Zahraniční tisk: Případné vítězství íránské opozice ve volbách může ohrozit jadernou dohodu

Zahraniční média informují o tom, že se dnes v Íránu konají parlamentní volby, ve kterých se utká umírnění stoupenci dosavadního prezidenta Hasana Rúháního a konzervativní opozice. Pokud by ve volbách zvítězila opozice, mohla by být nedávná jaderná dohoda ohrožena, upozorňují média. Světová média také píší o tom, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera odmítl možnost vytvoření alternativního plánu pro případ, že by rusko-americká dohoda o částečném příměří v Sýrii selhala.

Napětí v Jihočínském moři stále roste. Čínský ministr zahraničí Wang I podle zpravodajského portálu International Business Times obvinil Filipíny z politické provokace a kvůli územním sporům v oblasti Jihočínského moře požaduje mezinárodní arbitráž. Tu však iniciovaly Filipíny už v roce 2013, protože Čína nebyla ochotna stáhnout své loďstvo ze sporného souostroví a tvrdila, že územní nároky Číny odporují úmluvě OSN o mořském právu z roku 1982, a tak by měly být prohlášeny za neplatné. Čína se přitom doposud arbitráže nezúčastňovala a považovala ji za nezákonnou.

 

V Íránu se dnes otevřou volební místnosti, informuje zpravodajský server americké stanice CNN. Íránci budou volit mezi pokračováním reforem zahájených prezidentem Hasanem Rúháním a politikou konzervativní opozicí. Z voleb také vzejdou členové Parlamentu a Shromáždění expertů. Současný prezident Hasan Rúhání během svého dva a půl roku trvajícího působení dosáhl podepsání dohody o omezení íránského jaderného programu a zrušení sankcí západních zemí. Pokud by však ve volbách zvítězila opozice, mohla by být tato jaderná dohoda ohrožena, míní CNN.

 

Islámský stát je globální záležitostí, je třeba bojovat i s jeho odnožemi, zamýšlí se magazín Foreign Affairs. Sestřelení ruského letadla na Sinajském poloostrově, terorismus v Paříž, San Bernardinu nebo v Kalifornii ukázaly to, čeho se západní bezpečnostní služby dlouho obávají. Terorismu se totiž mohou dopouštět i občané dané země. Pokud tedy pobočky Islámského státu sladily své aktivity s jádrem v Iráku a Sýrii, pak je tato teroristická organizace rozšířená po celém světě.

 

Francouzský deník Le Figaro poukazuje na zhoršování vztahů Řecka a Rakouska kvůli migrační krizi. Řecko odmítlo přijmout návštěvu rakouské ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové, která chtěla zjistit stav jeho problémů s běženci. Řekové také odvolali svého velvyslance ve Vídni na protest proti konání ve Vídni konference s balkánskými zeměmi o migrační krizi. Řecko přitom na toto setkání nebylo pozváno.

 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera odmítl možnost vytvoření alternativního plánu pro případ, že by rusko-americká dohoda o částečném příměří v Sýrii selhala, píše ruský deník The Moscow Times. Jeho americký kolega John Kerry přitom vytvoření plánu B, pokud Rusko nedodrží své závazky vyplývající z dohody, zvažuje. Podle republikánských senátorů však může Rusko dohodu porušit, aniž by mu hrozily případné sankce ze strany Spojených států. Dohoda předpokládá ukončení bojů v Sýrii mezi stoupenci prezidenta Bašára Asada a jeho politickými soupeři, avšak vylučuje teroristické skupiny Islámský stát a Fronta an-Nusrá.

 

Ve Francii o dnešní půlnoci končí výjimečný stav vyhlášený po teroristických útocích v Paříži a Saint-Denis, při nichž 13. listopadu loňského roku zemřelo 130 lidí. Podle deníku Le Monde se tak završuje režim zvýšených pravomocí policie. Francouzský parlament však v polovině února schválil jeho prodloužení do 26. května kvůli přetrvávající vysoké hrozbě terorismu. Nevládní organizace Amnesty International nicméně toto opatření považuje za nepřiměřené.

 

Archeologové v jihofrancouzském Nîmes nalezli při vykopávkách tři muslimské hroby. Pohřebiště bylo nalezeno už v roce 2006, avšak nyní informaci zveřejnil americký časopis Plos One. Svědčí o přítomnosti muslimských komunit na francouzském území od 7. do 9. století a je zároveň jejím nejstarším fyzickým důkazem. Jak pokračuje server francouzské rozhlasové stanice RFI, tři kostry leží podle muslimského rituálu na boku čelem k Mekce a byly objeveny při výstavbě podzemních garáží. Analýza DNA zubů a kostí svědčí o tom, že tito lidé pocházeli ze severní Afriky a zemřeli v 7. až 9. století. Šlo pravděpodobně o arabské umajjské vojáky, kteří dobývali Pyrenejský poloostrov.

 

 

Zahraniční tisk: Případné vítězství íránské opozice ve volbách může ohrozit jadernou dohodu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ruský Gazprom snížil dodávky plynu do Turecka

    Byznys ·

    Ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila dodávky zemního plynu soukromým podnikům v Turecku o deset procent. Důvodem byly spory ohledně cen za komoditu. Age…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.