Zahraniční tisk: Prodloužení protiruských sankcí; Nike se zapletl do korupčního skandálu FIFA

Světová média 5. června informují o tom, že americký prezident Barack Obama chce na summitu nejvyspělejších zemí G7 v Německu požádat evropské státy o prodloužení ekonomických a diplomatických sankcí proti Rusku. Tisk dále píše o výrobci sportovního oblečení a potřeb Nike, který má být zapletený do korupčního skandálu spojeného s Mezinárodní fotbalovou federací FIFA. 

Americký prezident Barack Obama chce na nadcházejícím summitu nejvyspělejších zemí G7 v Německu požádat evropské státy o prodloužení ekonomických a diplomatických sankcí proti Rusku. Evropská Unie a Spojené státy podmiňují ukončení blokády úplným zastavením násilí na východě Ukrajiny a dodržováním vícestranných dohod z Minsku. Sumit G7, proti kterému se už v Bavorsku scházejí i globální demonstranti, proběhne v pondělí a úterý v bavorských Alpách nedaleko Mnichova, upřesňuje slovenský deník Pravda.

 

Světoznámá  firma na výrobu sportovního oblečení a potřeb Nike se podle deníku The Wall Street Journal zapletla do největšího korupčního skandálu v dějinách fotbalu, když se před dvěma dekádami ucházela o sponzorství brazilského národního týmu a poskytla mu vybavení. Americká televizní stanice CNN vysvětluje, že i když je oficiálním sponzorem světového šampionátu ve fotbale Adidas, který platí FIFA 31 milionů dolarů ročně, firma Nike podle některých obvinění od roku 1996 vyplatila FIFA na úplatcích desítky milionů dolarů. Zástupci společnosti už se nechali slyšet, že budou s vyšetřovateli spolupracovat.

 

Mezinárodní měnový fond potvrdil, že Řecku poskytne pro splátky několik týdnů odklad a termín platby zadlužené země posunul na 30. června. Podle původního plánu měly Atény dnes splatit měnovému fondu 300 milionů euro. Získaný čas umožní řeckému premiérovi Alexisu Tsiprasovi od středy pokračovat v jednání s předsedou Evropské komise Jeanem- Claudem Junckerem o dalších reformách. Internetový server Deutsche Welle ale připomíná, že někteří členové řecké vládní strany Syriza už považují požadavky věřitelů za přehnané a nepřijatelné. Pokud se ovšem zúčastněné strany dohodnou, obdrží Řecko dalších 7 miliard euro, které zemi umožní zůstat solventní.

 

Zatím neznámí hackeři pronikli do počítačové sítě vlády Spojených států a zřejmě získali data čtyřech milionů současných a dřívějších zaměstnanců americké vlády, referuje agentura Reuters. Podle včerejšího prohlášení prověřuje Federální úřad pro vyšetřování FBI možnost, že pachatelé pocházejí z Číny. Velvyslanectví Čínské lidově republiky v USA se proti téhle variantě oficiálně ohradilo. Podle deníku New York Times se jedná už o třetí podobný kybernetický útok od začátku roku.

 

 

 

Americký bezpečnostní magazín Foreign Policy v tomhle kontextu poukazuje na znepokojení evropských lídrů nad nedávnou schůzkou amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s Vladimirem Putinem na Soči. Mnozí evropští politici jí chápali jako konec sankcí, ale mluvčí americké diplomacie vysvětlil, že předmětem jednání byly pouze íránský jaderný program a občanská válka v Sýrii.

  

Podle britského deníku The Times vyšlo při vyšetřování FIFA najevo, že Mezinárodní fotbalová federace uplatila Irský fotbalový svaz, aby roku 2010 neprotestoval proti prohranému zápasu s Francií, ve kterém se nepískala ruka francouzského útočníka.  Mlčení Irska mělo stát FIFA tři miliony liber. Britská vláda už se také nabídla, že v případě zrušení šampionátu v Kataru by mistrovství světa ve fotbale roku 2022 mohla pořádat Británie. Přestože zpochybňovat ruské pořadatelství šampionátu v roce 2018 je diplomaticky velice citlivé téma, podle deníku může přijít na přetřes  během nadcházejícího summitu G7.

 

Island opustila ostře sledovaná nákladní loď, která na palubě veze 1700 tun velrybího masa do Japonska. Island a Norsko jsou asi jediné státy, které se nepodřídily mezinárodní úmluvě o zákazu odchytu velryb, a podle britského deníku The Guardian se předpokládá, že čtyři zastávky této lodi po cestě způsobí velká shromáždění a protesty aktivistů, kteří chtějí mořské savce chránit.

 

Bílý dům je pod stále větším tlakem, aby zveřejnil utajovanou kapitolu zprávy o 11. září, podle které patřila k hlavním sponzorům teroristického útoku Saúdská Arábie. Tak to alespoň tvrdí americký senátor Bob Graham, který předsedal tehdejší vyšetřující komisi bezpečnostních složek. Osmadvacetistránkovou kapitolu zablokoval podle deníku The Times americký prezident George Bush mladší.

 

Americká média zaujal případ řidiče Anthonyho Perosiho, kterému se porouchala dodávky,  a když potřeboval peníze na opravy, vzpomněl si na sázkové tikety z loterie, které měl několik týdnů odložené doma ve sklepě. Chtěl je původně proskenovat jen pro pořádek, ale nekontroloval vítěznou sadu, protože mu známí řekli, že jeho čísla nevyšly. Jak ale uvádí deník The New York Times, po několika týdnech chybu napravil a zjistil, že jeho lístek vyhrává 136 milionů dolarů. Myslel, že dostane infarkt, a tak lístek pevně držel v rukou. O výhru se hodlá podělit se svým synem v poměru sedmdesát ku třiceti procentům.

Zahraniční tisk: Prodloužení protiruských sankcí; Nike se zapletl do korupčního skandálu FIFA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.