Zahraniční tisk: Protesty proti zrušení Středoevropské univerzity nepomohly; Obama v Německu

Světová média maďarské protesty proti zrušení Středoevropské univerzity v Budapešti nepomohly. Novela maďarského vysokoškolského zákona sice americkou vládu znepokojuje, ale nebude kvůli ní vstupovat do zvláštního jednání s maďarským kabinetem. Zahraniční média si také všímají, že při příležitosti pětistého výročí reformační církve v Německu by měl příští měsíc v Berlíně pronést projev i bývalý americký prezident Barack Obama. Půjde zřejmě o jeho první vystoupení od doby, kdy odstoupil z funkce.

Americká vláda vyčítá Kremlu, že se snaží zakrýt původce chemického útoku v Sýrii, kterým mají být podle Washingtonu syrské jednotky prezidenta Bašára Asada. Obvinění přichází s návštěvou amerického ministerstva zahraničí Rexe Tillersona v Moskvě. Agentura Reuters připomíná, že při útoku nervově paralytickým plynem sarin v provincii Idlib zahynuly desítky civilistů včetně dětí.

 

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že povstalci v Sýrii chystají chemické útoky, aby vyprovokovali další americké nálety na vládní jednotky Sýrie. Rusko prý má informace, že k dalším podobným provokačním útokům dojde i na předměstí hlavního města Damašku, píše deník The Moscow Times.

 

Návrh britského ministra zahraničí Borise Johnsona, který požadoval zpřísnění sankcí proti Rusku, italský summit Evropské unie ignoroval. Podle deníku The Times odmítly iniciativu zejména Itálie a Francie. Jeden z britských diplomatů označil závěrečné komuniké dvoudenního summitu za ponížení Londýna Evropskou unií.

 

Německá policie vyšetřuje pumový útok na autobus fotbalového týmu Borusie Dortmund. Když autobus vyjížděl z hotelu na večerní čtvrtfinálový zápas s Monakem, ozvaly se tři exploze, které zranily jednoho z obránců týmu, Marca Bartru. Původci výbuchu nejsou zatím známí, podle tiskové agentury DPA má autobus opancéřovaná skla. Večerní zápas byl zrušen a má se hrát ve středu, domácímu obránci operovali zápěstí.

 

Ústavní výbor britské Dolní sněmovny vydal zprávu, podle které loňské referendum o vystoupení z Evropské unie mohli ovlivňovat hackeři najatí ruskou a čínskou vládou. Britský deník The Guardian píše, že online registrace k referendu byla kvůli velké návštěvnosti dlouho mimo provoz. Zároveň připomíná, že podobná obvinění Kremlu se týkají i probíhajících prezidentských voleb ve Francii.

 

Maďarské protesty proti zrušení Středoevropské univerzity v Budapešti nepomohly. Slovenský deník aktuálně.sk upozorňuje, že novela maďarského vysokoškolského zákona sice americkou vládu znepokojuje, ale nebude kvůli ní vstupovat do zvláštního jednání s maďarským kabinetem. Podle amerického mluvčího si stávající situaci musí vyřídit kabinet s univerzitou, kterou založil miliardář George Soros.

 

Němečtí protestanti si zajistili sólokapra. K pětistému výročí reformační církve v Německu by měl příští měsíc v Berlíně pronést projev i bývalý americký prezident Barack Obama. Jak upozorňuje portál německého rozhlasu Deutsche Welle, zvláštní řeč na církevním sněmu bude zřejmě první vystoupení minulého šéfa Bílého domu od letošního ledna, kdy odstoupil z funkce.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Zahraniční tisk: Protesty proti zrušení Středoevropské univerzity nepomohly; Obama v Německu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Brexit může poškodit rating Evropské unie

    Byznys ·

    Jestliže Velká Británie v jednáních o podmínkách svého vystoupení z Evropské unie odmítne požadavky unie na vyplacení rozpočtových závazků, tak může dojít k poškození …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.