Zahraniční tisk: Přírodní katastrofy sužují Velkou Británii i USA; IS se stáhl z města Ramádí

Zahraniční média píší 28. prosince o záplavách na severu Anglie a tornádových bouřích, které prochází jihem a středem Spojených států. Bouře v USA si vyžádaly už desítky obětí. V Anglii má podle meteorologů tento týden dál pršet a hladina řek proto může nadále stoupat. Světová média si také všímají významného vítězství v boji proti Islámskému státu (IS). Po týdenních bojích se na nápor irácké armády IS stáhl z iráckého města Ramádí.

Britský deník The Times dnes píše o záplavách, které sužují sever Anglie a část Walesu. Britský premiér David Cameron už povolal i armádu, která na boj s velkou vodou vyčlenila tisíc vojáků. Britská vláda zároveň slíbila, že bude v příštích letech více investovat do protipovodňových opatření. Meteorologové mezitím varují, že na severu Anglie bude v tomto týdnu dál pršet a na řadě míst proto může hladina řek ještě stoupat.
 
Přírodní katastrofy dominují také webovým stránkám britského deníku The Guaridan. Kromě záplav na severu Anglie jde také o tornáda na jihu a ve středu Spojených států a také o záplavy na severu Austrálie. Bouře ve Spojených státech si vyžádaly už desítky obětí, deník The Guardian přináší snímky některých lokalit, ve kterých z domů zbyly jen hromady suti. Také záplavy v Austrálii si už vyžádaly lidské životy. Práci záchranářů na některých místech navíc komplikují krokodýli, kteří se s velkou vodou dostali do ulic měst.
 
The Wall Street Journal informuje o tom, že bojovníci Islámského státu vzdali obranu jejich posledních pozic v centru iráckého města Ramádí a dali se na útěk. Týdenní ofenziva irácké armády podporované spojeneckými nálety tak přinesla teprve třetí významné vítězství v boji proti Islámskému státu za několik posledních měsíců.
 
Deník El País se i nadále věnuje vyjednávání o podobě nové vlády po španělských parlamentních volbách. V nich sice před více než týdnem zvítězila vládnoucí Lidová strana premiéra Mariana Rajoye, ale ztratila parlamentní většinu. Stále tak není jasné, kdo sestaví nový kabinet. Klíčovou roli teď podle deníku El País sehraje král Filip VI., který navrhne kandidáta na premiéra. Pokud se nepodaří sestavit vládu do dvou měsíců, uskuteční se ve Španělsku nové volby.
 
Řada světových médií se dnes ohlíží za končícím rokem 2015. Arabská Al Jazeera připomíná letošní katastrofy, mezi kterými bylo například zemětřesení v Nepálu, exploze v chemické továrně v čínském přístavním městě Tianjin či teroristické útoky v Bejrútu nebo v pařížské redakci satiristického časopisu Charlie Hebdo. Al Jazeera ale zároveň upozorňuje i na pozitivní věci jako je zvolení nového prezidenta v Burkině Faso po téměř třech desítkách koncentrace moci v rukou jednoho muže, nebo nasazení tisíců dobrovolníků, kteří v Evropě pomáhali a stále pomáhají lidem prchajícím před válkou a chudobou.
 
Deutsche Welle píše, že rok 2015 ekonomicky rozhodně nenudil. Šlo o rok nízkých úrokových sazeb, extrémně levných peněz, poklesu cen ropy a rostoucích akciových trhů. Za pravděpodobně největšího poraženého roku 2015 Deutsche Welle v komentáři označuje guvernéra ECB Maria Draghiho. Politika úrokových sazeb poblíž nuly kombinovaná s pumpováním miliard eur do ekonomiky každý měsíc totiž banky nepřinutila k tomu, aby více úvěrovaly. Věřitelé dokonce raději přijímají záporný úrok. A ani soukromé firmy se v turbulentním prostředí nemají k tomu, aby více investovaly.
 
Také ruský deník The Moscow Times bilancuje a klade si při tom otázku, zda může v Rusku v roce 2016 dojít k ekonomickému oživení. Ruské hospodářství letos negativně ovlivnil pokles cen ropy, sankce ze strany západních zemí i problémy v bankovním sektoru způsobené propadem hodnoty rublu a posilováním dolaru. Několik let vysokých cen ropy navíc utlumilo politickou vůli k provádění strukturálních reforem směřujících k zlepšení investičního prostředí. Pokud se tedy ekonomická situace v Rusku v příštím roce vůbec zlepší, půjde jen o mírné oživení, píše deník The Moscow Times.
Zahraniční tisk: Přírodní katastrofy sužují Velkou Británii i USA; IS se stáhl z města Ramádí Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.