Zahraniční tisk: Proti brazilské prezidentce protestují miliony; tržní cena Gazpromu se propadá

Světová média píší 14. března o tom, že až milion Brazilců vyšlo do ulic, aby vyjádřil nesouhlas s politikou prezidentky Dilmy Roussefové. Země čelí recesi a velkému korupčnímu skandálu, proto roste tlak na to, aby prezidentka rezignovala ze své funkce. Zahraniční média si dále všímají, že tržní cena největšího světového producenta zemního plynu se dál propadá. Ještě v roce 2008 byl rozdíl mezi hodnotou Gazpromu a ruské ropné společnosti Rosněfť 250 miliard dolarů, nyní už to jsou jen tři miliardy dolarů.

Nejméně 36 lidí zemřelo a 125 utrpělo zranění po dalším teroristickém útoku v tureckém hlavním městě Ankaře, píše server The Independent. Nálož ukrytá ve vozidle vybuchla v neděli večer, tedy necelý měsíc poté, co v Ankaře teroristé při útoku na vojenský konvoj zabili 29 lidí. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že nový útok neoslabí snahu o boj proti teroristům, naopak ji ještě posílí.
 
Teroristé v neděli útočili také v Pobřeží Slonoviny. Podle deníku USA Today se v přímořském letovisku Grand-Bassam zemřelo celkem 16 lidí, z toho nejméně čtyři Evropané. K útoku se přihlásili islámští teroristé z africké odnože skupiny Al-Káida.
 
Server Deutsche Welle píše o porážce kancléřky Angely Merkelové a úspěchu protiimigrantské strany AfD v zemských volbách. Němci rozhodovali o složení parlamentů tří spolkových zemí a CDU dokázala zvítězit jen v Sasku-Anhaltsku. V Bádensku-Württembersku, které je tradiční základnou CDU, strana kancléřky Merkelové prohrála se Zelenými, v Porýní-Falci ji porazila sociálně-demokratická SPD. Populistická AfD získala mezi 12,5 a 24,3 procenta hlasů. Němci měli o zemské volby zájem. Účast byla o pět až deset procentních bodů vyšší než v roce 2011.
 
Spojené státy a Francie varovaly syrskou vládu před narušováním mírových jednání. Před druhým kolem jednání, které má pod hlavičkou OSN začít dnes v Ženevě, podle deníku The Telegraph roste napětí. Stále totiž není jasný program jednání. Válka v Sýrii trvá už pět let. Vyžádala si stovky tisíc obětí a vyhnala z domovů 6 milionů lidí.
 
Britský deník The Guardian si všímá protivládních protestů v Brazílii. Až milion lidí po celé zemi vyšel do ulic, aby vyjádřil nesouhlas s politikou prezidentky Dilmy Roussefové a jejích kolegů ze strany pracujících. V zemi čelící recesi a velkému korupčnímu skandálu roste podle deníku The Guardian tlak na to, aby Roussefová ve své funkci skončila
 
Tržní cena největšího světového producenta zemního plynu – ruské společnosti Gazprom se dál propadá. Podle agentury Bloomberg dosahoval ještě v roce 2008 rozdíl mezi hodnotou Gazpromu a ruské ropné společnosti Rosněfť 250 miliard dolarů, nyní už to jsou jen tři miliardy dolarů. Ještě letos by mohl Rosněfť Gazprom předstihnout a stát se tak v Kremlu energetickou jedničkou. Daně a další odvody obou firem tvoří až 30 procent příjmů ruského státního rozpočtu.
 
Na Slovensku pokračují povolební vyjednávání. Podle deníku Pravda se v neděli na úřadu slovenské vlády sešli stávající premiér a předseda strany Smer, která volby vyhrála, Robert Fico, předseda strany Most-Híd Béla Bugár a také Radoslav Procházka ze strany Síť. Premiér Fico oznámil, že všechny tři politické subjekty mají zájem jednat o vytvoření společné vlády.  Na Slovensku by tak mohla vzniknout čtyřčlenná vládní koalice. Byla by v ní i Slovenská národní strana, která vyjádřila svůj zájem spolupracovat se Smerem už dříve.
 
Zahraniční tisk: Proti brazilské prezidentce protestují miliony; tržní cena Gazpromu se propadá Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.