovní pozice“ publikoval francouzský satirický týdeník Le Canard Enchaîné. Španělský deník El País například věc považuje za vážnou překážku Fillonovy cesty k prezidentské funkci. Německý Die Zeit Pénelopé Fillonovou označil za tradiční manželku, která se stará o děti a koně, avšak nikoli o politiku. Navíc jde o první velký skandál „pana Čistého“ francouzské politiky, připomíná Die Zeit.

 

Skládací domek pro uprchlíky byl vyhlášen designérským počinem roku 2016. Modulární přístřešek je vyroben z recyklovatelné umělé hmoty a skládá se pouze z 68 součástí. Sestavit ho je možné během několika hodin, popisuje portál americké televizní stanice CNN. Konstrukce je schopná pojmout pětičlennou rodinu a obsahuje solární panel napájející světla a přístroje. Od začátku výroby v roce 2015 Ikea dodala do různých světových zemí 16 tisíc těchto přístřešků.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: První rozhovor Trumpa a Putina se uskuteční v sobotu; Fillonův skandál Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Amazon pomalu ztrácí Indii

    Byznys ·

    Největší světový e-shop Amazon má problémy se svým obchodováním na jednom z nejrychleji rostoucích trhů na světě. Firma naráží na rozčilení indické veřejnosti kvůli pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.