Zahraniční tisk: Proces brexitu začne na začátku příštího roku; nejrozsáhlejší kyberútok

Světová média si všímají vyjádření britského ministra financí Borise Johnsona, podle kterého vláda zahájí proces odloučení od Evropské unie počátkem příštího roku. Premiérka Theresa Mayová však navrhovaný termín nepotvrdila. Zahraniční média si dále všímají nejrozsáhlejšího kyberútoku. Na serveru Yahoo získali neznámí hackeři data od půl miliardy uživatelů.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson prohlásil, že londýnská vláda zahájí proces odloučení od Evropské unie počátkem příštího roku. Písemně by oznámila Bruselu aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy a celý proces rozchodu by nemusel trvat ani předepsané dva roky, tvrdí Johnson. Britská premiérka Theresa Mayová však navrhovaný termín nepotvrdila a je podle britských médií časovými spekulacemi svých ministrů unavená. Britský deník The Guardian připomíná, že britští voliči se rozhodli ve všeobecném lidovém hlasování ukončit členství v Evropské unii letos v červnu.

 

Libanonská armáda zatkla údajného velitele Islámského státu Imáda Jásína. Po srážkách mezi extrémisty se skupinou Palestinců ho vojáci zadrželi  nedaleko největšího libanonského utečeneckého tábora Ajn al Hilwa. Ten leží nedaleko přístavu Sajdá a ve středu se v něm střetli Palestinci z hnutí Fatá s džihádisty z Islámského státu. Libanon zažil v poslední době několik teroristických útoků, ke kterým se podle slovenského listu Pravda mimo jiné hlásil i Islámský stát. Jeho bojovníci běžně operují na území sousední Sýrie.

 

Německý týdeník Der Spiegel upozorňuje na stále větší ohrožení doktorů z organizace Lékaři bez hranic, kteří pomáhají obětem ve válečných oblastech. S válkou proti terorismu stále více armád považuje nepřítele za teroristu nebo zločince, na kterého se nevztahují Ženevské dohody o zraněných. Už čtyři z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN byli součástí koalic, která zaútočila na nějakou nemocnici v Jemenu, Středoafrickérepublice, Afghgánistánu nebo Sýrii. Taková situace je velice nebezpečná pro humanitární pracovníky i Lékaře bez hranic. Celý problém je tento týden aktuální kvůli pondělnímu útoku na humanitární konvoj OSN v Sýrii, při kterém zahynulo dvacet lidí. Ostřelování syrského Aleppa je od té doby stále častější a příměří sjednané Washingtonem a Moskvou už prakticky skončilo, podotýká například britský The Guardian.

 

Zatímco v severokarolinském městě Charlotte třetí noc pokračují protesty proti policejnímu násilí a starosta od půlnoci vyhlásil zákaz vycházení, vyšetřovatelé ve státě Oklahoma vydali zatykač na policistku Betty Shelbyovou. Ta měla podle žaloby zastřelit čtyřicetiletého neozbrojeného černocha. Žaloba ji obviňuje ze zabití prvního stupně, ke kterému mělo dojít minulý pátek při silniční kontrole ve městě Tulsa. Na videozáběrech z helikoptéry kontrolovaný muž s policejní hlídkou spolupracuje a má ruce zdvižené do vzduchu. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, co mohlo policistku přimět k použití služební zbraně. Její advokát podle zpravodajského portálu Deutsche Welle tvrdí, že kontrolovaný muž pro něco sahal do kapsy.

 

Data od půl miliardy uživatelů internetu získali neznámí hackeři při zatím nejrozsáhlejším kyberútoku. Podle britského deníku The Times k hromadného zcizení osobních údajů došlo na serveru Yahoo už v roce 2014. Přišlo se na něj teprve, když někdo zveřejnil snímky cestovního pasu první dámy Spojených států Michelle Obamové. Kromě jmen, emailových adres, telefonních čísel nebo dat narození měli útočníci přístup i k zaheslování jednotlivých internetových účtů. Firma Yahoo vyslovila podezření na státně podporovaný útok a podle německého zpravodajského portálu Deutsche Welle vyzvala svoje zákazníky, aby si přístup k účtům zabezpečili novými hesly.

Zahraniční tisk: Proces brexitu začne na začátku příštího roku; nejrozsáhlejší kyberútok Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.