Zahraniční tisk: Proč jsou rukojmí IS před popravou klidní?; Berlusconi zproštěn viny

Zahraniční média se 11. března zamýšlejí nad tím, proč jsou oběti Islámského státu (IS) před popravou klidní. Údajně s nimi členové hnutí výstupy před kamerou několikrát nacvičují. Světová média také píší o zproštění viny italského expremiéra Silvia Berslusconiho.

Ministři financí eurozóny odsouhlasili iniciativu, která má evropské hospodaření podpořit investicemi ve výši 315 miliard eur. Čtyřletý program, jehož fungování se po třech letech zreviduje, má podpořit budování infrastruktury včetně letišť nebo železniční sítě a odvrátit zpomalení ekonomického růstu. Nevýrazný růst si podle agentury Reuters ekonomové vysvětlují nedostatkem investic do evropské ekonomiky. Investice klesly od roku 2008 o patnáct až dvacet procent.

Londýnský deník The Times si všímá, že ruský prezident Vladimir Putin udělil čestný řád čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi. Stalo se tak jen jeden den potom, co byli Kadyrovovi lidé – jak píše deník - zatčeni v souvislosti s vraždou ruského opozičního politika Borise Němcova.  List připomíná, že současný čečenský prezident a bývalý povstalec, je Putinovým člověkem, a proslul partyzánskými zásahy i mimo hranice Čečny.

Moskevský deník The Moscow Times přináší podobnou zprávu: Vladimir Putin vyznamenal také Andreje Lugového, který je podezřelý ze zavraždění dalšího kritika režimu Alexandra Litviněnka. Ten byl otráven v Londýně radioaktivním poloniem před necelými deseti lety.

Kasační soud v Itálii zprostil expremiéra Silvia Berlusconiho obvinění souvisejícího s podezřením, že zaplatil za sex nezletilé dívce, a následně se kauzu snažil z pozice ministerského předsedy utajit. Osmasedmdesátiletý Berlusconi nedávno zakončil svůj trest obecně prospěšných prací za daňové úniky a podle britského deníku Daily Telegraph se tedy může aktivně vrátit do politiky. 

Írán se vysmívá dopisu, který obdržel od amerických republikánů, píše agentura Reuters. Více než čtyřicet členů republikánské strany poslalo do Teheránu dopis, ve kterém varují, že mezinárodní dohoda o využití jaderné energie bude platit jen tak dlouho, dokud je ve funkci prezidenta demokrat Barack Obama. Republikáni v dopise uvedli, že se po Obamově blížícím se odchodu z úřadu zasadí o zrušení dohody. Íránský ministr zahraničí Džavad Zaríf v reakci na dopis Američanům vzkázal, že zjevně nerozumějí pravidlům mezinárodního práva, uvádí agentura Reuters.

Britský týdeník The Economist analyzuje statistická data o finančně nejpřínosnějších vysokých školách ve Spojených státech. Jestliže ještě v 70. letech vydělával třicátník s diplomem z prestižní univerzity o dvaadvacet procent víc, dnes už je v Americe rozdíl v platech až sedmdesátiprocentní. Více než na věhlasu školy však závisí vyšší výdělky spíše na oboru studia. Nejvíc vynáší výpočetní technika a technické školy, potom také ekonomické univerzity. Poučení pro uchazeče o studium humanitních věd tedy podle The Economist zní: věnujte se matematice.

Reportéři německého týdeníku Der Spiegel byli na palubě zásobovacího nákladního vozu s potravinami, který mířil do doněcké oblasti. Der Spiegel popisuje průjezd šestero hranicemi mezi takzvanou Doněckou lidovou republikou a okolní Ukrajinou. Východoukrajinská metropole Doněck je nyní izolovaná jako kdysi Západní Berlín, ale i tam podle týdeníku získávání propustek na hraničních přechodech s východním Německem fungovalo lépe. Nyní i řidiči dálkových autobusů požadují potvrzení o nemocném příbuzném v Mariupoli, jinak cestujícího nevezmou. Nová hranice tak otevírá prostor korupci – cigarety a hřivny někdy propustku nahrazují – jak pro řidiče nákladních vozů, tak pro pasažéry meziměstské dopravy.

Britský The Spectator přichází s méně obvyklým názorem: Na Ukrajině se nerozpíná Putinovo Rusko, ale naopak Severoatlantická aliance. Týdeník připomíná, o jaká území na konci studené války přišlo Rusko s rozpadem SSSR, a kolik vlivu vstupem východní Evropy do NATO získala Evropská unie a Spojené státy. Ukrajinský problém podle Spectatoru není o ničem jiném než o mocenském vlivu a území. Britský týdeník píše, že kdo chce Vladimiru Putinovi moralisticky předhazovat loňský zábor Krymu, ať si vzpomene na Turecko, které si před čtyřiceti lety stejně suverénně obsadilo severní Kypr. Turecko má podle Spectatoruvíce politických vězňů než Moskva.

Bezpečnostní magazín Foreign Policy ilustruje proměnu šestnáctiletého syrského chlapce v bojovníka Islámského státu na případu Abdelázíze Kuwana, jehož rodinu nepokoje v Sýrii vyhnaly do Bahrajnu. Když se rodičů ptal, jestli ho pustí do svaté války, zakázali mu to, a tak utekl tradiční cestou autobusem přes Turecko a dva roky válčil za Islámský stát. Když přijel domů, matka mu sice sebrala cestovní pas, ale v mírovém prostředí ani tak nevydržel. Vrátil se na frontu, naučil se popravovat dlouhým nožem a jako velitel měl na starost komunikaci mezi třemi okupovanými obcemi v Iráku. Při sledování zpráv v televizi si přikrýval obrazovku, aby se nemusel dívat na nezahalenou moderátorku, na druhou stranu ale pravidelně znásilňoval vlastní otrokyni. Pořád se těšil k Alláhovi, kam ho loni nakonec zřejmě poslal syrský odstřelovač. Magazín přináší podobné profily islamistů s tím, že mentalitu nepřítele je třeba poznat včas.

Deník The Guardian zveřejnil teorii ohledně toho, proč bývají zahraniční rukojmí Islámského státu před popravou tak klidní. List cituje televizní rozhovor s tlumočníkem, který pracoval pro popravčího hnutí přezdívaného džihádista John. Tlumočník popisuje, že únosci s rukojmími prohlášení před kamerou několikrát nacvičují a vysvětlují jim, že je to jen kvůli výkupnému a zastavení války v Sýrii. Tvrdí jim tedy, že se žádná poprava nechystá.

Zahraniční tisk: Proč jsou rukojmí IS před popravou klidní?; Berlusconi zproštěn viny Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Americké akcie ztratily všechny letošní zisky

    Byznys ·

    Americké akciové trhy se v úterý potýkaly s citelným poklesem. Indexy Dow Jones i S&P 500 klesly o téměř dvě procenta a odevzdaly tak veškeré zisky, kterých se jim…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.