Zahraniční tisk: Proti Trumpovi protestovaly 2 miliony lidí; Mayová v týdnu zavítá do USA

Světová média dne 23. ledna informují o tom, že proti inauguraci nového prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa protestovaly na celém světě dva miliony lidí. Jen ve Washingtonu DC vyšlo do ulic více než půldruhého milionu lidí. Zahraniční tisk dále píše, že britská premiérka Theresa Mayová se připravuje na cestu do Spojených států. Stane se tak prvním zahraničním státníkem, se kterým se Trump setká.

Donald Trump je jen takový problém, jaký Evropa dovolí, píše slovenský deník SME. Co si myslí a dělá Amerika je důležité, ale pro Evropskou unii by to už nemělo být určující. V mnohých oblastech máme před Američany náskok, potřebovali bychom však větší sebevědomí. Není možné, aby americká administrativa fandila rozpadu Evropy, povzdychl si před novináři francouzský eurokomisař Pierre Moscovici. Reagoval tak na interview, kde se Donald Trump vyznal z toho, že je mu v podstatě jedno, jestli je Evropa jednotná, nebo jestli se rozpadne na atomy. Jenže už nějaký ten pátek žijeme ve světě, kde to možné je. A kde je toho možného daleko víc. Výstavní neznalost, naprosté lži a trestuhodná přibližnost – často v přitažlivém spojení – jsou pracovní metodou nového prezidenta Spojených států amerických. Jaký je jeho pracovní cíl, to stále nevíme. Všichni však tak nějak tušíme, že koncept globální velmoci, kterou mnozí v Evropě navzdory neojedinělým selháním považovali za garanta vlastních klíčových aspirací (jako je například bezpečnost, demokracie, vláda zákona či lidská a politická práva) narazil na svoje limity, konstatuje slovenský list.
 
Proti inauguraci nového prezidenta Spojených států amerických na celém světě protestovaly dva miliony lidí, všímá si britský deník The Guardian. Jen v samotném Washingtonu DC se do ulic vydalo více než půldruhého milionu lidí, přičemž většinu z nich tvořily ženy. Vypadá to, že jsme svědky zrodu nového politického hnutí. Protestní pochod ve Washingtonu byl největší protestní akcí v souvislosti s inaugurací amerických prezidentů. Více než 600 dalších protestních pochodů se konalo na dalších místech USA a ve světě, například v Austrálii, v Kanadě, na Novém Zélandu, v Německu, ve Francii, v Maďarsku, ve Švýcarsku či v České republice, informuje britský list.
 
Premiérka Velké Británie se připravuje na svou páteční cestu do Spojených států amerických, píše americký deník The Washington Post. Z londýnské Downing Street bylo v neděli potvrzeno, že Theresa Mayová bude prvním zahraničním státníkem, s nímž se Donald Trump setká ve funkci prezidenta USA. Britští politici – včetně Theresy Mayové – byli vůči Donaldu Trumpovi během jeho volební kampaně velmi kritičtí. Avšak po jeho zvolení Velká Británie vyzdvihla svou solidaritu s novou americkou vládou, i když ostatní evropské země v tomto ohledu postupují poněkud opatrněji, uzavírá americký list.
 
O záhadných úmrtích v severní Brazílii píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. V severobrazilském městě Belém došlo k tajemné sérii vražd, která zalarmovala brazilské bezpečnostní složky. Během 24 hodin bylo zastřeleno 30 osob. Podle místního portálu „Folha de S. Paulo“ se ve 25 případech jednalo o jasnou popravu. Některé z obětí byly zastřeleny v okamžiku, kdy byly uprostřed rozhovoru s přáteli, uzavírá švýcarský list.
 
Tisíce lidí včera protestovaly v Bukurešti a v dalších městech Rumunska, informuje americký deník New York Times. Terčem protestů je vládní návrh, podle kterého by měla být udělena milost mnoha vězňům. Podle kritiků by tak však mohlo dojít ke zvrácení boje proti korupci. Protesty v Bukurešti skončily po čtyřech hodinách, konstatuje americký list.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Proti Trumpovi protestovaly 2 miliony lidí; Mayová v týdnu zavítá do USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Merkelová hodlá s Trumpem usilovat o kompromis

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a …

 2. Trump krátce po inauguraci omezil Obamacare

  Společnost ·

  Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům min…

 3. Trump složil slib, stal se americkým prezidentem

  Společnost ·

  Donald Trump dnes před washingtonským Kapitolem složil slavnostní slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse a započal tak svou prezidentskou éru. Před…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.